ΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ ΚΑΝΕΣ ΚΛΠ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ ΚΑΝΕΣ ΚΛΠ

Δημοσίευση από πανικος »

σωστος ο μουζουρης σε ολα παραπανω.κυνηγω με 32' οπλο απο το 2001 ολα τα θηραματα .οταν παρω 28 οπλο κυνηγι νομιζω οτι κρατω απο αυτα του παναηρκου.αλλα το καθε ενα εχει τα πλεονεκτηματα του.
1.το 28αρι ειναι πιο ελαφρυ και πιο γρηγορο στις βολες
2.το 32 σε μεσαιους και μακρινους στοχους ειναι πιο αποτελεσματικο σου δινει καλυτερη αισθηση στην επωμιση δεν βαζω σχεδον ποτε μπροστα στο πουλι.
3.το 32 δεν κλωτσα ποτε μα ποτε δεν ξερω γιατι.
4.το 32 εκει που θα κατσει η τουφεκια οταν εισαι στο πουλι δεν θα πεσει καυτσοφτερο(νομιζω λογω πυκνοτερης κατανομης)
5.το 28αρι παλι για γρηγορες επωμισεις πρωινο ειναι πιο ευκολο.για σηκωτα δεν παλι δεν εχουν διαφορα αλλα εγω ετσι αι αλιως κτυπω μονο ρεχτα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ ΚΑΝΕΣ ΚΛΠ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

πανικος έγραψε: 2.το 32 σε μεσαιους και μακρινους στοχους ειναι πιο αποτελεσματικο σου δινει καλυτερη αισθηση στην επωμιση δεν βαζω σχεδον ποτε μπροστα στο πουλι
Πανίκο το ότι δεν βάζεις μπροστά είναι σχετικό βάση της τεχνικής σκόπευσης που χρησιμοποιείς. Αν μια φάσσα στα 35μ. περνάει με γωνία 90○ από σένα και με μεγάλη ταχύτητα η προσκόπευση είναι αναγκαία. Εσύ μπορεί να μην την βλέπεις αλλά σίγουρα υπάρχει.

Για παράδειγμα σίγουρα δεν κάνεις το αυτονόητο. Να επομίσεις πάνω στο πουλί, να πηγαίνεις με την ίδια ταχύτητα και τα πυροβολήσεις.

Οι μέθοδοι swing through και Instinctive shooting (την τελευταία εφαρμόζω και εγώ) χρειάζονται λιγότερη προσκόπευση από άλλες μεθόδους.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ ΚΑΝΕΣ ΚΛΠ

Δημοσίευση από πανικος »

SilverPigeonS έγραψε:
πανικος έγραψε: 2.το 32 σε μεσαιους και μακρινους στοχους ειναι πιο αποτελεσματικο σου δινει καλυτερη αισθηση στην επωμιση δεν βαζω σχεδον ποτε μπροστα στο πουλι
Πανίκο το ότι δεν βάζεις μπροστά είναι σχετικό βάση της τεχνικής σκόπευσης που χρησιμοποιείς. Αν μια φάσσα στα 35μ. περνάει με γωνία 90○ από σένα και με μεγάλη ταχύτητα η προσκόπευση είναι αναγκαία. Εσύ μπορεί να μην την βλέπεις αλλά σίγουρα υπάρχει.

Για παράδειγμα σίγουρα δεν κάνεις το αυτονόητο. Να επομίσεις πάνω στο πουλί, να πηγαίνεις με την ίδια ταχύτητα και τα πυροβολήσεις.

Οι μέθοδοι swing through και Instinctive shooting (την τελευταία εφαρμόζω και εγώ) χρειάζονται λιγότερη προσκόπευση από άλλες μεθόδους.
τεχνικες σκοπευσεις :?: τι ειναι τουτα :?: σοβαρα τωρα δεν ξερω πια απο αυτες χρησιμοποιω φιλε silverpigeon μονος μου εμαθα μεσα απο τες συναντησεις με το θηραμα και χιλιαδες φυσιγγια.νομιζω οτι επωμιζω παω μαζι με το πουλι και πατω την σκανδαλη παντα .κανενα καλλιτζι που συρνω καταλαβω οτι σταματησα το οπλο.τωρα πια τεχνικη ειναι αυτη?παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τες αποδοσεις μου σε ολα μου τα οπλα.εμαθα να φερνω το σωμα στα οπλα μου νομιζω αντι το οπλο σε μενα αφου οταν τα αγοραζαμε δεν ξεραμε απλα αγοραζαμε ομορφια και ονομα.λαθος ειναι αυτο αλλα το ξεπερνας αν δεν ειναι τοση η αποκλιση του οπλου με το ματι :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ ΚΑΝΕΣ ΚΛΠ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

πανικος έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:
πανικος έγραψε: 2.το 32 σε μεσαιους και μακρινους στοχους ειναι πιο αποτελεσματικο σου δινει καλυτερη αισθηση στην επωμιση δεν βαζω σχεδον ποτε μπροστα στο πουλι
Πανίκο το ότι δεν βάζεις μπροστά είναι σχετικό βάση της τεχνικής σκόπευσης που χρησιμοποιείς. Αν μια φάσσα στα 35μ. περνάει με γωνία 90○ από σένα και με μεγάλη ταχύτητα η προσκόπευση είναι αναγκαία. Εσύ μπορεί να μην την βλέπεις αλλά σίγουρα υπάρχει.

Για παράδειγμα σίγουρα δεν κάνεις το αυτονόητο. Να επομίσεις πάνω στο πουλί, να πηγαίνεις με την ίδια ταχύτητα και τα πυροβολήσεις.

Οι μέθοδοι swing through και Instinctive shooting (την τελευταία εφαρμόζω και εγώ) χρειάζονται λιγότερη προσκόπευση από άλλες μεθόδους.
τεχνικες σκοπευσεις :?: τι ειναι τουτα :?: σοβαρα τωρα δεν ξερω πια απο αυτες χρησιμοποιω φιλε silverpigeon μονος μου εμαθα μεσα απο τες συναντησεις με το θηραμα και χιλιαδες φυσιγγια.νομιζω οτι επωμιζω παω μαζι με το πουλι και πατω την σκανδαλη παντα .κανενα καλλιτζι που συρνω καταλαβω οτι σταματησα το οπλο.τωρα πια τεχνικη ειναι αυτη?παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τες αποδοσεις μου σε ολα μου τα οπλα.εμαθα να φερνω το σωμα στα οπλα μου νομιζω αντι το οπλο σε μενα αφου οταν τα αγοραζαμε δεν ξεραμε απλα αγοραζαμε ομορφια και ονομα.λαθος ειναι αυτο αλλα το ξεπερνας αν δεν ειναι τοση η αποκλιση του οπλου με το ματι :D
Πανίκο, όταν εσύ είσαι εντάξει με τις επιδόσεις σου δεν χρειάζεται να ψάξεις παραπέρα! Φίλε τουφεκάς ενστικτωδώς, όπως κάνω και εγώ τις πιο πολλές φορές και μπορώ να πω έτσι έχω τις περισσότερες επιτυχίες! Μέσα από την εμπειρία, (φωτογραφική μνήμη) γνωρίζεις πότε θα πατήσεις την σκανδάλη χωρίς να χρειάζεται να σκεφτείς προσκοπεύσεις, τεχνικές κλπ. Και αυτό είναι αποτέλεσμα όπως είπες, χιλιάδων φυσιγγίων και δοκιμών σε θήραμα!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”