Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

fillandos έγραψε:καλισπερα σας παιδια είμαι κατοχος μπαικαλ μπ27 κυνηγετικο και σκεφτομε παρα πολυ σοβαρα να αγορασω browning b725 αλλα δεν ξερω κυνηγετικο η σπορτερ τι προτινετε?
savvis25 έγραψε:Αν θα δεις σπορτινγκ όπλο να έχεις υπόψην σου και τα ΜΚ-10 ΚΑΙ ΜΚ-70. Πήγαινε να δοκιμάσεις πρώτα για να δεις πιο σου ταιριάζει καλύτερα στο σωματότυπο και στον τρόπο που επωμίζεις. Τα Β725 που έρχονται στην Κύπρο ταιριάζουν κυρίως σε άτομα με ύψος 1,65-1,80, χωρίς μακριά χέρια.
Θα συμφωνήσω με το Σάββα και θα προσθέσω και κάτι άλλο, εκτός από το σωματότυπο σου πρέπει να σκεφτείς και για ποιο λόγο θέλεις το όπλο, δηλαδή ποιος είναι ο τρόπος που κυνηγάς; Με σκύλο φέρμας; Καρτέρι; Κτλ.
fillandos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 02:21

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από fillandos »

δεν κυνηγο με σκυλο παιδια καρτερι παραπανω λιο περπατιμα !απλα μου εχουν πει πιο εμπιρι ότι το σπορτερ β725 είναι καλιτερο λογο βαρους τα κλειδιά του είναι καλιτερα πιο στιβαρο και επιδι είμαι χοντροκοκκαλος 1,85 υψος θα μου κατσι καλιτερα εσεις τι λετε? ;)
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

fillandos έγραψε:δεν κυνηγο με σκυλο παιδια καρτερι παραπανω λιο περπατιμα !απλα μου εχουν πει πιο εμπιρι ότι το σπορτερ β725 είναι καλιτερο λογο βαρους τα κλειδιά του είναι καλιτερα πιο στιβαρο και επιδι είμαι χοντροκοκκαλος 1,85 υψος θα μου κατσι καλιτερα εσεις τι λετε? ;)

Φίλε νομίζω ότι τώρα που αρχίζει το κυνήγι είναι λάθος να αλλάξεις όπλο. Και ιδικά όπλο που δεν θα είναι στα μέτρα σου παραγγελία.
Εκτός και αν το αγοράσεις και το έχεις σαν 2 επιλογή μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου και το δοκιμάσεις στο σκοπευτηριο σε κάποιες πουλες.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από savvis25 »

Το B725 sporter έχει αρκετούς λόγους για να σε κάνει να το προτιμήσεις (ωραία ξύλα, μηχανική σκανδάλη, χαμηλό προφίλ, palm swell)......Όμως θεωρώ πως για άτομο με Ύψος άνω του 1,80 θα σου ταιριάζει καλύτερα το ΜΚ10 sporting. ο αδελφός μου με Ύψος 1,93 έχει το Miroku σε sporting και εγώ με Ύψος 1,75 πήρα το browning σε κυνηγετικό!
chris..1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Οκτ 2015, 15:57

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από chris..1 »

savvis25 έγραψε:Το B725 sporter έχει αρκετούς λόγους για να σε κάνει να το προτιμήσεις (ωραία ξύλα, μηχανική σκανδάλη, χαμηλό προφίλ, palm swell)......Όμως θεωρώ πως για άτομο με Ύψος άνω του 1,80 θα σου ταιριάζει καλύτερα το ΜΚ10 sporting. ο αδελφός μου με Ύψος 1,93 έχει το Miroku σε sporting και εγώ με Ύψος 1,75 πήρα το browning σε κυνηγετικό!
Δηλαδή ρε φίλε πια όπλα γενικά ΠΡΟΤΗΝΗΣ για πάνω από 1.80 και γιατί αν επιτρέπετε
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από savvis25 »

Δεν πουλω όπλα. Ούτε οπλουργος είμαι. Επειδή τον τελευταίο μήνα ήμουν στο ψάξιμο για όπλο μεταξύ μπερετα μιροκου ή μπραουνινγκ... διάβασα άπειρα άρθρα, ρώτησα πάρα πολλή κόσμο που είναι γνώστες και επωμησα πολλά όπλα.... Εδώ έκανα μια σύγκριση μεταξύ 2-3 μοντέλων που ήταν μέσα στις top-5 επιλογές μου (mk70, mk70, B725, 686, 692) και είπα στον φίλο κάποια πράγματα που παρατήρησα και τα οποία μου τα επιβεβαίωσαν και άλλοι....
Εύχομαι να σε κάλυψα με την απάντηση μου.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Nνεαρός φίλος κυνηγός ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο όπλο over under 28 “, polytsok η με τσοκ κάπως ανοικτά δηλ 4-2 η 4-3 η 5-3. Η οικονομική του δυνατότητα είναι 400-500 ευρώ. Ευχαριστώ
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Όπλο-Έρευνα-Αγορά

Δημοσίευση από KINIGOSS »

LEFKIOS έγραψε:Nνεαρός φίλος κυνηγός ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο όπλο over under 28 “, polytsok η με τσοκ κάπως ανοικτά δηλ 4-2 η 4-3 η 5-3. Η οικονομική του δυνατότητα είναι 400-500 ευρώ. Ευχαριστώ
φιλε μου να παει στον αγγελο πιτσιλληδη στη λευκωσια εχει ενα μαχαζι γεματο οπλα για ολες τις τζεπες καινουρια και μεταχειρισμενα απο μπαικαλ μεχρι χολλαντ&χολλαντ και μπορει να του το φερει και στα μετρα του .
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”