Φυσιμα στις καννες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από Anthimos »

Για να γινει ζημια στο οπλο απο το φυσιμα πρεπει να μεινει ακαθαριστο παραπολυ καιρο
Στα οπλα ακαπνης πυριτιδας επιβαλλετε να φυσας στην καννη για να κατακαθισει ο καπνος και να κρυωσουν οι καννες
Σε μη αεριζομενες καννες το φυσιμα βοηθα στο να κρυωσουν οι καννες ( οχι πολλα πραματα αλλα βοηθα)
Ειναι μια ιεροτελεστεια που πολλοι γουσταρουν να καμνουν ( τζαι εγω μεσα)
Ναι, βοηθα σε περιπτωση εμφραξης της καννης να το αντιληφθεις αν εμεινε κατι μεσα
Φευγουν τοξικα απομειναρια που υπαρχουν στον καπνο μετα την βολη αλλα οπως και στη πρωτη προταση αν το οπλο μενει καιρο ακαθαριστο φυσισεις εν φυσισεις τα ιδια πραγματα ειναι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
dimitris savva

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από dimitris savva »

Πριν καιρο εβαλα ενα βιντεο με ενα σκοπευτη που μετα απο καθε βολη καθαριζε την καννη. Δεν ηταν ανωμαλος :lol:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Laurona έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
skimis έγραψε:

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΦΙΛΕ...ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΦΥΣΑΣ ΣΤΗ ΚΑΝΗ....ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΜΕΙ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ;)
Σολωνα δυο φορές έκανα νσ γραψω σχετικα με αυτη σου την τοποθέτηση κ το έσβησα σκεφτομενος μήπως το παρεις στραβα κ σεβομενος την ωριμοτητα κ την σοβαρότητα που σε διακατεχει.
Ομως ακριβώς γι αυτά αποφάσισα νσ γραψω γιατί γιαυτο ακριβως τον λογο το τι γραφεις γίνεται απόλυτος σεβαστο κ υιουετουμενο.

Το να μην φύσουμε την καννη επιδη θα σκουριάσει είναι τουλαχιστον φιλε μιυ αστείο.
Φυσαμε δεν φτυνουμε.
Και να φτυσουμε αθελα μας μια φορα κ παλιν δεν κανει ζημιά.
Πολύ πιο πιθανον ειναι να κτυπησουμε εαν δεν ελεξουμε την καννη με φυσημα παρα να αγιωση αυτη απο αυτην την απαραιτητη κ πολυ σωστή συνήθεια κ μέτρο ασφαλειας.
Η καννη δεν αγιωνει στην φασσα με 80% υγρασια το καλοκαίρι κ θα αγιωσει με τους υδρατμους του στόματος. ?
Τα μόνα που διαβρωνουν την κάννη αμεσα ειναι ο ιδρωτας το αίμα κ η αμελεια στο καθαρισμα.
Ενα απλο σκουπισμα πριν παμε σπίτι νε πανι κ λίγο λάδι την κρατα σε τελεια κατασταση.
Και ένα συχνο απλο καθαρισμα.
Μπηκα συον κοπο να γραψω όχι για να σε θειξω αλλα επειδη οι απόψεις σου έχουν βάρος κ θσ υοουετηθει από νέους κυνηγους που αντί να φοβούνται μην εχει μπει κατι στην καννη θα φοβούνται μην κάνει σκουριά.
Στην απίθανη περίπτωση που παει να σκουριάσει θα φτθαχτει πανευκολα αν κ προσωπικά την αποοκλειω τέτοια ζημιά. ....ενα πρόσωπο ομως σπο εκρηξη καννη ς δεν επιστρεφει στην αρχικη του κατασταση.
Εαν απο το φυσημα σκουριαζαν οι καννες τα οπλα των σκοπευτων σε ολο το κόσμο μα κ το δικο μιυ θα ηταν καλλιτζι.....
Εντελως φιλικα κ με σεβασμο.
ΧΡΥΣΑΝΘΕ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.....ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ;) ΑΛΙΜΟΝΟ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ Ο ΣΟΛΩΝ Η ΚΑΘΕ ΣΟΛΩΝ!

Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΜΑΣ!
ΕΙΣΠΝΕΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΚΠΝΕΟΥΜΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ!!!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΕΝΧΩ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ''ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ'' ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ....ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΒΟΛΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΣΙΞΩ....... ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΛΑΙ,ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΚΑΝΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΑ....ΔΕΝ ΦΥΣΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!

ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ......ΕΓΩ ΟΧΙ...ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ... ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΥΧΗ,ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟ!

ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ....ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΙΠΕΣ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ...ΤΗΣ ΟΞΕΙΔΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΑΛΑΜΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΜΑΚΡΙΣΜΕΝΟ!

ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΟΜΩΣ,Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από skimis »

ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΗ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. ΟΣΟ Κ ΑΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑΤΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΟΥΝ!!!! ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΦΥΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ ΓΤ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΚΑΝΝΗ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΟΛΗ...ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΩΡΑ!!! ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΙΣΗ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΡΟΥΧΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΥΧΟΝ ΖΗΜΙΕΣ!!! ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !!!


Υ.Γ: ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΟΠΕΡ ΟΤΑΝ ΕΠΕΞΑ ΕΝΑ ΚΟΥΡΚΟΥΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ Ο ΚΟΥΡΚΟΥΤΑΣ ΕΠΕΣΕ ΣΕΚΚΟΣ!! ΦΥΣΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ΗΡΤΕΝ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΖΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΘΚΙΑ ΜΟΥ ΤΖΑΙ ΠΝΙΞΑΝ ΜΕ :lol: ΚΟΙΤΑΖΩ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΛΙΟ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ ΛΥΜΕΝΟ ΣΤΑΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, ΤΟ ΦΛΟΠΕΡ ΠΗΓΕ ΟΠΛΟΥΡΓΟ!!!
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από vti-chris »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΜΑΣ!
ΕΙΣΠΝΕΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΚΠΝΕΟΥΜΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ!!!
Σόλωνα εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς... δηλαδή, τη σχέση που έχει με την οξείδωση του όπλου.
Για την υγρασία απλά να αναφέρω ότι στον εκπνεόμενο αέρα η υγρασία είναι γύρω στο 100% που σημαίνει ότι ο αέρας πλέον δεν μπορεί να απορροφήσει περισσότερο "νερο". Φανταστείτε να κυνηγάτε όλη μέρα με υγρασία 80-90%...είναι σαν να φυσάτε στην κάννη από την ώρα που το βγάλατε από την θήκη μέχρι την ώρα που θα το ξαναβάλατε πίσω στην θήκη και ακόμα χειρότερα μιας και παγιδεύεται υγρασία σε τέτοιες μέρες μέσα στην θήκη.

Η μόνη λύση όπως είπατε είναι το καθάρισμα.

Ωραίο θέμα και καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα θέμα σχετικά με το γιατί οξειδώνονται τα όπλα και πως μπορούμε να το αποφύγουμε.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από MARIOSE »

[quote="vti-chrisΣόλωνα εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς... δηλαδή, τη σχέση που έχει με την οξείδωση του όπλου.
Για την υγρασία απλά να αναφέρω ότι στον εκπνεόμενο αέρα η υγρασία είναι γύρω στο 100% που σημαίνει ότι ο αέρας πλέον δεν μπορεί να απορροφήσει περισσότερο "νερο". Φανταστείτε να κυνηγάτε όλη μέρα με υγρασία 80-90%...είναι σαν να φυσάτε στην κάννη από την ώρα που το βγάλατε από την θήκη μέχρι την ώρα που θα το ξαναβάλατε πίσω στην θήκη και ακόμα χειρότερα μιας και παγιδεύεται υγρασία σε τέτοιες μέρες μέσα στην θήκη.
Η μόνη λύση όπως είπατε είναι το καθάρισμα.
Ωραίο θέμα και καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα θέμα σχετικά με το γιατί οξειδώνονται τα όπλα και πως μπορούμε να το αποφύγουμε.[/quote]



Κάτι σχετικό. Έχω ντύσει το όπλο μου με αυτοκόλλητο παραλλαγής το οποίο είναι μεν αδιάβροχο και προστατεύει το όπλο αλλά η λογική μου λέει πως η υγρασία θα μπει από τις ατέλειες των κολλήσεων του αυτοκόλλητου και αν δεν γίνεται σωστός καθαρισμός έστω και με το αυτοκόολητο πάνω το όπλο θα πάθει ζημιά. Προσωπικά σκέφτομαι στο τέλος της φετινής σαιζόν να το αφαιρέσω (αν και η εταιρεία δίνει 5 χρόνια ζωής).
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Φυσιμα στις καννες

Δημοσίευση από Anthimos »

Σε σχεση με το ωραιο θεμα που ανοιξε ο Σολωνας και για να μην ενοχλουμε την αλλη ενοτητα.

Εισπνέουμε
78% Υδρογόνο
21% ΟΞΥΓΟΝΟ
1% Αργόν

Εκπνεουμε
78% Υδρογονο
13%-16% Οξυγονο
4%-5% Διοξειδιο του άνθρακα
1% Αργόν

Τωρα αυτο που "βλαφτει " τις καννες και τα μεταλλα ειναι οτι η εκπνοή εχει σχετικη υγρασία 100% λογω του οτι υγραινεται στους αεραγωγους.

Ο συνδυασμος της υγρασιας και του 16% οξυγονου , ειναι δυνατον εαν το οπλο δεν συντηρηται κανονικα να προκαλεσουν οξυδωσεις στις θαλαμες και καννες.

Φυσικα με την αμεσως επόμενη βολή θα στεγνωσει η κανη αν ομως φυσισουμε στις καννες και μετα το κλεισουμε και το φυλαξουμε χωρις συντηρηση ειναι δυνατον να επηρεασει

Τωρα η χρησιμοτητα του να φυσουμε στις καννες εχει να κάνει με το να διαπιστωνουμε γρηγορα και ευκολα αν εμεινε κατι μεσα στις καννες
Βοηθα στο να κρυωσουν οι καννες πιο συντομα μεχρι την επομενη βολη

Μην γινουμε ψυχαναγκαστικοι με αυτο όμως. Καλο καθαρισμα συχνα και φυσατε όσο θέλετε!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Videos αποκλειστικά από μελή

Δημοσίευση από savvis25 »

Προς στήριξη της κουβέντας του κ.Σόλωνα οφείλω να αναφέρω ότι το σάλιο περιέχει ΟΞΕΑ... Φυσώντας εκτός από διοξείδιο, οξυγόνο και υδρατμούς φεύγουν και σταγονίδια οξέων του στόματος. Όμως είναι πολύ μικρές οι ποσότητες που δύσκολα-σπάνια θα προκαλέσουν πρόβλημα σε κάποιον που είναι επιμελής στην καθαριότητα και πρωτού βάλει το όπλο στη θήκη ρίχνει ένα σκουπισματάκι!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Φυσιμα στις καννες

Δημοσίευση από Γιατρός »

Σωστός

Ένας από τους χειρότερους εχθρούς του όπλου είναι τα διάφορα φρούτα που καθαρίζουμε και μετά αγγίζουμε το όπλο/κάνες/ξύλα
πχ πορτοκάλια,μανταρίνια
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φυσιμα στις καννες

Δημοσίευση από savvis25 »

ΛΑΗΚ\LIKE Γιατρέ μου. Πολύ σωστό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”