ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Παιθκιά αντιμετωπίζω το πιο κάτω πρόβλημα με το όπλο μου και θέλω την συμβουλή σας για το πώς μπορώ να το διορθώσω.

Η λαβή στο κοντάκι του όπλου μου είναι λίγο κοντή για τα μέτρα μου με αποτέλεσμα το τελευταίο μου δάχτυλο (το μικρό) όταν πυροβολώ να εξέχει κάτω από την λαβή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην κρατώ τόσο καλά το όπλο και στις πολλές τουφεκιές να τραυματίζω το δάχτυλο μου. Αν το πιάσω σωστά ο δείχτης μου τότε αγκαλιάζει την σκανδάλη και δεν έχω το σωστό πάτημα της σκανδάλης.

Πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα μου?

Δεν ξέρω αν παίζει κάποια σημασία, αλλά το όπλο μου είναι το Miroku MK70 Sporter.

Όταν πάω σπίτι θα βάλω και σχετική φωτογραφεία.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από kypros »

Βασιλη παιζει ρολο. Η παλαμη πρεπει να γεμιζει με την λαβη και ο δεικτης που κρατα την σκανδαλη πρεπει να ειναι παραλληλος με την καννη. Μπορεις να πας σε ενα οπλουργο κοντακκα που δουλευει τα ξυλα και να προσθεσεις ξυλο στη λαβη για να μεγαλωση το πιστολε και να γεμιζει ολο το χερι σου. Ετσι θα ερθει και το κρατημα εκει που πρεπει, πιο κατω δηλαδη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Φίλε Κύπρο σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.

Ξέρεις κάποιον καλό κοντακά που μπορεί να με βοηθήσει?

Επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από kypros »

Malista I proti foto ine I sosti stasi. Prepei na prosthesis eki ligo xilo. Nomizo o Euagoras sti lemeso su to kamni sigura alla kai o filos muzuris prepei na mporei. Apo kinito
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Στην πρώτη φωτογραφία κρατάς την χειρολαβή σωστά. Αλλά το δάκτυλο πάει αρκετά μπροστά και δεν κάνει την σωστή κίνηση στο τράβηγμα της σκανδάλης..

Πέρα από αυτό που εισηγήθηκε ο Κύπρος, μία άλλη λύση είναι να αλλαχτεί ο μηχανισμός της σκανδάλης και να μπει ρυθμιζόμενη σκανδάλη και να την ρυθμίσεις στην πιο μακρινή θέση (κάπου 5 χιλ πιο μπροστά απ'ότι είναι τώρα).

Έτσι θα κρατάς και το όπλο σωστά (όπως στην πρώτη φωτογραφία) αλλά θα κρατάς και την σκανδάλη σωστά.

Το κόστος είναι γύρω στα 100 Ευρώ από τον αντιπρόσωπο, αλλά καλά θα κάνεις να πας γρήγορα κοντά του διότι ίσως χρειαστεί να την παραγγείλει και να πάρει 4-6 εβδομάδες

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
dimitris savva

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από dimitris savva »

Το προβλημα ειναι στο μακρος και οχι στο πιστολε. Αν ηταν το προβλημα το πιστολε φαντάζομαι ποσο προβλημα θα ειχαν αυτοι που κυνηγουν με γαλλικο κοντακι. Αν πας στον οπλουργο θα σου το κανει στα μετρα σου.
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Παιθκιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Καταρχήν για να μην δίνω λάθος εντύπωση, στην δεύτερη φωτογραφεία το όπλο είναι ακουμπισμένο στην καλιά μου και όχι στον ώμο γιατί έτσι με βόλευε να βγάλω την φωτογραφεία. Στην πρώτη φωτο. το όπλο είναι ακουμπημένο στον ώμο μου και γιαυτό είναι πιο σωστή η στάση μου.

Σάββα η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα να έβαζα ρυθμιζόμενη σκανδάλη στο όπλο αλλά ούτε και ήξερα ότι είναι εφικτό. Θα το ψάξω αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο θα λύση το πρόβλημα μου.

Όσον αφορά το μάκρος του όπλου Δημήτρη νομίζω ότι είναι στα μέτρα μου γιατί το έφτιαξα στον οπλουργό πριν να το αγοράσω (APA). Επιπλέον, χρησιμοποιώ αρκετά συχνά το όπλο στο σκοπευτήριο (1-2 φορές την εβδομάδα) και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το μάκρος του αλλά με το ότι ψιλοπαίζω λίγο.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από giorgos80 »

λες οτι νομιζεις οτι ειναι στα μετρα σου αλλα ψηλοπαιζεις.εγω σου λεω οτι δεν ειναι στα μετρα σου ;)
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Μπορεί…

Μπορεί όμως επειδή το μάκρυνα το όπλο για να έρθει στα μέτρα μου να είναι αυτός ο λόγος που ψιλοπαίζω.

Μπορεί απλά όταν επωμίζω για έναν στόχο να μην επωμίζω σωστά. Όταν πυροβολώ σταθερό στόχο είμαι κέντρο.

Βασικά το ότι ψιλοπαίζω λίγο δεν σημαίνει αυτόματα ότι το όπλο δεν είναι στα μέτρα μου.
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΠΛΟ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Για να μην δίνω λάθος εντύπωση, όταν μιλώ για μέτρα εννοώ το μάκρος του κοντακιού.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”