ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Κοπελια μου σιερετω σας !

Σκεφτουμε την αγορα καινουργιου οπλου που να καμνει για σκοπευτηριο, μιας τζιε με τους ρυθμους που παμεν, τσιαμε θα ποσκολιουμαστεν εμεις οι ευσυνηδυτοι τζιηνιοι, τζιε να το παιρνω τζιε νακκον τζιηνην !

99.9 % Θα είναι το 725 αλλα εμεινεν να αποφασισω τον τυπον του !!!

Θελω αποψεις και προσωπικες εμπειριες που ατομα που το εχρησιμοποιησαν, αλλα και από ατομα που επερασαν που τουντο διλημμα !!!
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Φιλε μου απο τη στιγμη που θα ασχοληθεις κ με το σκοπευτηριο προτιμα την σπορτινγκ εκδοση..
Λιγοτερο λακτισμα κ αντοχη πλεονεκτηματα ελαχιστα πιο βαρυ μειονεκτημα αμελητεο για μενα..
Επισης αφου πας στο 725 θα σου συστηνα να δεις κ την εκδοση 725 pro..κατε με θαναι μια εκδοση π θα αφησει εποχη κ ηδη συζητιετε το συγκεκριμενο οπλο..ειναι αναβαθμισμενο 725
Οτι κ αν επιλεξεις καλοκυνηγητο
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Αχερκωτης έγραψε:Φιλε μου απο τη στιγμη που θα ασχοληθεις κ με το σκοπευτηριο προτιμα την σπορτινγκ εκδοση..
Λιγοτερο λακτισμα κ αντοχη πλεονεκτηματα ελαχιστα πιο βαρυ μειονεκτημα αμελητεο για μενα..
Ακριβως ετσι το σκεφτηκα και εγω !!!

Ειμαι ηδη κατοχος οπλου με καμποσο λακτισμα και είναι κατι που δεν θελω να ξανα εχω !

Θα μελετησω την επιλογή που μου λες και θα επανέλθουμε επι του θεματος !

Ισως όμως είναι πολύ πανω από τις 2500-2600 ευρω που εχω θεσει σαν οριο στην τιμη !
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα Γιώργο.

Δεν μπορώ να μιλήσω για το sporting επειδή δεν το ξέρω αλλά είμαι κάτοχος του 725 hunter εδώ και 5 χρόνια... Σκοπευτήριο πηγαίνω λίγες φορές το χρόνο και γι αυτό το λόγο επέλεξα το 2ο.

Το έχω κυνηγήσει απίστευτα τα τελευταία 3 χρόνια (πιο πριν ήμουν εχτός Κύπρου) όπου έχασα ελάχιστες εξορμήσεις.

Προσωπικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο όπλο. Έκαμα πάρα πολλές βολές, με πολλά διαφορετικά φυσίγγια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στην απόφαση σου θα παίξει μεγάλο ρόλο αν το θέλεις περισσότερο για σκοπευτήριο ή για κυνήγι. Αυτό έκανα και εγώ. Αν η απάντηση είναι σκοπευτήριο τότε να πάρεις το sporting. Αν η απάντηση είναι κυνήγι τότε θα πρέπει να σκεφτείς το τρόπο που κυνηγάς.

Αν το κυνήγι σου είναι στατικό (φάσσα τζίκλες κτλ) τότε ναι το βάρος του όπλου είναι αμελητέο. Αν όμως το κυνήγι σου είναι περπατητό τότε η διαφορά (200γρ) είναι μεγάλη. Στο λέω απο προσωπική πείρα επειδή περπατώ περίπου 10km την κάθε εξόρμηση. Μετά απο τόσο περπάτημα το αμελητέο βάρος γίνεται άκρως υπολογίσιμο.

Επίσης επειδή έγινε αναφορά στο λάκτισμα το συγκεκριμένο όπλο διαθέτει ολοκαίνουργιο recoil pad (βλέπε βίντεο) το οποίο μειώνει εξαιρετικά το λάκτισμα και βοηθά όπως θα δείς στο βίντεο να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου.



Ελπίζω να σε βοήθησα, όποιο και να αποφασίσεις να πάρεις καλοκυνήγητο και πάντα με ασφάλεια !! ;)
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Chris B725 έγραψε:Καλημέρα Γιώργο.

Δεν μπορώ να μιλήσω για το sporting επειδή δεν το ξέρω αλλά είμαι κάτοχος του 725 hunter εδώ και 5 χρόνια... Σκοπευτήριο πηγαίνω λίγες φορές το χρόνο και γι αυτό το λόγο επέλεξα το 2ο.

Το έχω κυνηγήσει απίστευτα τα τελευταία 3 χρόνια (πιο πριν ήμουν εχτός Κύπρου) όπου έχασα ελάχιστες εξορμήσεις.

Προσωπικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο όπλο. Έκαμα πάρα πολλές βολές, με πολλά διαφορετικά φυσίγγια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στην απόφαση σου θα παίξει μεγάλο ρόλο αν το θέλεις περισσότερο για σκοπευτήριο ή για κυνήγι. Αυτό έκανα και εγώ. Αν η απάντηση είναι σκοπευτήριο τότε να πάρεις το sporting. Αν η απάντηση είναι κυνήγι τότε θα πρέπει να σκεφτείς το τρόπο που κυνηγάς.

Αν το κυνήγι σου είναι στατικό (φάσσα τζίκλες κτλ) τότε ναι το βάρος του όπλου είναι αμελητέο. Αν όμως το κυνήγι σου είναι περπατητό τότε η διαφορά (200γρ) είναι μεγάλη. Στο λέω απο προσωπική πείρα επειδή περπατώ περίπου 10km την κάθε εξόρμηση. Μετά απο τόσο περπάτημα το αμελητέο βάρος γίνεται άκρως υπολογίσιμο.

Επίσης επειδή έγινε αναφορά στο λάκτισμα το συγκεκριμένο όπλο διαθέτει ολοκαίνουργιο recoil pad (βλέπε βίντεο) το οποίο μειώνει εξαιρετικά το λάκτισμα και βοηθά όπως θα δείς στο βίντεο να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου.



Ελπίζω να σε βοήθησα, όποιο και να αποφασίσεις να πάρεις καλοκυνήγητο και πάντα με ασφάλεια !! ;)
Καλημέρα φιλε Κρις !!!
Περπατω καμποσο και εγω, αλλα αρεσκει μου και το σκοπευτηριο. Τωρα κυνηγω με έναν οπλο κοντα στα 3300 και να σου πω την αληθεια αμαν περπατάς πολλες ωρες το βαρος παλε εν κουραστικο !

Θα το σκεφτω πολλα το θεμαν παντως.
Το ιδανικον είναι να εχεις 2 οπλα, έναν κυνηγετικο και ένα σκοπευτικον !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giorgoscy την 29 Ιούλ 2017, 09:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από admin »

H επιλογή ενός ισοζυγισμένους low profile sporting όπλου μπορεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο τόσο στο κυνήγι όσο και στο σκοπευτήριο. Για χρόνια κυνηγούσα με browning gts sporting. Το Συγκεκριμένο όπλο αν και όχι και τόσο καλά ισοζυγισμένο (πιο βαρύ το μπροστινό μέρος) εντούτοις μου χάρισε μοναδικά κυνήγια και αρκετά κύπελλα στο σκοπευτήριο. Φυσικά με την πάροδο του χρόνου το ένα όπλο έγιναν δύο, ένα καθαρά κυνηγετικό και ένα καθαρά σκοεπυτικό αλλά σήμερα με την βελτίωση στο ισοζύγιο των όπλων αρκετά sporting προσφέρονται και για κυνήγι και τα 300-400 γρ περισσότερα παο τα κυνηγετικά δέν τους φαίνονται. το 725 πιστεύω συγκαταλέγεται μέσα σε αυτά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ Η SPORTING, TO ΔΙΛΗΜΜΑ !!!

Δημοσίευση από Giorgoscy »

admin έγραψε:H επιλογή ενός ισοζυγισμένους low profile sporting όπλου μπορεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο τόσο στο κυνήγι όσο και στο σκοπευτήριο. Για χρόνια κυνηγούσα με browning gts sporting. Το Συγκεκριμένο όπλο αν και όχι και τόσο καλά ισοζυγισμένο (πιο βαρύ το μπροστινό μέρος) εντούτοις μου χάρισε μοναδικά κυνήγια και αρκετά κύπελλα στο σκοπευτήριο. Φυσικά με την πάροδο του χρόνου το ένα όπλο έγιναν δύο, ένα καθαρά κυνηγετικό και ένα καθαρά σκοεπυτικό αλλά σήμερα με την βελτίωση στο ισοζύγιο των όπλων αρκετά sporting προσφέρονται και για κυνήγι και τα 300-400 γρ περισσότερα παο τα κυνηγετικά δέν τους φαίνονται. το 725 πιστεύω συγκαταλέγεται μέσα σε αυτά
Μελετώντας το θεμα σε αυτό το συμπερασμα κατεληξα !
Οι λογοι που με οδηγουν στην αγορα καινουργιου οπλου την συγκεκριμενη στιγμη είναι:
Ότι εχω έναν ΚΟΝΤΡΑ κυνηγετικο οπλο με πολλιν λακτισμα το οποιο στο σκοπευτηριο απλα δεν εχει θεση. Ενώ στο κυνηγι σε περιοριζει στις μακρινες βολες...

Το 725 sporting νομιζω θα με καλυψει, και δεδομενου ότι κυνηγω στα ισιοτοπια τεινω προς το 30''
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”