καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκολιν

sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

xaxaxaxaxa ζε να γεμονα το διπλοκαμπινο ποιος παλαβος γοραζει τουντο πραμα? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

sotiris!129 έγραψε:xaxaxaxaxa ζε να γεμονα το διπλοκαμπινο ποιος παλαβος γοραζει τουντο πραμα? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΠΕ ΜΟΥ ΤΖΙΑΙ ΣΥ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

τωρα που να παμε αυριο να δεις! να παρουμε ζε την φωτογραφικη να στεκεις διπλα τους ζε να σε φκαλω φωτογραφιες να δεις οτι εν να ποζαρουν θεμας!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

Όνομα Μέλους:



ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Νέα κοπάδια… «διά χειρός» των κυνηγών!

Χρειάστηκαν δύο ολόκληρες μέρες, τρία πολυμελή συνεργεία της Δ΄ ΚΟΣΕ και συστηματική προεργασία μηνών, για να απελευθερωθούν με απόλυτη επιτυχία 350 επιπλέον ορεινές πέρδικες… «παραγωγής» της, σε περιοχές της Νότιας Πίνδου!

Τα εντεταλμένα κλιμάκια της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Στερεάς Ελλάδας προχώρησαν στις απελευθερώσεις τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου, αλλά για ευνόητους λόγους «ασφαλείας» της όλης προσπάθειας, η Ομοσπονδία τήρησε μια χρονική απόσταση πριν από τη δημόσια ανακοίνωση της ενέργειάς της.

Και αυτή η απελευθέρωση εντάσσεται στη συνολική προσπάθεια εκτροφής και αναπαραγωγής της ορεινής πέρδικας που έχει ξεκινήσει με επίκεντρο το εκτροφείο του Καρπενησίου, απ’ όπου και «διακλαδώνονται» οι υπόλοιπες παράλληλες δράσεις της Ομοσπονδίας για το συγκεκριμένο είδος.

Υπενθυμίζεται ότι μέχρι τώρα, σε ανάλογες προσπάθειες, έχουν απελευθερωθεί σε κατάλληλους βιότοπους εκατοντάδες ορεινές πέρδικες, απόλυτα ταυτοποιημένες –μέσω γενετικής εξέτασης– πως πρόκειται για γνήσιες «γκρέκα» και όχι για υβρίδια.

Τα τρία συνεργεία που συμμετείχαν στην τελευταία επιχείρηση απελευθέρωσης αποτελούνταν από επιστημονικούς συνεργάτες και θηροφύλακες της Δ΄ ΚΟΣΕ, που συνοδεύονταν μάλιστα και από εκπροσώπους του Δασαρχείου Καρπενησίου.

Οι 350 πέρδικες αφέθηκαν διαδοχικά σε διάφορες περιοχές που είχαν επιλεγεί με βάση μια σειρά κριτηρίων καταλληλότητας, τόσο σε ελεύθερους κυνηγότοπους όσο και σε Καταφύγια Αγριας Ζωής…

Ολα τα πουλιά είχαν προηγουμένως παραμείνει για δύο περίπου μήνες στους ειδικούς κλωβούς εξοικείωσης που έχει κατασκευάσει η Δ΄ ΚΟΣΕ, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο «προετοιμασμένα» για τις συνθήκες της νέας ζωής τους.

Ο καταμερισμός τους φυσικά στις διάφορες περιοχές που απελευθερώθηκαν έγινε με τρόπο που να ανταποκρίνεται στη δομή και την ιεραρχία των κοπαδιών που είχαν σχηματισθεί όλο το προηγούμενο διάστημα εκτροφής και παραμονής τους μέσα στους ειδικούς κλωβούς…

Εντός κάθε επιλεγμένης περιοχής, η διαδικασία προέβλεπε απελευθερώσεις κοπαδιών από 10-12 πουλιά, σε 4 διαφορετικές θέσεις κάθε φορά…. Και αυτό γινόταν γιατί η συγκρότηση κοπαδιών κατευθείαν μετά την απελευθέρωση, μεγιστοποιεί την επιβίωσή τους και βοηθάει τα πουλιά να ελαχιστοποιήσουν τις απώλειές τους από τα αρπακτικά.

Και οι 350 πέρδικες φέρουν στον ταρσό τους ειδικό δακτυλίδι σήμανσης, γι’ αυτό και η Δ΄ ΚΟΣΕ απευθύνει παράκληση στους κυνηγούς να την πληροφορούν σχετικά ύστερα από την ενδεχόμενη θήρευση κάποιου τέτοιου πουλιού, μετά την έναρξη της κυνηγετικής σεζόν για την πέρδικα την 1η Οκτωβρίου…

Οι πληροφορίες αυτές είναι πολύτιμες για το επιστημονικό προσωπικό που επεξεργάζεται την πορεία του όλου προγράμματος…

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΝΝΕΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ????
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

:lol: :lol: :lol: ρε μολις εκοντεψα της κλουβας ζε ειδα τους που εσβισαν :lol: :lol: :lol: ενομισα οτι αντι να βουρισουν να φιουν ηταν αν βουρισουν να ερτουν πανω μου ζε να καρτερουν να τους βαλω φαι :lol: :lol: :lol:
ζε το κακο πιο ενι οτι τον λαο εσικοσα τον τελεια πας τη ριζα του βουνου ζε η κλουβα εν πας την μουτι (ζε μεν φανταστεις εν κανα τεραστειο βουνο 2 λεπτα φκενεις το!) δηλαδη ο παρεας εν να παει θυμα τον κλουβαζιον την πρωτη κυριακη, ζε να παει εσσο ζινος που να τον παιξει ζε να λαλει
ΑΕΕ ΑΕΕ ρε γενεκα 1 ΛΛΛαο ζε 5 πεΡΡΡΡτικους
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από Μοδεστος »

ιντα εν καλητερα να τους πιανω τζε να τους σφαζω εν, καλητερα διοτι εν θα εχει σκαγια μεσα ο περτικος :D ή ενα πιασω να παρω της μανας μου τζε να της πω ελα καμε μου σουπα με την ορνιθα :lol: :lol:
ΑΑΑ ρε Σωτηρι που ενα πατε παρτε τζε λιο συταρι μαζι σας για να βαλετε μες την χουφτα σας για να φκουν πανω να φαν(οπος καμνουμεν με τα πεζουνια στο συνταγμα) :lol: :lol:
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από diomedes »

LAGOS έγραψε:Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω! Υπάρχει κανένας που θα επηρεαστεί απο το Α ή το Β περιοδικό για την απόφαση του που θα πάει την πρώτη η την τελευταία εξόρμηση? Υπάρχει ακόμα τόσο 'αθώος' κόσμος? Και λέω αθώος για να μην πω τίποτε πιο προσβλητικό. Εγώ όσες φορές διάβασα για περιοχές σε περιοδικό εγέλασα πολλά πάντως. Τα τελευταία 5-6 χρόνια έγραφαν για μιά περιοχή την οποία ξέρω σαν την παλάμη του χερίου μου, οτι ήταν απο τις καλύτερες για τα περδίκια στην επαρχία Λάρνακας. Η περιοχή αυτή ήταν κυριολεκτικά νεκροταφείο και όσοι μαζέυονταν εκεί την πρώτη εξόρμηση έφευγαν παπαγάλοι. Φέτος η συγκεκριμένη περιοχή μοιάζει με εκτροφείο περδικιών και ούτε καν την ανάφεραν σε κανένα περιοδικό. Και το καλύτερο είναι οτι χάρη στην έλλειψη επαγγελματισμού των αξιότιμων λειτουργών του ταμείου Θήρας δημοσιέυτηκε σαν απαγορευμένη περιοχή. Έκλεισαν μια άλλη περιοχή που είναι 2 χιλιόμετρα μακριά και επειδή δεν ήξεραν το τοπωνύμιο της περιοχής εκείνης έβαλαν οτι τους εκάπνισε. Ακόμα και στο κυνήγι υπάρχουν τρομερά συμφέροντα και μεγάλες σκοπιμότητες.
Φίλοι μου αν δεν φάεις ώρες πάνω στα βουνά πρίν την πρώτη εξόρμηση εν θα σου πει κανένας που ενα έβρεις θήραμα.
Καλά και ασφαλισμένα κυνήγια σε όλους.



Εχεις δίκιο φίλε μου αλλά, ένας κυνηγός που ξέρει και έχει υπόψη του 4-5 περιοχές και βλέπει την μια στο περιοδικό να του λέει ότι εν πολλά καλή φέτος εννα πάει. Εν γι αυτό που γεμώνουν οι περιοχές.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από admin »

Δυστηχώς κάποιοι ρε κοπέλια όσα χρόνια και να περάσουν δέν αλλάζουν νοοτροπία και πάντα περιπέζουν τον κόσμο για να κάνουν πωλήσεις Δυστηχώς , με αποτέλαισμα να καταστρέφουν περιοχές και να ταλαιπωρούν κυνηγούς. Υπάρχει και κόσμος που έχει μεράκι για κυνήγι αλλά όχι ώρα , και όταν έρθει εκείνη η στιγμή τότε πιάνει περιοδικά που γράφουν απο έξω ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟ . Κάποτε όταν είμαουν 15 χρονών επειδή ο πατέρας μου δέν ήταν κυνηγός αλλά εγώ ζούσα και ανάπνεα για το κυνήγι έπερνα συνέχεια τηλέφωνο σε μια γραμμή 090-χχχχχχχ για να μάθω που έχει τσίκλες, τόση αρρώστια όταν ήρθε ο λογαριασμός ήταν να με παίξει ο τσίρις μου(φυσικά εν θα με εκούτσαν -εν μεγάλο καλλίτσι) :D :D . Πραγματικά λυπάμε να βλέπω άλλα έντυπα παρά τον μεταξύ μας ανταγωνισμό να κοροϊδεύουν τον κόσμο και να λένε επίσης Λόγω της αύξησης των πωλήσεων μας τώρα το περιοδικό θα πωλείται στην τιμή των €5 για να πείσουν τον κόσμο να αγοράσει (την ίδια στιγμή που έχουν μείωση πέραν του 30% στις πωλήσεις τους)
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

μα ειχε 090 --- ---για κυνηγι ???? :lol: :lol: :lol: :lol: ηντα κυπρεοι ειμαστε :lol: :lol: :lol: :lol:
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από canis »

φίλε Σωτήρη, ξέρεις πότε απελευθερωθήκαν τα πουλιά απο το συγκεκριμένο κλουβί?

Σίγουρα τα πουλιά των εκτροφίων δεν συγκρίνοντε με τα άγρια ούτε στο πέταμα ούτε στο χρώμα ούτε στο ένστικτο ούτε... ούτε.....

εγώ πληροφοριακά δεν κυνηγώ ούτε τα κλουβίσια, ούτε τα άγρια, αλλά με απασχόλησε το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα πουλιά δεν πετούσαν καν και πράγματι είναι κρίμα τα λευτά που πάνε χαμένα.

Φίλε εν έυκολο σου να ξαναεπισκευτείς την περιοχή σε 3-4 μέρεσ και να μας πεις αν αλλάκσαν συμπεριφορά και αν ναι πως?
Πιστεύω πως΄τα πουλιά εκτροφής θέλουν 3-4 μέρες να αρχίσουν να συμπεριφέροντε ώς ελεύθερα και όχι όπως συμπεριφέροντε όταν είναι εντός των κλουβιών. να συμπεριφερτούν όπως τα άγρια αποκλείεται....

όπως τα κουνέλια άμαν τα ελευθερώσεις την πρώτη μέρα όπου και να πάνε μπορείσ να τα πιάσεις γιατί είναι τελείος παλαβα και μετά που 3-4 μέρεσ δεν πιάνουντε, ίσως έτσι να συμβαίνει και με τα περδίκια τησ κλούβας.

Φίλε Σωτο, αν είναι ευκολό σου να ξαναπάεις στην περιοχή και να δείς τι γίνεται και να μας ενημερώσεςι θα ήταν πολύ διαφωτηστικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”