ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vas.vas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010, 07:12
Τοποθεσία: ΑΓΛΑΝΤΖΙΑ , ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από vas.vas »

JiniosEmba έγραψε:εχω τζιαι εγω το ιδιο οπλο,,επιασατο περσι το Σεπτεμβρη,,,οτιδηποτε πληροφοριες πε μου να σου εξηγησω αν θελεις :)
Πιο έχεις το 24αρι ή το 26αρι?
Έχεις βάλει τα chokes της Briley?
Ακουσα ότι όσοι τα βάλαν έχουν καλύτερες κατανομές....
Ξέρει κανένας πιος είναι ο αντιπρόσωπος των Briley
και πόσο περίπου κοστίζουν ?
JiniosEmba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 28 Σεπ 2010, 19:18

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από JiniosEmba »

εχω 28αρι εγω,,επαραγγηλα να μου φερουν τσιοκς της Μπερεττα εξωτερικα,,,σιουρα εχουν καλληττερη κατανομη,,,εδοκιμασες φουσιεκκια πανω του να το δοκιμασεις τπτ??
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από KKILER »

vas.vas έγραψε:Παιδιά σήμερα έγινα μέλος του Forum. Η δουλειά
που γίνεται είναι καταπληκτική.
Πρόσφατα αγόρασα το BERETTA ULTRA-LIGHT.
Κανένας συνάδελφος που έχει το πιο πάνω όπλο
μπορεί να με συμβουλεύσει τη φυσίγγια χρησιμοποιά
στην Πέρδικα και στο λαγό ?
Απο δοκιμές που έκανα φυσίγγια πάνω απο 34g
είναι πολυ βαριά για το οπλο και κλωτσούν...
ΦΙΛΕ ΒΑΣ ΒΑΣ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕΣ. ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ. ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΑ SAGA ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. ΕΓΩ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΤΖΙΑΙ ΔΩΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΠΕΡΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΝ :) :) :)
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από chrysanthos »

Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος στη σελιδα και βλεπω υπαρχουν πολλα ατομα με προβληματισμο στο θεμα το φυσιγκιων, θελω να σας παραθεσω πιο κατω ενα καταλογο με ορισμενα φυσιγκια που εχω δοκιμασει σε ρωσικα οπλα, Baikal ij-27, Baikal mp-233, kai MC108-O4, σε Κυπρο αλλα και Ρωσια.

ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΒΟΛΕΣ:
(A) ΜΑΡΚΑ: ГЛАВПАТРОРН(GLAVPATRON) {Ρωσια}
1) Semimagnum(ПОЛУМАГНУМ) 40g No5 ,
2) High Velocity(Высокая Скорость) 36g No4, πολυ καλα φυσιγκια για λαγο, περδικα, φασιανο, μπεκατσα, ορτυκι, παπια, φασσα και τρυγονι σε μακρινες αποστασεις ή καπως ψηλα!!! Δεν τα εχω βρει στην Κυπρο ακομη και δεν ξερω αν υπαρχουν, αν καποιος τα δει καπου(Κυνηγετικα ειδη) να αφησει ενα μηνυμα!!!
(B) ΜΑΡΚΑ: B&P {Italy}
3) 4MB Dual Power 36g No: 7+4 ή 6+3,
4) 3F2 Longe Range 36g No5.
p.s.: Για πολυ μακρινες αποστασεις (καλυτερα να μην χρησιμοπειηθουν στην Κυπρο και ιδιαιτερα την πρωτη και δευτερη κυριακη) το φυσιγκιο της B&P, MYTHOS "4 Valle semimagnum 40g No5,4,3. Ακομη και για μη magnum opla.

ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΕΣ(30-35m)
(A) ΜΑΡΚΑ:B&P {Italy}
1) 4MG2 Flash 36g No6, 2) 4MG2 Flash 37g No5, 3) 4MG2 Tungsten 35g No5 or 6.

ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙΡΟΥ
(A) ΜΑΡΚΑ: Cheddite {Italy}
1) Super Free Shots 36g No7, 2) Novecento(felt) 35g No6,
3) Amarcord(felt) 36g No7, 4)Free Shots Star 36g No6.
Eπισης εναλλακτικη λιση για χειμωνιατικο καιρο ειναι η "JK6 36g No6", Kαι για μετριες αποστασεις με πιο ελαφριες γωμοσεις οι "Drago 34 No6" or "Standard 34g No6".
(B) ΜΑΡΚΑ: B&P {Italy}
5) 4F2 Short Range Disperante 36g No: 6,5-7,5.

ΤΥΠΙΚΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΗ ΚΑΙ ΦΑΣΙΑΝΟ(εναλλακτικες λισεις)
(Α)ΜΑΡΚΑ: B&P {Italy}
1) MYTHOS "4 Valle STEEL" 32g No5, MYTHOS "4 Valle STEEL" 34g No4,(Για οπλα που αντεχουν τις πιεσεις).
2) ΜYGRA "COLOMBACCIO" 36g No:5,5.
3) MYTHOS "4 Stanziale Classic" 36g No6, MYTHOS "4 Stanziale Feltro" 36g No:5 or 6 or 7.
4) MYTHOS "4 Valle special" 37g No6.

ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΦΥΣΙΓΚΙΑ
(Α)ΜΑΡΚΑ: Victory
1) europa 35 No5, 2)europa(felt) 32 No6, 3)LUCKY SHOT 33.5 No6, 4)concorde 31g No5. Επισησς υπαρχει το φυσιγκιο με σκαι ΒΒ Νομιζω 35g πολυ καλο(δολοφονικο για το υψομετρο).
(B) ΜΑΡΚΑ: Olympia
1) Gem Line, Gem 32g No6 2) Scatter 35g (Disperser) No6 or 7
3) Scatter 31g (Disperser) No7 4) Shock 35g No5 or 7(2 or 3... kalitera 2 gia to lago, apotelesmatiko).
5) Big Game(Fibre) 32g No: 4/0 (gia to lago oxi stin koutsi tha liwsei. apotelesmatiko).
DEMON
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 15:01

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από DEMON »

Συναδελφοι Καλησπερα,

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι τα καλυτερα φυσιγγια για την περδικα ειναι τα εξης

1) Rotweill Waidmannsheil black 36g
2) Fob Viri 38g (Μαλινη Ταπα)
3) Fagiano kai Coturnice 37 g
4) B & B Mythos 37g
5) Victory 35g white
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ρε κοπελια μα ολοι σιρνετε βαρετες χαρτουτσιες,εγω εμαθα με ελαφριες γομωσεις 31-32 και ατε 35-36 για λαο ειδικα στη δευτερη τον χειμωνα,τωρα τες πρωτες μερες εχω και 30γρ αλλα και 28...πια η γνωμη σας?επησεις τουντα shock ενεν τα διπλοπιστονα? για ονομα του θεου εν επικυνδινα ,καμνουν για κυνηγια του εξωτερικου οπου κυνηγανε σε ανοικτα μερη υδροβια κε τετια.εν να σηρω πας τον περτικο shock η τον λαον? εφιεν μακρα ας τον παιξει αλλος χαλαλην εν τζαι να βαλλουμεν τες ζωες μας σε κυνδινο για εναν θηραμα...φανταστειτε να πεξει ενας μιαν τετια που την μιαν του βουνου και στην απεναντι να εν ενας κυνηγος με το παιδακι του...
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

NIKOLAS έγραψε:ρε κοπελια μα ολοι σιρνετε βαρετες χαρτουτσιες,εγω εμαθα με ελαφριες γομωσεις 31-32 και ατε 35-36 για λαο ειδικα στη δευτερη τον χειμωνα,τωρα τες πρωτες μερες εχω και 30γρ αλλα και 28...πια η γνωμη σας?επησεις τουντα shock ενεν τα διπλοπιστονα? για ονομα του θεου εν επικυνδινα ,καμνουν για κυνηγια του εξωτερικου οπου κυνηγανε σε ανοικτα μερη υδροβια κε τετια.εν να σηρω πας τον περτικο shock η τον λαον? εφιεν μακρα ας τον παιξει αλλος χαλαλην εν τζαι να βαλλουμεν τες ζωες μας σε κυνδινο για εναν θηραμα...φανταστειτε να πεξει ενας μιαν τετια που την μιαν του βουνου και στην απεναντι να εν ενας κυνηγος με το παιδακι του...
Συμφωνω μαζι σου ΝΙΚΟΛΑ ,ακομα και οι ζερο (πιλιες) πρεπει να σταματεισουν . μια χαρτουτσια καλη για το περτικο γυρω στα 30 - 33γρ σκαι 6-7 ειναι οτι πρεπει, και για το λαγο μια 34-37γρ με σκαι απο 3-5. τα διπλοπιστονα και οι πιλιες ειναι περιττα και επικυνδινα.αμαν εισαι πανω του ειναι σιγουρο θα μπει στη βουρκα, αλιως χαλαλιν του επομενου
ROTWEILL TIGER 32GR NO 6
SAGA HEAVY 34GR NO 5
ΠΡΩΙ EUROPA 32GR ΤΑΠΑ ΜΑΛΙΝΗ ΝΟ 6-7
RODOSTHENIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 21:04

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από RODOSTHENIS »

Παιδια θα συνφωνισω και εγω μαζει σας γαιτι ειναι παρα πολυ επικινδινει , και ο μοναδικος λογος που ειναι επικινδυνα ειναι οτι δεν παν εφθιβολα.Να σας πο τι εγειναι το καλοκαιρι στο σοπευτιριο , ηρθαν καπια μαιδια με τα το κυνηγι τισ φασσας να πεξουν sporting.Τα φυσσιγια που εχρισιμοποιουσαν ηταν αθτα που τους ειχαν απομηνει απο το κυνηγι τησ Φασσας.Σε μια φασσι ο 1 ηβρε μεσα στη βουρκα του 2 που τουτες τισ shock.Ερωτισα τον αν εκτυπισε καμια φασσα με τζινα τα γυσσιγια τζε λαλι μου οι ρε φιλε .΄Λαλο του ρε φιλε τουτα τα φυσσιγια εν επικινδυνα τζε λαλο του εν παν ευθιβολα οπου θελουν πασι.Τζε λαλει μου εν πελαλρεσ πυ λαλεις , τζε ωαλατον τζε επεξρε πανο σε μια πετρα μεγαλι στα 30 μετρα τζε ι σχιπε8κια εφιεν 1 μετρο δεξια .Λαλο του ειδες , τζε λαλει μου εσχιε δικαιο .Γιαυτο παιδια μεν χρισιμοποιηται ετσι φυσσιγια ,εν επικινδυνο και για του συναδελφου και περισοτερο και για τα ιδια μας τα σκυλια .Σκεφτου στην προσπαθεια να κτυπισεις 1 λαγο στα 60 μετρα με αυτο το φυσιγγιο κτυπησεις στο σκιλο σου τι θα καταλαβεις ......

Καλα καιασφαλισμενα κυνηγει παιδια και πρην τραβησετε τι σκανδαλι σκεφτεστε !!!!!!ف
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από tracker686 »

Μια παρενθεση παιδια στην συζητησει,τα διπλοπιστονα απαγορευονται,και ειναι ποινικο αδικημα να τα μεταφερετε μαζι σας στο κυνηγη.
φιλικα π
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από LAGOS »

Παιδιά έχω μια απορία. Είδα χτές ενα διαφημιστικό για φυσίγγια και μία συγγεκριμένη μάρκα διαφημίζει φυσίγγια των 60 και 100 μέτρων. Αυτές δεν είναι παράνομες? Μπορεί να μην είναι με διπλό πιστόνι αλλα πιστέυω οτι αν όντως έχουν δραστικό βεληνεκές τόσο μεγάλο έπρεπε να απαγορέυετε η πώληση και η χρήση τους.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”