ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από LAGOS »

725 sporting για λαγό; Μόνο αν κάθεσε σε καμία αντιπυρική με καρεκλούα φίλε..
Σοβαρά τωρα.. Είναι εξαιρετικό όπλο αλλά θα σε κουράζει αφάνταστα στο περπάτημα λόγο βάρους..
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

alexis browning έγραψε:Kai ta 2 gia tin sporter ekdosi endiaferome... apoklistika gia kinigi lagou kai ligo skopeftirio..
Φίλε Αλέξη ποιος ο λόγος να πάεις σε sporting όπλο τουλάχιστον 3.5kg για λαγό; Όπως είπε ο LAGOS εκτός από την κούραση θα έχεις σοβαρό μειονέκτημα στο κυνήγι αυτό που χρειάζεσαι γρήγορες επωμίσεις. Για σκοπευτήριο ΟΚ, αλλά για λαγό ταπεινή μου άποψη δεν θα σου τα πρότεινα.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Πιασε ενα φαμπαρμ πλαγιοκαννο κ το θεμα λαγος εληξε.
και στο σκοπευτήριο δεν υα σου πει οχι.
παντως τα οπλα που λες ειναι κ τα δυο ποιοτικα.
το 725 ειναι πολυ πιο χαμηλου προφιλ.
εαν δεν κανεις συστηματική καθημερινη προπονηση τοτε το κυνηγετικα θα σου είναι πιο εύχρηστα στο κυνηγι.
ενα οπλο το περνουμε και για το μελλον

Δεν μενουμε φια παντα νέοι.
Απο την αλλη εαν εισαι γεροδεμενος τυπος και το βάρος δεν σε επηρεαζει παρε οποίο σουσου καθετε καλύτερα.

Το 725 σπορτινγ το εχει φιλος και ομολογώ οτι μου αρεσε πολυ το κρατημα του αν και δεν ξαναπαω πισω στα οβερ αντερ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
alexis browning
Full Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 21 Μάιος 2011, 13:58

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από alexis browning »

Efxaristw gia tis apopseis sas filoi....kathe allo para karekloua.oloimero perpatima...apla aresan mu san opla...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Αλεξη ζυγιστα ολα τα θεματα φιλε.
Επομισε και τσ δυο κ στις δυο εκδοσεις κ πιασε οποίο σε βολεύει καλύτερα φιλε.
Δεσ κ τι φυσιγγια ριχνεις συνηθως.
ο φίλος που το πηρε σε σπορτινγκ είναι γεροδεμένος κ ρίχνει απι 34 κ πανω ακόμη κ στις τδικλες.
λαθος η σωστο ετσι νιώθει καλα.
οποταν το βαρος γιαυτόν μπηκε σε δευτερη μοιρα
να σε αντικειμενικος για να κανεις την πιο σωστη επιλογή για εσενα παντα.
λαθος επιλογες σημαίνουν χαμενα λεφτά κ εν δυσκολες εποχές.
Και φυσικά να σου αρέσει κιολας.
και αυτο είναι σημαντικο.
σε παρακαλώ γραφε ελληνικα μπορουμε να διαβάζουμε πιο άνετα.
Καλη επιλογη στην αποφαση σου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

alexis browning έγραψε:Kai ta 2 gia tin sporter ekdosi endiaferome... apoklistika gia kinigi lagou kai ligo skopeftirio..
ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ.
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΑΠΟ 2.800 ΜΕΧΡΙ 3.300 ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ .....ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΟΠΛΟ....

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ ΟΠΛΟ 2.900 ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΡΑΤΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ...ΑΚΟΜΑ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ....ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:?:

ΜΕ ΕΛΑΦΡΥ ΟΠΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ....ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΕΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΙΑ ΤΑΛΑΙΠΟΡΕΙΑ ;)

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ....ΔΕΣ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΦΙΛΕ....ΜΗΝ ΣΕ ΤΥΦΛΩΣΕΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Sergios »

Βασικά φίλε Αλέξη οι περισσότεροι τίνουν να σου δώσουν την ίδια συμβουλή και οι πλειστοι δεν είναι τυχαίοι.....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνω οτι μεχρι 3.300 περιπου πρεπει να εχουμε στο κυνηγι για να ειναι πιο ξεκουραστο.

Αλλα πεζει ρολο και το ζυγισμα του οπλου. Μπορει καποιο οπλο να ειναι 3500 κιλα και να φαινεται πιο ελαφρυ απο ενα στα 3300.

Επισης υπαρχουν ΜΚ 10 , 28 ιντζες με ξυλο grade 1. Sporting. εκει πεζει ρολο η πυκνοτητα του ξυλου...το grade 1 δεν ειναι πολυ βαρετο ξυλο και ετσι το οπλο μπορει να ειναι γυρω στα 3300-3400 και ζυγισμενο. Το grade 5-6 ειναι σιγουρα πιο βαρυ.

Το 725 το sporting ειναι λιγο πιο βαρυ.

Αν σου αρεσει το MK10 ψαξε το...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλε κυνηγω ως επι το πλειστων με sporting 30αρι οπλο 3.8 κιλα ολη την σαιζον, αποκλειστικα φασσα.Οσο και να μου αρεσει στο λακτισμα του και ελεγχο της ανακρουσης με τα 34-37 γρ που χρησιμοποιω πολυ θα ηθελα την ωρα που παω στο ποστο η κανενα περπατητο οταν βαρεθω να ειχα ενα πολυ πιο ελαφρυ οπλο στα χερια μου.ειμαι 1.75 και 85 κιλα και καποιες φορες με κουραζει αφανταστα.φυσικα η επιλογη του οπλου πολλες φορες κλεινει και στο πως μας φαινεται και στο ματι μας χωρις να λαμβανουμαι πιο σημαντικο το πως μας καθεται στον ωμο.Αν ειναι αποκλειστικα για λαγο και για πολυωρο περπατημα σε κακοτραχαλους τοπους το οπλο που θα διαλεγα προσωπικα δεν θα ξεπερνουσε τα 3-3100.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
alexis browning
Full Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 21 Μάιος 2011, 13:58

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από alexis browning »

Ευχαριστω για τη βοηθεια....θα τα σκεφτω ολα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”