Luichi Franchi Alcione

Απάντηση
andreas78

Re: Luichi Franchi Alcione

Δημοσίευση από andreas78 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
andreas78 έγραψε:
Φίλε Σπύρο,
Έχεις πυροβολήσει με τσοκάρισμα 2* στα 36 μέτρα, φυσίγγια 31-32γρ., και είχαν πρόβλημα πυκνότητας..?
Φίλε Αντρέα, είπα για πιο μεγάλες αποστάσεις, εγώ προσωπικά θα ήθελα το 2 μου τσιοκ να με καλύπτει τουλάχιστον μέχρι τα 40μ, ακόμα και μέχρι τα 45μ με ένα πολύ καλό φυσίγγιο. Με νούμερο 3 ή 4 31/32 δεν θα έχουν πρόβλημα πυκνότητας σε τέτοιες αποστάσεις;

Φίλε Σπύρο, αρχικά αν η πέρδικα βρίσκεται στα 40-45 μετρα, ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ, είναι ανήθικο, δεν αρμόζει σε έναν έντιμο κυνηγό να την πυροβολεί σε αυτές τις αποστάσεις και δείχνει ασέβεια στο συγκεκριμένο θήραμα, δεν είναι τσικλα..!!!!
Κατα δεύτερον, δεν έχω άποψη για αυτές τις αποστάσεις.
Οι παραθέσεις σου προτρέπουν τον αναγνώστη να πιστέψει ότι, τα χαμηλά γραμμάρια δεν κάνουν για κυνήγι και θα πρέπει να φορτώνουμε βαριές γομωσεις, γιατί έτσι μας κατέβηκε στο μυαλό.
Από την μια οι ώρες που πρέπει να χρησιμοποιούν κάποιο φυσιγγιο, οι καιρικές συνθήκες, οι αέρηδες και τώρα αρχίσαμε να μειώνουμε τα "νορμαλ" γραμμάρια..!!!!!!
Προσωπικά γνώρισα συνάδελφο που κατέβαζε οριακές φασσες με φυσιγγιο της αγοράς, στα 24γρ., Νο7. Αν εγώ είμαι ανίκανος να το πράξω, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.
Επίσης μιας και πιάσαμε τις καιρικές συνθήκες πάλι, μπορείς να μας αναλύσεις την αναφορά σου και το σκεπτικό σου για το θέμα..?
Μέχρι ποια ώρα το πρωί να σταματήσει ο φίλος με το έν' λόγο φυσιγγιο..?
Για ποιο λόγο..?
Με τι υγρασία.?
Τι θερμοκρασία..?
Άνεμος, μποφόρ, κατεύθυνση..??
Ανάλυσε μας το και βλητικά, θα σου ήμουν ευγνώμων αν το κατανοήσω.

Παρεπιπτόντως, εγώ μόνο τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια ξέρω..
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Luichi Franchi Alcione

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:
andreas78 έγραψε:
Φίλε Σπύρο,
Έχεις πυροβολήσει με τσοκάρισμα 2* στα 36 μέτρα, φυσίγγια 31-32γρ., και είχαν πρόβλημα πυκνότητας..?
Φίλε Αντρέα, είπα για πιο μεγάλες αποστάσεις, εγώ προσωπικά θα ήθελα το 2 μου τσιοκ να με καλύπτει τουλάχιστον μέχρι τα 40μ, ακόμα και μέχρι τα 45μ με ένα πολύ καλό φυσίγγιο. Με νούμερο 3 ή 4 31/32 δεν θα έχουν πρόβλημα πυκνότητας σε τέτοιες αποστάσεις;

Φίλε Σπύρο, αρχικά αν η πέρδικα βρίσκεται στα 40-45 μετρα, ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ, είναι ανήθικο, δεν αρμόζει σε έναν έντιμο κυνηγό να την πυροβολεί σε αυτές τις αποστάσεις και δείχνει ασέβεια στο συγκεκριμένο θήραμα, δεν είναι τσικλα..!!!!
Κατα δεύτερον, δεν έχω άποψη για αυτές τις αποστάσεις.
Οι παραθέσεις σου προτρέπουν τον αναγνώστη να πιστέψει ότι, τα χαμηλά γραμμάρια δεν κάνουν για κυνήγι και θα πρέπει να φορτώνουμε βαριές γομωσεις, γιατί έτσι μας κατέβηκε στο μυαλό.
Από την μια οι ώρες που πρέπει να χρησιμοποιούν κάποιο φυσιγγιο, οι καιρικές συνθήκες, οι αέρηδες και τώρα αρχίσαμε να μειώνουμε τα "νορμαλ" γραμμάρια..!!!!!!
Προσωπικά γνώρισα συνάδελφο που κατέβαζε οριακές φασσες με φυσιγγιο της αγοράς, στα 24γρ., Νο7. Αν εγώ είμαι ανίκανος να το πράξω, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.
Επίσης μιας και πιάσαμε τις καιρικές συνθήκες πάλι, μπορείς να μας αναλύσεις την αναφορά σου και το σκεπτικό σου για το θέμα..?
Μέχρι ποια ώρα το πρωί να σταματήσει ο φίλος με το έν' λόγο φυσιγγιο..?
Για ποιο λόγο..?
Με τι υγρασία.?
Τι θερμοκρασία..?
Άνεμος, μποφόρ, κατεύθυνση..??
Ανάλυσε μας το και βλητικά, θα σου ήμουν ευγνώμων αν το κατανοήσω.


Παρεπιπτόντως, εγώ μόνο τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια ξέρω..

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ :roll: :roll: :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”