καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκολιν

Απάντηση
JiniosEmba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 28 Σεπ 2010, 19:18

καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκολιν

Δημοσίευση από JiniosEmba »

τις αποψεις σας :)
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου παφος παφος παφος....πιενετε ουλοι στην παφο!!!!τη να ερτουμε να καμουμε μονο που ζινους που ακουσα οτι ενν να ερτουν παφο εγεμοσαν τα βουνα που τα τωρα :lol: εν να γινει οπως στη φασα στην παφο που εβουρουσαν ουλοι να παν ζε στο τελος επαντουσαν μουγιες επιδη επιαν παααααααααααρα πολοι! :geek:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από admin »

Αυτό το θέμα είναι κάτι με το οποίο καταστρέφεται το κυνήγι τα τελευτάι χρόνια, να σας αποκαλύψω και κάτι . ΄΄Ενας λόγος που κάναμε το περιοδικό ήταν επειδή κάποια άλλα περιοδικά για χρόνια τώρα ΚΑΚΟΣ έστελναν το κόσμο σε συγκεκριμένες περιοχές ώσπου και τις κατέστρεψαν δημιουργόντας κοσμοσυρροή και αφόρητη πίεση στην περιοχή. Αν πιάσετε τον περιοδικό κυνηγός τα τελευταία 10 χρόνια δίδει καλύτερη περιοχή για πέρδικα στην Πάφο την Αμαργέτη. Το αποτέλαισμα είναι ότι έρχονται απο παντού να πέξουν τους πέρτικους της Αμαργέτης. Σήμερα η περιοχή είναι απο τις πιο φτωχές σε περδίκη. Ακόμη και φέτος την δίδουν σαν την καλύτερη περιοχή στην Πάφο. Ελεος. Το ίδιο και με μια περιοχή που άνοιξε στην Λεμεσό συγκεκριμένα τα Λατσίθκια Επισκοπής την δίδουν οι άχρηστοι σαν την καλύτερη περιοχή στην επαρχία Λεμεσού για περδίκια και εκεί υπάρχει μόνο μια κοπή απο 20 πουλιά. Καλύτερη περιοχή είναι αυτή που θα κάνουμε αναγνώριση και θα δούμε με τα μάτια μας!!! Μην γυρεύεται κυνήγι στο πιάτο αυτά τα κάνουν οι κρεατοσυλλέκτες!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από LAGOS »

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω! Υπάρχει κανένας που θα επηρεαστεί απο το Α ή το Β περιοδικό για την απόφαση του που θα πάει την πρώτη η την τελευταία εξόρμηση? Υπάρχει ακόμα τόσο 'αθώος' κόσμος? Και λέω αθώος για να μην πω τίποτε πιο προσβλητικό. Εγώ όσες φορές διάβασα για περιοχές σε περιοδικό εγέλασα πολλά πάντως. Τα τελευταία 5-6 χρόνια έγραφαν για μιά περιοχή την οποία ξέρω σαν την παλάμη του χερίου μου, οτι ήταν απο τις καλύτερες για τα περδίκια στην επαρχία Λάρνακας. Η περιοχή αυτή ήταν κυριολεκτικά νεκροταφείο και όσοι μαζέυονταν εκεί την πρώτη εξόρμηση έφευγαν παπαγάλοι. Φέτος η συγκεκριμένη περιοχή μοιάζει με εκτροφείο περδικιών και ούτε καν την ανάφεραν σε κανένα περιοδικό. Και το καλύτερο είναι οτι χάρη στην έλλειψη επαγγελματισμού των αξιότιμων λειτουργών του ταμείου Θήρας δημοσιέυτηκε σαν απαγορευμένη περιοχή. Έκλεισαν μια άλλη περιοχή που είναι 2 χιλιόμετρα μακριά και επειδή δεν ήξεραν το τοπωνύμιο της περιοχής εκείνης έβαλαν οτι τους εκάπνισε. Ακόμα και στο κυνήγι υπάρχουν τρομερά συμφέροντα και μεγάλες σκοπιμότητες.
Φίλοι μου αν δεν φάεις ώρες πάνω στα βουνά πρίν την πρώτη εξόρμηση εν θα σου πει κανένας που ενα έβρεις θήραμα.
Καλά και ασφαλισμένα κυνήγια σε όλους.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από Hlias »

το ιδιο πραγμα φιλοι μοθ εγινε κ στην φασσα..εστιλαν τον κοσμο ολο στην Ασινου με την ιδεα πως ιπαρχουν εκατομιρια φασσες..εγο επιδη δουλευω εκι ιξερα τι παγιδα τοθσ εστησαν τα περιοδικα. το ιδιο κανουν και τώρα με την περιοχη Στρουμπος στον Αγιο Θεωδορο οσοι κσερουν.. τους παραμυθιαζουν πωσ ειναι γεματη λαγους κ παλι θα φανε τα μουτρα τουσ αρκετοι..
tzoumerka
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 08 Σεπ 2010, 15:39

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από tzoumerka »

Eimaste pou eimaste mia xoufta topos, diafimizoun kai 5-6 sugekrimenes perioxes ana eparxia kai sunostizontai oploforoi apaideutoi kai epipolaioi me apotelesma na metrame traumaties kai nekrous!! Egw pisteuw oti uparxoun polloi pou akoune sta "periodika" kai trexoun san palavoi na doun tis "xiliades" twn thiramatwn!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από miky55 »

ΚΥΝΗΓΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΡΑΓΟΛΙΝΑ?ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑΤΕ ΦΕΤΟΣ?
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου μεχρι φετος δεν κυνηγουσα τις φραγγολινες βασικα δεν τυχενε να παω σε περιοχες που τες επιανε, ομως φετος πρην το κυνηγι πυγενα αναγνοριση σε τοπους που εχει και εβρικα αρκετα πουλλια απο 4-12 μερικες φορες! επαιξα 2 φετος αλλα δεν πολλοκυνηγισα σε εκινες τις περιοχες επιδη ηταν πολλις ο κοσμος παντα ζε εξαφανισαν τες αλλα εχω γνοστω που κυνηγαν λατσια-γερι-δαλι και επαιξεν 6-8 πουλια, σχεδον οποτε επιενε εβρικεν! στις περιοχες αφτε επιδη μενω λατσια εχει παρα πολλες τα τελευτεα χρονια οποτε παρω τον σκυλο βολτα παντα βρισκο και επιδη ειμαι λατρις του φτεροτου αρχισα και μπενο στην σκεψη να τις κυνηγισω περισοτερο του χρονου, ειναι πολλα σκαλια ανοτερη που το περδικη και μενει να φερμαρη ο σκυλος τις περισοτερες φορες αφτο ειναι που μου αρεσει!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από miky55 »

sotiris!129 έγραψε:φιλε μου μεχρι φετος δεν κυνηγουσα τις φραγγολινες βασικα δεν τυχενε να παω σε περιοχες που τες επιανε, ομως φετος πρην το κυνηγι πυγενα αναγνοριση σε τοπους που εχει και εβρικα αρκετα πουλλια απο 4-12 μερικες φορες! επαιξα 2 φετος αλλα δεν πολλοκυνηγισα σε εκινες τις περιοχες επιδη ηταν πολλις ο κοσμος παντα ζε εξαφανισαν τες αλλα εχω γνοστω που κυνηγαν λατσια-γερι-δαλι και επαιξεν 6-8 πουλια, σχεδον οποτε επιενε εβρικεν! στις περιοχες αφτε επιδη μενω λατσια εχει παρα πολλες τα τελευτεα χρονια οποτε παρω τον σκυλο βολτα παντα βρισκο και επιδη ειμαι λατρις του φτεροτου αρχισα και μπενο στην σκεψη να τις κυνηγισω περισοτερο του χρονου, ειναι πολλα σκαλια ανοτερη που το περδικη και μενει να φερμαρη ο σκυλος τις περισοτερες φορες αφτο ειναι που μου αρεσει!
φιλε μου κηνυγω διαριζο.δεν εχει καλυτερο κυνηγι για να απολαυσης τες φερμες τους σκυλλους σου.
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Θα ηθελα να πω ενα μεγαλω ευχαριστω στο ταμειο Θηρας για την αριστη επιλογη περδικιον εκτροφιων που απελεφθεροσαν ΚΑΙ φετος!
Σημερα σε μια ημιορινη περιοχη της Λευκωσιας που πηγα να παρω τον σκυλο μου βολτα, μετα απο 1 ωρα περπατιμα και ενω ειχα ειδη σικοσει 1 λαγο και καπου στα 70-100 περδικια ολλα προσικομενα στα 100 μετρα ουτε να διανοηθουν να τους κοντεψης (περσινα της κλουβας που γεννησαν,βρηκα 1 φολια ξεπουλιασμενη και πρην 2 μηνες τα εβλεπα με τα περτικουθκια) εγω πετουσα απο χαρα γιατι ειδα αρκετο θηραμα ομως
λογο του οτι νυχτονε επρεπε να επιστρεψω στο αυτοκηνιτο, και για να μην ακολουθισω την ιδια διαδρομη εκανα κυκλο και βγηκα απο την αλλη μερια του βουνου που εχει μια κλουβα... μου ειχε διαφιγει εντελος οτι ηταν μερες να απελευθεροσουν περδικια! ξαφνικα και ενω τα περδικια τα αγρια της περιχης τα ειχα σικοσει και πιγαν ολα στην αντιθετη κατεφθινση βρεθικα περικικλομενος απο περδικια!!! ο σκυλος εκανε σαν το τρελλο τα "περδικια 3ΑΑΑ" ολα στο 1 μετρο να τρεχουν μπροστα απο το σκυλο και να μην πετουν!!! εγω να του φοναζω ζε να τον βουρο να τον πιασω πρειν τα πιασει!!! τελικα εκαταφερα επιασα το σκυλο τον εδισα με τον κολανω ! ευτυχος δεν επρολαβε να πιασει κανενα οσπου να κατεβω που το βουνο ειδα περισοτερα απο 30-40 περδικια να καθουντε και να με βλεπουν στο 1 μετρο τα πιο πολλα ηταν ακομα πιο κοντα (πουζινα που κλοτσας για να πετασουν)
τελικα παω στο αυτοκηνιτο που με περιμενε ο πατερας μου και μου λεει πως μεσα στο χωραφι μας εχει 3 περτιζια φαιμενα που τους αλουπους ζε εροταν με αν ε3απολισαν περτιζια η θηρα!
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΘΗΡΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΕΝΔΙΣΕ ΣΟΣΤΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΜΑΣ!!!


ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΗ ΝΑ ΕΡΤΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΑΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΜΕΝΟ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”