ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kyriakos304 έγραψε:Δεν κυνηγώ περδίκη αλλά φέτος δεν είδα ούτε για δείγμα μικρά στις περιοχές μου (Λάρνακα)
Ένα περδικόπουλο είδα στην περιοχή του σκοπευτηρίου Λάρνακας. Δεν πήγα όμως σε περιοχές για να δω την γενική κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Καλημέρες κύριοι.

Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θήραμα αλλά φέτος φαίνεται θα είναι μια από τις χειρότερες χρονιές για το άγριο περδίκι...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από Savvas »

Έχουμε τις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ φίλε.... :lol: :lol: :lol:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από savvis25 »

Επιτρεψετε μου να σας ανατρέψω κάπως τις δυσοίωνες προβλέψεις! Την κυριακή το απόγευμα πέρασα ένα δίωρο στο σκοπευτήριο λάρνακας όπου είδαμε 5-6 κοπάδια από 8 μέχρι και 20 περίπου περδικόπουλα(μέγεθος περίπου στο μισό των ώριμων). Επίσης περιοχές Αλεθρικου είδα (κάποια άλλη μέρα) αρκετά κοπαδάκια. Και τέλος ο πατέρας μου που η δουλειά του είναι στη βελτίωση αγροτικών δρόμων...μου ανέφερε ότι είδε πολλά νεαρά και φέτος. Περιοχές από Λεύκαρα, ΒΑβατσινιά, Χοιροκιτία, Αλαμινο, Αγ. Θεόδωρο, Κ.λ.π....
:D :D
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από kypros »

Ποια η αποψη σας τωρα που ειμαστε πλεον στο ιουλιο για την αναπαραγωγη της περδικας?

Συναντησατε περδικια μικρα?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

αν και οι πιο πολλοί ακούγονται απαισιόδοξοι εγώ είμαι αισιόδοξος φέτος είδα αρκετά μικρά σε διαφορες περιοχές που άλλες χρονιες σε συγκεκριμένες περιοχές δεν έβλεπα καθόλου εγώ πιστεύω ότι θα είναι σε αύξηση φέτος το περδίκι
EPANIEL POWER
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από master »

Κυπρο και εγω όπως σου είπα έχω θετικά μυνήματα από Πάφο για τα περδικόπουλα.

Προσοχή όμως γιατί ίσως να μην είναι το ίδιο σε άλλες επαρχίες. Είναι καλό να γράφουμε και επαρχία για πιο σωστά συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από kypros »

Νομιζω οτι οπως και περσυ η επαρχια λευκωσιας εχει το μεγαλυτερο προβλημα σε περδικι. Περσυ η παρεα μας χτυπησε 80% παλια περδικια και οχι περσυνα. Η αναπαραγωγη ηταν πολυ κακη και φετος απο δικη ου αναγνωριση αυτο συνεχιζεται. Μακαρι οι αλλες επαρχιες να ειναι καλυτςρες.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

δεν θελω να φανω απαισιοδοξος αλλα σανα και φετος θα ειναι η χειροτερη χρονια και στις φραγκολινες/περδικια !
σημερα ηρθα απο Παφο αν και δεν πηγαμε για εκπαιδευτικα απλα βολτα η εγνοια μου ηταν να δω κανενα φτεροτο θηραμα στο δρομο σε περιοχες που παντα τετοιο καιρο βλεπαμε 1-2 φραγκολινες να διασταβρονουν το δρομο 2 μερες δεν ειδαμε δεν ακουσαμε τπτ , ουτε 1 περδικο να κακαριζει :?
το ιδιο και Λευκωσια !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΖΗΜΙΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Δυστηχώς φέτος τα περδικια, φραγκολίνες και φυσικά ο λαγος φαινεται να ειναι στο χειροτερο επίπεδο της τελευταιάς δεκαετίας.
Τα εντονα καιρικα φαινόμενα τον Μαιο ( βροχες, χαλάζι)
Η ανομβρία
Το ότι οι γεωργοι φετος λογω ανομβρια απο νωρις εκαναν τα χωραφια τους με το τράκτορ για να μην βλαστησουν αγριοχορτα στα πεδινά και ημιορεινά με αποτέλεσμα να είναι σαν ερημος παντου σχεδον χωρις καθολου βλαστηση και τροφη
Στα όρεινα οι πηγες φέτος ειναι ελάχιστες και πολλες ποτιστρες εγκατελειμενες και στεγνες
Νομιζω ολα αυτα και λαθη του παρελθόντος συμμαζευονται σιγά σιγα φτασαμε εδω που φτασαμε

Και μεσα σ όλα αυτα ακουω διαφορα . "μετρα" απο το Ταμειο Θηρας και με πιανει φρικη αλλα και για τους "εγκεφαλους" της ΚΟΚ-ΔΑΖ που με τις αντιληψεις του προσπαθουν να βαλουν την ταφοπλακα στο κυνηγι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”