ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Απάντηση
skopeftis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Δεκ 2014, 15:39

ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Δημοσίευση από skopeftis »

ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΤΖΙΚΛΑΣ?
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από savvis25 »

Δεν υπάρχει λάθος και σωστό σε αυτό που ρωτάς. Θεωρητικά: Αν θα κάμνεις καρτέρι επιλέγεις τσοκ σύμφωνα με το ύψος που συνήθως προσεγγίζουν το πόστο σου τα πουλιά. (π.χ. 3-1 αν ψηλοπετούν, 4-3 για βολές μεσαίων αποστάσεων....). Για περπατητό συνήθως τσοκ ανοικτότερο του 3 (δηλ. 5-4, 5-3, 4-3).
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

savvis25 έγραψε:Δεν υπάρχει λάθος και σωστό σε αυτό που ρωτάς. Θεωρητικά: Αν θα κάμνεις καρτέρι επιλέγεις τσοκ σύμφωνα με το ύψος που συνήθως προσεγγίζουν το πόστο σου τα πουλιά. (π.χ. 3-1 αν ψηλοπετούν, 4-3 για βολές μεσαίων αποστάσεων....). Για περπατητό συνήθως τσοκ ανοικτότερο του 3 (δηλ. 5-4, 5-3, 4-3).
Συμφωνώ απόλυτα με τον Σάββα, είναι αναλόγως του τρόπου που θα τις κυνηγήσεις, το ίδιο ισχύει με όλα τα θηράματα, κλειστά τσιοκς για πιο μακρυνές βολές, ανοικτά για περπατητό. Γι αυτό και προσωπική μου άποψη είναι ότι το 4-2 είναι η καλύτερη μέση λύση για όλα. Έχεις και την ανοικτή σου τουφεκιά για τα κοντινά (*4), έχεις και την πιο κλειστή σου για τα πιο μακρινά (*2). Ενώ τα άλλα πιστεύω είναι πιο καλά στην δουλειά τους αλλά σε περιορίζουν σε ένα μόνο τρόπο κυνηγίου.
skopeftis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Δεκ 2014, 15:39

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από skopeftis »

Ευχαριστω παιδια. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω 5 -3 και στο καρτερι και ειχα το διλημμα αν θα εβαζα πιο στενο τζοκ στη πρωτη τουφεκκια.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω προτεινω κλειστα τσιοκς σε ολα τα κυνηγια. Οσο πιο κλειστα τσιοκς χρησιμοποιουμε τοσο παραπανω θηραμα γλιτωνει!

Καλημερα σας!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Breda Pegaso έγραψε:Εγω προτεινω κλειστα τσιοκς σε ολα τα κυνηγια. Οσο πιο κλειστα τσιοκς χρησιμοποιουμε τοσο παραπανω θηραμα γλιτωνει!

Καλημερα σας!
με ποια λογικη το λες τουτο ρε φιλε??αν ειναι για να γλυτωνει παραπανω θηραμα καλυτερα να μην πηγαινουμε κυνηγι.να παω ποφυσημα με 2-1???προτιμω να ριξω 20 χαρτουτσιες και να παιξω 15 πουλια παρα να ριξω 50 για να πιασω παλε 15 πουλια.το αν θα γλυτωσει το θηραμα εξαρταται απο την αυτοσυγκρατηση του καθενα μας.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ετσι το ειπα φιλε μου, σαν πειραγμα για τους φιλους των στενων τσιοκς.

Εγω ειμαι φανατικος λατρης των ανοικτων τσιοκς.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Constantinos37
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Δεκ 2014, 17:55

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από Constantinos37 »

εγω χρησιμοποιω το Optima SKEET (κοκκινο) kai Optima improved Cylinder (κιτρινο) για την τζικλα. το οπλο μου ειναι beretta 682 Gold E. τι πιστευτε? γνωμες?????? επισης μπορει καποιος να μου πει σε τι κυνηγι μπορω να χρησιμοπιοησω το Cylinder (blue)????
Constantinos37
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Δεκ 2014, 17:55

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από Constantinos37 »

εγω χρησιμοποιω το Optima SKEET (κοκκινο) kai Optima improved Cylinder (κιτρινο) για την τζικλα. το οπλο μου ειναι beretta 682 Gold E. τι πιστευτε? γνωμες?????? επισης μπορει καποιος να μου πει σε τι κυνηγι μπορω να χρησιμοπιοησω το Cylinder (blue)????
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ - ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑ

Δημοσίευση από kypros »

4 ,3 oxi pio anikto. An thelis anigma exi fissigia tapa I diasporas no 11,12 gia konta
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”