ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

εχει κανενας υποψη του για ενα καλο φουτζεκι για περτικο ανεξαρτητο κλιματολογικων συνθηκων? ειτε διασπορας ειτε κανονικο
στα 32-36 γρ
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

file se xeretw

ego apla tha sou sistiso na fusigkia kipriaka!

omos gia to pia ? prota apo ola prpepi na mas pis me ti oplo tha ta ri3eis gt alla fusigkia thelei ena oplo elafru me stenous avlous kai chokes kai alla ena sixgrono oplo me neas texnologias kannes

episeis rolo paizei kai i perioxi pou kinigas

oi markes victory extra olympia exoun fusigkia gia ola ta gousta an den se ikanopiisoun tote iparxoun kai polla e3oterika
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

γιεα σου και απο μενα, το οπλο ειναι skb με 18.5 αυλους
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από admin »

Νικόλα καλοσώρισες, προσπαθήστε να γράφετε στα Ελληνικά για να καθιερωθεί σιγά σιγά
Προσέχουμε...για να έχουμε
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

τωρα που τα σκεφτομαι υπαρχουν παααρα πολλα καλα φυσιγκια για αυτο το θηραμα :D

εγω απλα ριχνω μια σειρα για το δικο μ οπλο με 18,5 αυλο που ειναι ομως laurona,περισσοτερο βλεποντας και το οικονομικο δηλ ριχνω φτηνα και καλα (για εμενα )

victory 35gr no 5
victory concorde 31 gr no 6
victory challenger game 28gr no 7

με αυτα κυνηγω λαγο -περδικα με σκυλλο φερμας

για εναλακτικη εχω πολλες φορες λιγες extra top 31,5 (6 no) αυτα..

διασπορας δεν πολυριχνω αλλα καποτε ριχνω το scatter 35 olympia ειναι πολυ καλo....

παλια εριχνα ολα τα euroba victory 32 -31-30 ειναι πολυ καλα αλλα με τα πιο πανω που εγραψα νομιζω ειμαι μια χαρα!
επισεις εριχνα και ακριβα εξωτερικα ,σιγουρα υπαρχουν πααρα πολλα καλα οπως rottweil 36gr paper, saga,rc,nobel sport αλλα πιστεβω οτι τον πιο βασικο ρολο τον παιζει ο κυνηγος δηλ να (κουτσια) που λεμε και τα φυσιγκια κανουν τη δουλια τους εκτος ακρεες καταστασεις..... που εκυ πιστεβω παιζει ρολο η τυχη...
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

καπια απο αυτα που αναφερης τα εχω δοκιμαση με σχετικα καλα αποτελεσματα, αλλα παλι δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος σε ολες τις συνθηκες, η τεχνολογια - επιστημη πανω στα φουτζαικια προχωρησε και πρεπει να υπαρχουν φουτζαικια που να ειναι σχεδον ανεπηρεαστα απο κλιματολογικε συνθηκες
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε BECCACCIA,

Όντος συμφωνώ μαζί σου ότι η τεχνολογία σήμερα όχι μόνο επιτρέπει αλλά επιβάλλει ενα φυσίγγιο παντός καιρού. Λέγεται ότι φυσίγγια με διβασική πυρίτιδα είναι παντός καιρού - ή - σχεδόν παντός καιρού.

Από την άλλη όμως συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Νικόλα. Δηλαδή όταν το θήραμα είναι εντός βολής και χρησημοποιούμε το ανάλογο μέγεθος σκαγιού που προβλέπεται για το κυνήγι του θηράματος αυτού, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μας ξεφύγει.

Και κάτι άλλο ακόμα - πολλές φορές εκτός από τις καιρικές συνθήκες, στην επιλογή του "σωστού" φυσιγγίου παίζει ρόλο και η μορφολογία του κυνηγότοπου στον οποίο κυνηγάμε. Διότι εαν το θύραμα θα "πεταχτεί" μπροστά μας στα 3 μετρα ή στα 10, αν θα είναι "ρεχτό" όπως και το χρονικό διάστημα που θα έχουμε στην διάθεση μας για να εκτελέσουμε την βολή μας στις πλείστες περιπτώσεις καθορίζεται απο την μορφολογία του κυνηγότοπου.Έτσι συνεπάγεται ότι ιδιαίτερα η επιλογή μεταξύ φυσιγγίου διασποράς, τάππας πιστονάκι και το μέγεθος του σκαγιού πολλές φορές πέραν του 50% θα πρέπει να βαζίζεται ανάλογα με την μορφολογία του κυνηγοτοπου μας.

Φιλικά,

Costas_
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

δεν ειναι ετσι ευκολα το να δουλευει καπιος μονο ενα ειδος φυσιγκιου.Συμφονω οτι γινετε ομως και μαλιστα εχω δικους μου που το κανουν με τοπ επιτυχιες αλλα

εγω αυτα που εγραψα τα εγραψα ως γεννικα

για να πω οκ ριχνω μονο το 33 γρ νο 6 ταππα πρπει να να κυνηγω συνεχως στο ιδιο μερος και τιν ιδια παντα στρατιγικη

γιατι μηλαμε για κυνηγι

υπαρχουν μακρινες βολες-κοντινες βολες υπαρχει και ο λαγος στη μεση και η μπεκατσα

ολα αυτα θελεουν 1-2 ειδη

ομως σε γενικες γραμμες παιζει ρολο και το βαρος του οπλου νομιζω .δηλ με ενα ελφρυ 3.100-3,200 ενα φουσιεκκι 31-32 μπορει να δουλεψει καλα ολη μερα,με ενα σπορτινγκ οπλο ενα 34-35 παλι κανει

αλλα ειπαμεν αμαν εν πανω η ντουφεκκια εν να ππεσει,οκ τωρα αν εν η τυχη μας καττα μαυρη εν να φιει εστω και κτηπημενο ,αλλα αν ηταν να τα επιαναμεν ολα εν θα ηταν αθλημα το κυνηγι ....
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

την τελευτεα εξορμηση γαι τζιηκλα οτι φουτζεκι δοκιμασα ειχε προβλημα, εβλεπα τα πιστονακια και τα πουλια συνεχιζαν κανονικα, το ιδιο προβλημα ειχε στην αρχη και ο παρεας μου και ακομα ενα κυνηγος που μηλησαμε, παλια δοκιμασα στο περτικο κατι ρεμικτον νιτρο 31 γρ , ολα τα πουλια νεκρα και σε μακρινες αποστασεις αν και το νουμερο σκαγιων ηταν 7.5 και δεν το αλλασσα με τιποτε οσπου ξαφνικα αρχισα να χανω πουλια ειτε πληγωμενα ειτε ξιφτερισμενα,
ξερετε καμια μαρκα με διφασικη πυριτιδα φουτσιεκια?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε το φυσσιγιο που λες ειναι Αμερικανικο διπλο τραπ και εινια πολυ συγγεντρωτικο.

Το χρησιμοποιω με αριστα αποτελεσματα αν και περσυ το αλλαξαν και μπορεις να το δεις εαν μπεις στην ιστοσελιδα της Εταιρειας.

Καλυτερα αποτελεσματα εχει στην ζεστη και σε αυξημενα επιπεδα υγρασιας κια εγω τ οχρησιμοποιησα πολυ στις φασσες.

Οσο για το νουμερο των σκαγιων ειναι με βαση τον Αμερικανικο πινακα που εινια ενα βαθμο πιο ψηλος απο εμας.......αρα ουσιαστικα το σκαι του ειναι 6μιση και οχι επταμιση.

Η αλλαγη που εγινε αφορα την πυριτιδα του.

Προσεχε στο οτι δινει παρα πολυ γρηγορες ταχυτητες και ετσι χρειαζεται μικροτερη προσκοπευση, οπως επισης δινει και πολυ συγκεντωτικες κατανομες .

Φυσικα μην περιμενεις να παιζεις μαζι του περαν των 45 μετρων και να εχεις καθε φορα επιτυχιες....ολες οι βολες περαν των 36 μετρων περισσοτερο τυχερες ειναι παρα σωστες (κατα την δικη μου αποψη, και χωρις να περιλαβω μεσα δυσκολες ενοιες οπως ειδος πυριτιδας, υγρασια, υψομετρο , βαρος και νουμερο σκαγιων που σιγουρα παιζουν ρολο.)
Ειχα επιτυχιες σε μακρυνες βολες με αυτο το φυσιγγι αλλα σιγουρα( οπως και κανενα αλλο) δεν αποτελει........λυση για να παιζουμε τα πουλια στα 80 μετρα.

Προσωπικα το θεωρω λαθος, αντικυνηγετικο και το κυριο παραγοντα που χαλαει ενα κυνηγι καρτεριου, οταν καποιος επιχειρει βολες ...........αντιεροπορικης ομπρελλας!

Φιλικα

LAURONA
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”