ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Απάντηση
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από AU-79 »

WAFFEN έγραψε:συναδελφοι, ειμαστε η μονη χωρα στον κοσμο που ασχολουμαστε με τις πυριτιδες τοσο σχολαστικα. ασχολουμαστε με το οτι δηθεν σκοτωνει αυτο το οπλο και εκεινο οχι. κατα την αποψη μου ολα πηγαζουν απο το γεγονος του οτι το θηραμα μας στην κυπρο ειναι περιορισμενο και οι αποτυχιες δεν γινονται αποδεκτες καθως και στην ελλειψη γνωσεων των εμπορευομενων οπλων και φυσιγγιων(καταστηματαρχες-εισαγωγεις κλπ). ο καθενας λεει οτι θελει και οτι του συμφερει. στην αγγλια κυνηγουν φασιανους/περδικες με 28-32γρ. με 7αρι και 8αρι ενω εμεις εδω? ολα αυτα δειχνουν οτι μας λειπουν οι γνωσεις και η παιδεια. καλα κυνηγια σε ολους!

Φιλε μου δεν κυνηγησα Αγγλια για να ξερω ,αλλα αν εκει κυνηγουν με 28-32γρ στην Ρωσσια ακουσα οτι κυνηγουν με μακνουμ στην μεσογειακη ελλαδα τον λαγο κυνηγουν το με τσοκ μισο-1-2 με Νο σκαγιων 1-2-3 κ.τλ. Σε καθε χωρα εχουν τα " αιπια" τους αν το θετεις ετσι αλλα δεν το νομιζω τα παντα ειναι μεσα απο εμπειριες στο κυνηγι αλλα το εχουμε πει πολλες φορες βαλε οτι νομιζεις μες την καννη του οπλου σου φτανει να νιωθεις καλα εσυ ψυχολογικα να εχεις αυτη τη σιγουρια. Συμφωνω οτι φταιει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο αλλα με καποια κρητιρια π.χ προσωπικα ετυχε μου πολλες φορες τσικλα στα 30μ να την καμνω κοσκινο να πεφτει 50μ παρακατω κουτσοφτερη και οταν την επιασα ειδα οτι πραγματικα ηταν κοσκινο τα σωθικα της ηταν εξω, σε αυτη τι φαση φταιω γιατι δεν της ηβρα κεντρο κκελλε??

Και κατι αλλο γενικα οσο για αυτο που λετε εμεις οι Κυπραιοι και δεν εχουμε γνωσεις και δεν εχουμε παιδεια απολιτιστοι ξιμαρισμενοι και ενα σωρω αλλα που ακουω καθημερινα οταν βλεπεται να μεν μας παιρνουν σοβαρα οι ξενοι μην διερωτασται φιλοι μου... γιατι μονοι μας καθοριζουμαι την μοιρα μας και εκεινο που πουλας αυτο αγοραζει ο αλλος για αυτο παψτε να προβαλεται τον Κυπραιο ως ενα αμπαλατο κ.τ.λ γιατι ο Κυπραιος ειναι το σπιτι σας η ρατσα σας η οικογενεια σας και αν δεν φουμιζεις αγαπητε φιλε το "σπητι σου θα πεσει να σε τσιλλισει" . Και εγω επηδει ειμαι Κυπραιος και κοφκει ο νους μου θα συνεχιζω να παιζω τους λαγους και τους περτικους με 42γρ Νο3-4-5 και αις τον Εγγλεζουι που εν σφικτος και εν κυαρει να δωκει κατι τι παραπανω να τους παιζει αν θελει και μα τα Μellior24-28γρ Νο 7,8,9 4-5 ευρω το πακεττο και να αναρωθκεται γιατι δεν πεφτουν οι φασιανοι :D :lol: :lol:
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από koursaros21 »

AU-79 έγραψε:
WAFFEN έγραψε:συναδελφοι, ειμαστε η μονη χωρα στον κοσμο που ασχολουμαστε με τις πυριτιδες τοσο σχολαστικα. ασχολουμαστε με το οτι δηθεν σκοτωνει αυτο το οπλο και εκεινο οχι. κατα την αποψη μου ολα πηγαζουν απο το γεγονος του οτι το θηραμα μας στην κυπρο ειναι περιορισμενο και οι αποτυχιες δεν γινονται αποδεκτες καθως και στην ελλειψη γνωσεων των εμπορευομενων οπλων και φυσιγγιων(καταστηματαρχες-εισαγωγεις κλπ). ο καθενας λεει οτι θελει και οτι του συμφερει. στην αγγλια κυνηγουν φασιανους/περδικες με 28-32γρ. με 7αρι και 8αρι ενω εμεις εδω? ολα αυτα δειχνουν οτι μας λειπουν οι γνωσεις και η παιδεια. καλα κυνηγια σε ολους!

Φιλε μου δεν κυνηγησα Αγγλια για να ξερω ,αλλα αν εκει κυνηγουν με 28-32γρ στην Ρωσσια ακουσα οτι κυνηγουν με μακνουμ στην μεσογειακη ελλαδα τον λαγο κυνηγουν το με τσοκ μισο-1-2 με Νο σκαγιων 1-2-3 κ.τλ. Σε καθε χωρα εχουν τα " αιπια" τους αν το θετεις ετσι αλλα δεν το νομιζω τα παντα ειναι μεσα απο εμπειριες στο κυνηγι αλλα το εχουμε πει πολλες φορες βαλε οτι νομιζεις μες την καννη του οπλου σου φτανει να νιωθεις καλα εσυ ψυχολογικα να εχεις αυτη τη σιγουρια. Συμφωνω οτι φταιει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο αλλα με καποια κρητιρια π.χ προσωπικα ετυχε μου πολλες φορες τσικλα στα 30μ να την καμνω κοσκινο να πεφτει 50μ παρακατω κουτσοφτερη και οταν την επιασα ειδα οτι πραγματικα ηταν κοσκινο τα σωθικα της ηταν εξω, σε αυτη τι φαση φταιω γιατι δεν της ηβρα κεντρο κκελλε??

Και κατι αλλο γενικα οσο για αυτο που λετε εμεις οι Κυπραιοι και δεν εχουμε γνωσεις και δεν εχουμε παιδεια απολιτιστοι ξιμαρισμενοι και ενα σωρω αλλα που ακουω καθημερινα οταν βλεπεται να μεν μας παιρνουν σοβαρα οι ξενοι μην διερωτασται φιλοι μου... γιατι μονοι μας καθοριζουμαι την μοιρα μας και εκεινο που πουλας αυτο αγοραζει ο αλλος για αυτο παψτε να προβαλεται τον Κυπραιο ως ενα αμπαλατο κ.τ.λ γιατι ο Κυπραιος ειναι το σπιτι σας η ρατσα σας η οικογενεια σας και αν δεν φουμιζεις αγαπητε φιλε το "σπητι σου θα πεσει να σε τσιλλισει" . Και εγω επηδει ειμαι Κυπραιος και κοφκει ο νους μου θα συνεχιζω να παιζω τους λαγους και τους περτικους με 42γρ Νο3-4-5 και αις τον Εγγλεζουι που εν σφικτος και εν κυαρει να δωκει κατι τι παραπανω να τους παιζει αν θελει και μα τα Μellior24-28γρ Νο 7,8,9 4-5 ευρω το πακεττο και να αναρωθκεται γιατι δεν πεφτουν οι φασιανοι :D :lol: :lol:

αψογος :D
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

ρε παιδεια μην το περνετε προσωπικα με το τι λεει ο καθε ενας στο φορουμ. αποψεις ειναι αυτες και πρεπει να ειναι σεβαστες.σιγουρα πρεπει να φημησουμαι το σπιτι μας αλλα απο κυνηγετικη παιδεια κανουμαι μεσανυχτα και ειδικα στο θεμα οπλου-φουτζιεκια ακομα πιο πολλα μεσανυχτα απο τους Αγκλους. κιταξετε γυρω σας . θα βρειτε αγκλικες
φυλες κυνηγετικων σκυλλων και μαλιστα κορυφεες (σεττερ- ποιντερ). στα δικανα οπλα απλα μοναδικοι. το τι εχουμαι σημερα ειναι απομημησεις απο τις ευρεσυτεχνιες των Αγκλων. ειναι πολυ προστα απο εμας και καλο ειναι να μαθενουμαι απο αυτους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BECCACCIA την 26 Οκτ 2011, 21:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από master »

Παίδες καλησπέρα,

Η victory ασπρη είναι σίγουρα ΑΟ 1.90 Χ 35 . Κατά καιρούς είχε γεμιστεί με 1.95 και αυτό γιατί παρτίδα από παρτίδα οι πυρίτυδες μπορεί να είχαν πολύ μικρές διαφορές στις ιδιότητες.

Να αναφέρω ότι και εγώ ήμουν πιστός υποστηρικτής της για πολλά χρόνια, μέχρι που κάποια στιγμή με απογοήτευσε τόσο πολύ που δεν την χρησιμοποιώ πλέον.
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από AU-79 »

BECCACCIA έγραψε:ρε παιδεια μην το περνετε προσωπικα με το τι λεει ο καθε ενας στο φορουμ. αποψεις ειναι αυτες και πρεπει να ειναι σεβαστες.σιγουρα πρεπει να φημησουμαι το σπιτι μας αλλα απο κυνηγετικη παιδεια κανουμαι μεσανυχτα και ειδικα στο θεμα οπλου-φουτζιεκια ακομα πιο πολλα μεσανυχτα απο τους Αγκλους. κιταξετε γυρω σας . θα βρειτε αγκλικες
φυλες κυνηγετικων σκυλλων και μαλιστα κορυφεες (σεττερ- ποιντερ). στα δικανα οπλα απλα μοναδικοι. το τι εχουμαι σημερα ειναι απομημησεις απο τις ευρεσυτεχνιες των Αγκλων. ειναι πολυ προστα απο εμας και καλο ειναι να μαθενουμαι απο αυτους


Φιλε απο μενα ειδικα παντοτε ειναι σεβαστες οι αποψεις του καθενος τιποτα δεν πηρα προσωπικο δεν ξερω απο που το συμπαιρανες. Με τους Εγγλεζους εν θελω να το συνεχισω γιατι εχουν σεττερ,ποιντερ προχωρημενοι τεχνολογικα και μπροστα σε αυτα πριν 50-100 χρονια απο εμας γιατι θα πολιτικοποιηθει το θεμα και εν αρμωζει σε αυτο το φορουμ. Μονο καποιος να σκεφτει τον καιρο που ανθουσαν αυτοι τεχνολογικα και εκαναν και τα χομπυ τους εμεις δαμεσα και πολλες αλλες αποικιες τους ηταν κατω απο την σκια τους και σε βαθυ σκωτος σε θεματα παιδειας ποσω μαλλον να ειχαμε και κυνοφιλικους αγωνες ευρεσητεχνιες και ενα σωρο αλλα τεχνολογικα επιτευγματα.
GATE 3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 23:07

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από GATE 3 »

arrwstosfassas έγραψε:
Anthimos έγραψε:
AU-79 έγραψε:Αν ειναι πσυχρα οπως λεει ο καιρος δοκιμαστε τες concored 31gr No5 αν εχει και συννεφια η λιλα της victory 31gr παλι No5 ειναι κανονας οταν ειναι συννεφια. Επηδει τις ασπρουες της victory εκαμαν τες λιο πασανακατες τα τελεφταια χρονια μια χρονια ετσι μια αλλιως δοκιμαστε αν θελεται την Oympia Special 34 No 5-6 προσωπικα βρισκω την πολλα σκαλια ανωτερη που την ασπρουα της Victory για περτικο, στον λαο εγω παιζω εξοτερικες απλα για θεμα ψυχολογιας εμπνεουν μου παραπανω σιγουρια.

Ρε παιθκια εν ο τζαιρος μας που εν πασανακατος τα τελευταια χρονια δεν φταιν τα φυσιγγια. Η γομωση 1,32 με 35 Γρ Α1 δεν αλλαξε εχει 20 χρονια που δεν αλλαξε τιποτε στην ασπρη Τη VICTORY.
Εν οι υγρασιες τζαι οι πυραδες και ο καιρος που αλλαξεν και φταιν μας τα φυσιγγια και φυσικά τουτος που εν πισω που το οπλο!!!!!

AO FILE M OXI A1 TO PAROUTI TIS ASPRIS
RE PEDIA EGO 15 XRONIA TORA XRISIMOPIO GIA PERDIKO KAI LAGO NO 7 SKAGIA KAI PESTEPSTEME EXO ARISTA APOTELESMATA,EGO SIMERA EPEKSA 6 PERDIKOUS KAI 1 LAGO OLA SEKKA. PATASIAOURES STIN KIRIOLEKSIA ME OLYMBIA SPECIAL 34GR NO 7
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από admin »

ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ :!: :!:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Neoklis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 18 Οκτ 2011, 11:36

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από Neoklis »

olympia gem 32 kai saga disperante 7 noumero sekka ola 1 lago 7 perdikia
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Μετα απο μια 10ετια ξαναθυμηθηκα φετος να παιξω την παλια μου αγαπημενη , την VICTORY 35 την ασπρη. Κοπελλια δεν παιζεται το φυσιγγι !!!!
3 Περδικες απο τις 5 που πηρα μια φραγκολινα και ενας λαγος στα 30 μετρα ΟΛΑ ΣΕΚΚΑ !!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγώ έπιασα 2 πέρδικες με την ασπρούα και 1 με την Europa 32gr. (μπεζ)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”