Μια βοήθεια !!!!!!

Απάντηση
Boyia1981
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 07:39

Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από Boyia1981 »

Θέλω να αγοράσω καινούριο όπλο αξίας έως 1800 περίπου για όλα τα κυνήγια λίγες άποψης θα τις εκτιμούσα !!!!!!!
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από savvis25 »

Για να μη σε μπερδέυω με πολλές επιλογές... Εγώ θα πήγαινα να δω MIROKU. Έχει και ο αδελφός μου ένα και το θεωρώ στιβαρό, αξιόπιστο αλλά και όμορφο.
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από skimis »

ΦΙΛΕ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΙΣΕΙΣ ΝΑΚΟ ΛΗΨΗΜΙΟ,ΧΑΝΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :) ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 3 BAIKAL!!!!!!. EXEI OTI ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

Boyia1981 έγραψε:Θέλω να αγοράσω καινούριο όπλο αξίας έως 1800 περίπου για όλα τα κυνήγια λίγες άποψης θα τις εκτιμούσα !!!!!!!

Έχεις πολλές επιλογές για τα λεφτά που διαθέτεις.

Ένα όπλο για όλα δεν υπάρχει. Υπάρχει κάτι αρκετά κοντά σε αυτό που ζητάς.

Ανάλογα με τον σωματότυπο σου θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ κυνηγετικού ή σκοπευτικού όπλου (τύπου σπόρτινγκ). Ας αρχίσουμε από εκεί.

Τι ηλικίας είσαι? Τι ύψος είσαι? Τι βάρος έχεις ?

Ακολουθούν άλλες ερωτήσεις.

Σε τι περιβάλλον θα κάνεις τα κυνήγια σου ? Πεδιάδα ή βουνό ?
Θα πηγαίνεις και κανένα σκοπευτήριο μέσα-μέσα ή λίγο πιο συχνά ?
Λογαριάζεις να πάρεις κάτι τώρα και αργότερα κάτι καλύτερο ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από savvis25 »

Έχεις πολλές επιλογές για τα λεφτά που διαθέτεις.

Ένα όπλο για όλα δεν υπάρχει. Υπάρχει κάτι αρκετά κοντά σε αυτό που ζητάς.

Ανάλογα με τον σωματότυπο σου θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ κυνηγετικού ή σκοπευτικού όπλου (τύπου σπόρτινγκ). Ας αρχίσουμε από εκεί.

Τι ηλικίας είσαι? Τι ύψος είσαι? Τι βάρος έχεις ?

Ακολουθούν άλλες ερωτήσεις.

Σε τι περιβάλλον θα κάνεις τα κυνήγια σου ? Πεδιάδα ή βουνό ?
Θα πηγαίνεις και κανένα σκοπευτήριο μέσα-μέσα ή λίγο πιο συχνά ?
Λογαριάζεις να πάρεις κάτι τώρα και αργότερα κάτι καλύτερο ?

Σ.
ΛΑΗΚ. LIKE.
Ανάλαβε σε ο μάστρος. Άκουσε τον και εν θα μετανοιώσεις. Πάω πάσο εγώ. :)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Θα σου προτείνω να πιάσεις ένα όπλο που θα έρτει στα μέτρα σου. Μην πάεις σε κατάστημα να δεις ένα και να το πιάσεις. Εγώ αγόρασα Fair πριν λίγους μήνες και ο κύριος λόγος είναι ότι το όπλο ήρθε κομμένο ραμμένο πάνω μου καθώς με μέτρησε ο οπλουργός και έστειλε τις διαστάσεις μου στο εργοστάσιο. Επίσης ακόμα ενα πλεονέκτημα είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις τα πάντα, αυλούς, ξύλα, ρήγα κτλ.
Boyia1981
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2014, 07:39

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από Boyia1981 »

Είμαι 33 , 1,74 και συνήθως κυνιγω σε βουνό λίγο πεδιάδα και 4-5 φορές σκοπευτηριο!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από virtualgreek »

Boyia1981 έγραψε:Είμαι 33 , 1,74 και συνήθως κυνιγω σε βουνό λίγο πεδιάδα και 4-5 φορές σκοπευτηριο!
Πάρε ένα 28 Ίντζες όπλο της κατηγορίας Game-Sport. Είναι όπλα μεταξύ του Sporting και του κυνηγετικού.

Θα τα βρεις σε βάρος γύρω στα 3.3 κιλά και με σκοπευτική ρίγα γύρω στα 10χιλ ή με ρίγα που στενεύει από 10χιλ στα 7-8. Έχουν εναλλασσόμενα τσοκ και σε καλύπτουν για όλα τα κυνήγια της Κύπρου και για σκοπευτήριο.
Λίγο πολύ όλα τα όπλα σε εκείνα τα λεφτά είναι ποιοτικά.

Σημαντικό όμως είναι να μπορείς να αναγνωρίσεις εάν ένα όπλο σου κάθεται γρήγορα στον ώμο και βλέπεις σωστά την ακίδα χωρίς να κάνεις οποιαδήποτε διόρθωση. Έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνεις οποιεσδήποτε τροποποιήσεις το κοντάκι. Πήγαινε δες μερικά όπλα, και κλείσε τα αυτιά σου σε ότι σου πουν. Μην παρασυρθείς από ομορφιές και σκαλίσματα. Δώσε σημασία στο ισοζύγισμα και στο σωστό κοντάκι. Αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις εάν σου κάθετε καλά, καλύτερα να πας με κάποιο που καταλαβαίνει και θα σε βοηθήσει. Όσο όμορφο και εάν είναι ένα όπλο εάν δεν σου κάθετε καλά θα επέλθει η απογοήτευση και θα ακολουθήσει η πώληση του όπλου.

Όταν βρεις μερικά υποψήφια όπλα που σε ενδιαφέρουν στείλε μου μήνυμα και βλέπουμε.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από master »

Καταρχήν το budget σου είναι πολύ ικανοποιητικό κάτι που σου δίνει την ευκαιρία να δείς τις πιο περισσότερες καλές μάρκες όπλων στην κυπριακή αγορά.

Το δεύτερο πιο σημαντικό για την επιλογή σου είναι να πας με κάποιο που κατέχει και να σε δεί κάτα την επώμιση σου με το όπλο και να σου πει αν πράγματι είναι στα μέτρα σου.

Μην εμπιστευθείς τους πωλητές γιατί το πιο πιθανόν είναι ο κάθε ένας να σου πει ότι το όπλο του είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου.

Εγώ θα σου πρότεινα 28" sporting m/c και αν είναι δυνατό να μην αλλοιώσεις τα αρχικά χαρακτηριστικά του κοντακιού (κόψιμο κοντακιού ή κόψιμο για προσθήκη λαστίχο, φάγωμα ή ξήλωμα), αλλά να ψάξεις να βρείς το πλησιέστερο που σου ταιριάζει.

Τέλος, είναι το θέμα αξιοπιστία και ποιότητα ενός όπλου, καθώς και η αγοραστική αξία ενός μεταχειρισμένου τα οποία θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην πριν επιλέξεις και εδώ σίγουρα θα χρειαστείς κάποιον που να κατέχει.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Μια βοήθεια !!!!!!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω απο την αλλη θα σε συμβουλευα να σκεφτεις και την περιπτωση ενος ελαφρα εταχειρισμενου οπλου που αυτη την περιοδο υπαρχουν αρκετες ευκαιριες και συμφερουν αλλα οπως ειπαν και οι αλλοι φιλοι θελει γνωση και καποιον να σε βοηθησει.

Σε αυτη την περιπτωση με 1800 θα παρεις ενα οπλο αξιας πανω απο αυτο το ποσο και σε πολη καλη κατασταση. Ετσι κι αλλιως και καινουργιο να πιασεις με ενα χρονο χρησης θα γινει και αυτο ελαφρως μεταχειρισμενο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”