Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Γιατρός

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μια απορία για εμάς τους κανούργιους
Όσοι ελευθερώνουν θήραμα από το ταμείο θήρας είναι και κυνηγοί ;
Aν ο κόσμος κυνηγούσε μόνο την περίοδο που επιτρεπόταν και το θήραμα που επιτρεπόταν και στους αριθμούς που δικαιούνταν θα υπήρχε θήραμα για όλους ;
Γύρω από κλουβιά δικαιούσαι να κυνηγήσεις ;
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από 'petros' »

sotiris!129 έγραψε: φιλε Πετρο θα προσπαθησω να το πω οσο πιο ηπια γινεται
τα περδικια εκτροφης απελευθερώνονται για 2 βασικους λογους
1)ζουν οικογενειες απο αυτα τα περδικια γιατι πολλα απο αυτα ειναι αγορασμενα απο ιδιωτικες επιχειρησεις αρα δεν μπορουν ετσι απλα να μην αγορασουν και να κλεισουν σπιτια!
Ρε Σωτηρη τι λαλεις τωρα???Πρεπει να πλουτιζει ο Α & ο Β πας τη ραχη μας επειδη εχουν επειχηρηση και θα τους κλεισουμε τα σπιτια???
2)απο τες 50 000 κυνηγους που υπαρχουν αμφιβαλω αν οι 10 000 ειναι κυνηγοι που μπορουν να φκουν τα βουνα και να παιξουν αγρια περτιζια και συνεχιζουν να καρπονονται θηραμα και μετα την πρωτη Κυριακη!
οι αλλοι ειναι αθρωποι μεγαλοι σε ηλικια που φκαλουν αδεια αναπολωντας τα νιατα τους που εβγεναν και κατεβεναν τα βουνα 10 φορες την μερα!
Μακαρι να το καμνω και εγω στην ηλικια τους απλα να βγαζω την αδεια και να καθομαι στο καφενε και να λεω και να ακουω ιστοριες
αλλοι ειναι αχαπαροι παλι εκανες φαουλ που παν κυνηγι απλα για να παν, και αλλοι απλα ειναι νεαροι που δεν εχουν ακομα μπει στο νοημα του κυνηγιου (ολοι αυτοι ειναι οι ονομαζομενοι οπλοφοροι, κανενα αγρελουι κανενα καραολουι και αν βρεθει και κανενα πεζουνι εφκαλαμε τον τραχανα!)
Σωτηρη μου και εσυ εαν θυμασε οταν πας κυνηγι φερνεις και τα καραολουθκια σου τα αγρελουθκια σου, βαζεις τον εαυτο σου σε αυτους?
αυτοι ολοι κυνηγουν σε συνκεκριμενες κυνηγετικες περιοχες, ισιοτοπια!
Καμια σχεση δηλ εγω που κυνηγω στην ιδια περιοχη καθε κυριακη οπως και πολλοι αλλοι δεν ειδα να λειψει τιποτα φτανει να εχουν νερο καλυψη φαι κυνηγετικη παιδεια απο εμας και τα αλλα ερχονται απο μονα τους αρα εκει καταστρεφεται και ο μητρικος αριθμος και δεν μπορει να ανακαμψει απο μονος του! αρα χρειαζεται αλλα μεσα και ειναι οι απελευθερωσεις αυτα! Δηλ πιστευεις πως οι απελευθερωσεις(=ευκολη λυση) ειναι καλυτερες απο το τις σπορες νερο και περισσοτερη προστασια οπο ατομα του ταμειου φυσικα φετος αλλαξαν και λιγο το τροπο απελευθερωσεων πιο γρηγορα απο αλλες φορες και ελπιζω να παν ολα καλα
ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ τοτε η πλειοψηφια τον κυνηγον που ειναι αυτοι που ειδη κανουν παραπονα οτι δεν εχει θηραμα δεν θα παιζουν ουτε ζινο το λιγοστο που παιζουν αρα σκεφτου τι θα γινει!
οταν τωρα παιζουν 4-5 πχ και κανουν παραπονα σκεφτου τι θα γινει αν παιξουν 0-1!!! :? (απλα δεν θα φκαλουν αδεια και θα χασουν πολλα λεφτα!) (Απλα θα μαθουν πως και που να κυνηγουν (κυνηγετικη παιδεια που λεγαμε) και θα σεβαστουν τη φυση και οταν ερχετε ο γειτονας τους φορτωμενος θηραμα θα κρυφουν στη πετσα τους)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από Anthimos »

andreas78 έγραψε:Οποιαδήποτε προσπάθεια για αναβάθμιση του τρόπου εκτροφής αυτών των πουλιών, αλλά και του τρόπου απελευθέρωσης τους θα είχε πολύ καλήτερα αποτελέσματα απο αυτά που έχουν τώρα.
Το Ταμείο Θήρας, είναι για αυτό το λόγο που πειραματίζεται στους τρόπους απελευθέρωσης, απο το να τα αφήνει οπουδήποτε και κατα χιλιάδες, περάσαμε στες κινητές κλούβες και φέτος στην πρόωρη απελευθέρωση που είναι η θετικότερη όλων των προιγούμενων.
Όποια προσπάθεια και να γίνει, αν οι Κύπριοι κυνηγοί δεν αποκτήσουν παιδεία, αν δεν εξαλειφθούν οι οπλοφόροι που εκτός των θηραμάτων πυροβολούν, δεντρα, πινακίδες, ανθρώπους...., αν δεν σταματήσουν κάποιοι να θεωρούν την κυνηγετική κοινωνία σαν εκκολαπτήριο ψηφοφόρων για τις όποιες πολιτικές βλέψεις εχουν, αν δεν σταματήσουν κάποιοι που ειναι σε θέσεις που λαμβάνονται αποφάσεις να είναι άβουλοι......καμία προσπάθεια δεν θα έχει θετικό αποτέλεσμα.
+1
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε Πετρο εν εκαταλαβες καπια πραματα που ειπα
Ρε Σωτηρη τι λαλεις τωρα???Πρεπει να πλουτιζει ο Α & ο Β πας τη ραχη μας επειδη εχουν επειχηρηση και θα τους κλεισουμε τα σπιτια???
δεν πλουτιζουν μερικοι οι αθρωποι καμουν την δουλεια τους. τα περισοτερα περδικια εκτροφης γινονται απο το ταμειο θηρας στο Σταυροβουνι αν δεν καμω λαθος, και αγωραζουν μονο ενα μερος απο τες 120 000 απο ιδιοτικα εκολαπτηρια! εν ειμαι σιουρος καπιος που ξερει 100% ας μας πει

Μακαρι να το καμνω και εγω στην ηλικια τους απλα να βγαζω την αδεια και να καθομαι στο καφενε και να λεω και να ακουω ιστοριες
ε φιλε μακαρι να παω και εγω στην ηλικια τους εν και ειπα το αντιθετο ζιαμε που ειμαι ηταν ζε ζιαμε που ενει εν να παω ... εν δεδομενα τουτα εν ζε μιτσιανισκουμε μεαλονουμεν :D

αχαπαροι παλι εκανες φαουλ

ε φιλε αφου ειπαρχουν και οι αχαπαροι τι να καμουμε!!!ουλοι καμουν παραπονα οτι παιζουν ταπελες παιζουν τενεκουθκια φωναζουν πας τα βουνα στο κυνηγι της φασας εν ξερουν να ντιθουν να συνπεριφερτουν επιδη το ειπα σε επιραξε :?: :?: :?:

Σωτηρη μου και εσυ εαν θυμασε οταν πας κυνηγι φερνεις και τα καραολουθκια σου τα αγρελουθκια σου, βαζεις τον εαυτο σου σε αυτους?

ε φιλε που παω κυνηγι παω κυνηγι αν εν καθημερινη και δεν εχει κυνηγι εν να παω στους καραολους εν να παω στο καπαρι εν να παω στα αγρελια!!!

Καμια σχεση δηλ εγω που κυνηγω στην ιδια περιοχη καθε κυριακη οπως και πολλοι αλλοι δεν ειδα να λειψει τιποτα φτανει να εχουν νερο καλυψη φαι κυνηγετικη παιδεια απο εμας και τα αλλα ερχονται απο μονα τους

Δεν αποτελει κανονα τουτο, αποτελει εξερεση, να σου πω 30 περιοχες να παεις τωρα να τσιακαρεις και να παεις και μετα την πρωτη εξωρμιση να δεις οτι εν θα μινει φτερο!


Δηλ πιστευεις πως οι απελευθερωσεις(=ευκολη λυση) ειναι καλυτερες απο το τις σπορες νερο και περισσοτερη προστασια οπο ατομα του ταμειου φυσικα φετος αλλαξαν και λιγο το τροπο απελευθερωσεων πιο γρηγορα απο αλλες φορες και ελπιζω να παν ολα καλα


δεν ειναι η εφκολη λυση ειναι ο εφκολος στοχος! συνκρινης την κοτα με τον περτικο με 2 κοτσια?
ενα γερουι ενας καλικας ενας που πιανει πρωτη φορα στα σιερκα του οπλο ενας ενας ενας.... εν να καταφερει να παιξει 1-2 της κλουβας να καμει ζε ζινος την χαρα ζε να καρτερα να ερτει η αλλη χρονια να δοκει παλε τα 85 του ευροπουλα! τουτα τα πραματα βλεπετε τα ουλοι απορω γιατι παραξενεφκεσται που τα λαλω? :?

(Απλα θα μαθουν πως και που να κυνηγουν (κυνηγετικη παιδεια που λεγαμε) και θα σεβαστουν τη φυση και οταν ερχετε ο γειτονας τους φορτωμενος θηραμα θα κρυφουν στη πετσα τους)

ε φιλε μπορει καπιος να εχει καπια αρωστια και παρολα αυτα να παει κυνηγι γιατι εχει το παθος, μπορει να μεν τον σονουν τα ποθκια του και παλε να παει εστο και μες τα ισιοτοπια ενζεν ντροπη!!!
ντροπη εν να μπορει να κυνηγιση και να καθετε μας την καρεκλουα με το μηχανουι!
καπιοι αθρωποι εμαθαν να κυνηγουν ετσι εν 50 χρονον εν να αλαξει τωρα και να παει?
sotiris!129

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

louisll έγραψε:Μια απορία για εμάς τους κανούργιους
Όσοι ελευθερώνουν θήραμα από το ταμείο θήρας είναι και κυνηγοί ;
Aν ο κόσμος κυνηγούσε μόνο την περίοδο που επιτρεπόταν και το θήραμα που επιτρεπόταν και στους αριθμούς που δικαιούνταν θα υπήρχε θήραμα για όλους ;
Γύρω από κλουβιά δικαιούσαι να κυνηγήσεις ;
ναι ειναι και κυνηγοι! καποτε εδειναν και ενα αριθμο θηραματον και στους κυνηγετικους συλογους η αγωραζαν οι ιδιοι θηραματα και απελευθερωναν! και οι περισοτεροι του ταμειου θηρας αν δεν ειναι και ολοι κυνηγουν! οχι φυσικα εν ωρα υπηρεσιας!
αν δεν καμω λαθος απαγορευεται να κυνηγας σε καπια αποσταση απο το κλουβι λογικα καμια 100 μετρα!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από 'petros' »

Εικόνα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
beretta687
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 10:10

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από beretta687 »

sotiris!129 έγραψε:ε Πετρο εν εκαταλαβες καπια πραματα που ειπα
Ρε Σωτηρη τι λαλεις τωρα???Πρεπει να πλουτιζει ο Α & ο Β πας τη ραχη μας επειδη εχουν επειχηρηση και θα τους κλεισουμε τα σπιτια???
δεν πλουτιζουν μερικοι οι αθρωποι καμουν την δουλεια τους. τα περισοτερα περδικια εκτροφης γινονται απο το ταμειο θηρας στο Σταυροβουνι αν δεν καμω λαθος, και αγωραζουν μονο ενα μερος απο τες 120 000 απο ιδιοτικα εκολαπτηρια! εν ειμαι σιουρος καπιος που ξερει 100% ας μας πει

Μακαρι να το καμνω και εγω στην ηλικια τους απλα να βγαζω την αδεια και να καθομαι στο καφενε και να λεω και να ακουω ιστοριες
ε φιλε μακαρι να παω και εγω στην ηλικια τους εν και ειπα το αντιθετο ζιαμε που ειμαι ηταν ζε ζιαμε που ενει εν να παω ... εν δεδομενα τουτα εν ζε μιτσιανισκουμε μεαλονουμεν :D

αχαπαροι παλι εκανες φαουλ

ε φιλε αφου ειπαρχουν και οι αχαπαροι τι να καμουμε!!!ουλοι καμουν παραπονα οτι παιζουν ταπελες παιζουν τενεκουθκια φωναζουν πας τα βουνα στο κυνηγι της φασας εν ξερουν να ντιθουν να συνπεριφερτουν επιδη το ειπα σε επιραξε :?: :?: :?:

Σωτηρη μου και εσυ εαν θυμασε οταν πας κυνηγι φερνεις και τα καραολουθκια σου τα αγρελουθκια σου, βαζεις τον εαυτο σου σε αυτους?

ε φιλε που παω κυνηγι παω κυνηγι αν εν καθημερινη και δεν εχει κυνηγι εν να παω στους καραολους εν να παω στο καπαρι εν να παω στα αγρελια!!!

Καμια σχεση δηλ εγω που κυνηγω στην ιδια περιοχη καθε κυριακη οπως και πολλοι αλλοι δεν ειδα να λειψει τιποτα φτανει να εχουν νερο καλυψη φαι κυνηγετικη παιδεια απο εμας και τα αλλα ερχονται απο μονα τους

Δεν αποτελει κανονα τουτο, αποτελει εξερεση, να σου πω 30 περιοχες να παεις τωρα να τσιακαρεις και να παεις και μετα την πρωτη εξωρμιση να δεις οτι εν θα μινει φτερο!


Δηλ πιστευεις πως οι απελευθερωσεις(=ευκολη λυση) ειναι καλυτερες απο το τις σπορες νερο και περισσοτερη προστασια οπο ατομα του ταμειου φυσικα φετος αλλαξαν και λιγο το τροπο απελευθερωσεων πιο γρηγορα απο αλλες φορες και ελπιζω να παν ολα καλα


δεν ειναι η εφκολη λυση ειναι ο εφκολος στοχος! συνκρινης την κοτα με τον περτικο με 2 κοτσια?
ενα γερουι ενας καλικας ενας που πιανει πρωτη φορα στα σιερκα του οπλο ενας ενας ενας.... εν να καταφερει να παιξει 1-2 της κλουβας να καμει ζε ζινος την χαρα ζε να καρτερα να ερτει η αλλη χρονια να δοκει παλε τα 85 του ευροπουλα! τουτα τα πραματα βλεπετε τα ουλοι απορω γιατι παραξενεφκεσται που τα λαλω? :?

(Απλα θα μαθουν πως και που να κυνηγουν (κυνηγετικη παιδεια που λεγαμε) και θα σεβαστουν τη φυση και οταν ερχετε ο γειτονας τους φορτωμενος θηραμα θα κρυφουν στη πετσα τους)

ε φιλε μπορει καπιος να εχει καπια αρωστια και παρολα αυτα να παει κυνηγι γιατι εχει το παθος, μπορει να μεν τον σονουν τα ποθκια του και παλε να παει εστο και μες τα ισιοτοπια ενζεν ντροπη!!!
ντροπη εν να μπορει να κυνηγιση και να καθετε μας την καρεκλουα με το μηχανουι!
καπιοι αθρωποι εμαθαν να κυνηγουν ετσι εν 50 χρονον εν να αλαξει τωρα και να παει?
γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από virtualgreek »

beretta687 έγραψε:γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Ναι έχει...
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Απελευθερωσεις περδικιων 2012

Δημοσίευση από marinos.a »

virtualgreek έγραψε:
beretta687 έγραψε:γιατί ρε σωτήρη έχει κανένα που δεν εκινιγισε με mixanoua?
Ναι έχει...
+1
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”