καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκολιν

Απάντηση
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε ειναι και θεμα εξικονομισης λεφτον!
δλδ ζιαμε που γοραζουν 300 περτικους για κα8ε περιοχη να αγορασουν 8 αλλα καλους!!!
αν δουν πως δεν επιβιοσαν και η περιοχη εξακολου8η να ειναι νεκρη τοτε νε να αφικουν οχι 300 αλλα 100 περτιζια 20χ5 σκορπιστα σε καθε περιοχη! ενεν δινατον, εν να αφικουν 200 τοπους που 4 ζεφκαρκα ζε να μεν γενισουν ασεν τα μισα ζεφκαρκα! δαμε δεν κατακρινουμε την δουλεια τους απλα αν το θκιεβασει κανενας ειναι μερικες ιδεες που μπορει να εξελιχτουν σε πιραματα!!!
anws κανει με το θεμα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από Anthimos »

Σωτήρη το θεμα απελευθέρωσης δεν ειναι απλό δηλαδη το καλύτερο θα ηταν ν απελευθερώνονται σε απαγορευμενες τα "καλα" πουλια μετα το κυνηγι .
Αυτα που απελευθερωνουν τωρα όμως που ειναι 90% για κυνηγι όπως ειπες κι εσυ πολυ καλα πριν ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΠΕΡΔΙΚΙΑ. Εφκαλεν η γλωσσα μας μαλλια.
Ξαπολατε τα σιορ καπου που δεν εχει θηραμα. Καμετε οτι καμνουν οι Λαρνακεις...κινητους πυρηνες 40 δαμε 40 παρακάτω οπου ΔΕΝ εχει αγρια πουλια .
Με τουτον τον τροπο εξασφαλίζεις οτι:
1 Αν εχουν αρρωστειες δεν θα αρρωστησουν οι αγριοι πληθυσμοι, που τ απελευθερωμένα πάντα κατι κουβαλουν, αλλα επειδη εν ντοπαρισμένα αντιβιοτικα δεν νοθουν τιποτε οποταν ξαπολοντας τα σε μια περιοχη με αγρια πουλια (περδικές- φραγκολινες) αρρωστουν τα ντοπια ψοφουν και όσα απελευθερωσης γλιτωσουν απο τις αλεπούδες τα καθαριζουν 1η Εξορμηση.
2.Αν υποθέσουμε οτι το 10% απο τα περδίκια απελευθερωσης θα επιβιωσει προς αναπαραγωγή τοτε δημιουργειτε πλυθησμος σε μια νεκρή περιοχή
3. Σταματα ο συνωστισμος κοσμου και τα ατυχήματα γυρον που τις κλουβες !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από diomedes »

Τα απελευθερωμένα πουλιά έχουν μηδαμινές πιθανότητες επιβίωσης. Δεν μπορύν να τραφούν μόνα τους και δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τους εχθρούς τους. Εκείνα τα πουλιά να τα ξαπολούν κάπου που ΔΕΝ ΕΧΕΙ θήραμα για να πηγαίνουν όσοι θέλουν εκεί. Όχι όπως κάνουν τςρά που τα ξαπολούν στις καλύτερες περιοχές για λαγό (τουλάχιστον εκεί που πάω) Αν θέλουν τώρα να εμπλουτήσουν τους βιότοπους πρέπει να δημιουργήσουν μόνιμους πυρήνες μεγάλης έκτασης ττελιασμένους ούτως ώστε να προστατεύονται τα πουλιά από τους ανθρώπους (!!!) τους αλουπούς και τις ποντίκες τουλάχιστον και να μένουν εκεί ως ότου τα ίδια πετάσουν και παν πάρακατω. Και πάλι έτσι ίσως και να μην μπορύν να επιβιώσουν.
Φυσικά το καλύτερο που θα μπορούσε να γινεί είναι να παταχθεί επιτέλους η λαθροθηρία και να έχουν φαί και νερό οι βιότοποι γιατί κακά τα ψέματα η λαθροθηρία ειδικά στον λαό φκάλλει νάμι. Τα άλλα ούλλά εν για να σιαιρούμαστε λλίο κάθε πρώτη κυριακή.
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε ειμαι 100% πως επιβιονουν και μονα τους αφτα της κλουβας ειδα περδικια της κλουβας μετα το κυνηγι που ειχαν και πουλου8κια!!!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από diomedes »

sotiris!129 έγραψε:φιλε ειμαι 100% πως επιβιονουν και μονα τους αφτα της κλουβας ειδα περδικια της κλουβας μετα το κυνηγι που ειχαν και πουλου8κια!!!
Ε φίλε μακάρι αλλά νομίζω εν πολλά δύσκολο. Ίσως επιβιώνει ένα μικρό ποσοστό. Πως ήξερες ότι ήταν της κλούβας?
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε στο κυνηγι της ζικλας που ζεφκαρονουν τα περτιζια εβρισκα τα ζεφκαρκα ζεφκαρκα ακομα γιρο που την κλουβα!
μετα που λιγους μηνες εβλεπες τα με τα πουλου8κια
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από 'petros' »

φιλε σωτηρη εμενα ενας γνωστος μου που δουλεψε με αυτα τα περδικια μου ειπε οτι δεν γενουν τζαι εαν γενουν δεν εχουν το ενστικτο για να φτιαξουν φωλια και να τα ξεπουλιασουν, αυτα ακουσα εγω εδω και πολλα χρονια.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: καλυτερες περιοχες στην παφο για περτικο,λαο τζιαι φραγκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου η περιοχη περση ηταν νεκρη! περτιζι μιλουμε ουτε για διγμα!!! ατε το πολλι πολλι να εβρισκες κανενα ζευκαρουι! ξαπολουν τα περση ζινα της κλουβας επια ενα γιρο για λαο πρην το κυνηγι και παλε εδοκα πανω τους! ηταν καλητερα φισικα που φετος! μετα επια την προτη κηριακη το απογευμα για λαγο, ολα κιολα 3 περτιζια ιδα το ενα επαιξεν το ο ζιρις μου το αλλο ηταν κουτσοφτερο ζε επιαν το ο σκυλος! μετα ομως που επερασε καιρος εξαναπιενα στες ζικλες κοντα στην περιοχη και ακουατα που εκακαριζαν πας την κλουβα ζε πολες φορες εβλεπα τα κατω που το βουνο 2-2, που επιενα στο χωραφι με τον πατερα να ποτισουμε εβλεπα τα με τα πουλουθκια τους! 99% εν της κλουβας ζε εγενισαν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”