Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Απάντηση
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από marios setter »

Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από virtualgreek »

marios setter έγραψε:Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?

Θεωρητικά, Ναι.

Αν αφήσεις το Tula να δουλέψει σωστά με φυσίγγια που έχουν είτε μάλλινη είτε πλαστική τάπα.

Με κλασικό πιστονάκι δεν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.

Τι θα κάνεις όμως όταν θα θέλεις να πας στο κυνήγι της φάσας όπου το τσοκ 3-1 είναι το προτιμητέο (υπάρχουν εξαιρέσεις) ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από Sergios »

marios setter έγραψε:Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?
φίλε είχα κι εγώ fabarm max combi η μια bell choke η άλλη polychoke είχα πρόβλημα στις φασσες με το bell choke.... προτείνω να πιάσεις cabarm axis....
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από kanaris »

φιλε σε χαιρετω,
με τα φυσιγγια διασπορας που υπαρχουν σημερα στην αγορα δεν θα σου προτεινα να παρεις ενα οπλο με tula σταθερο! και το σημαντικοτερο, δουλευουν σχεδον το ιδιο με ολα τα τσιοκ! για παραδειγμα μπορεις να πας ας πουμε ολοημερο κυνηγι τζικλας με τσιοκ ας πουμε 4-3 και το πρωι στο ποφυσημα ή το απογευμα στο τζιθκιαστρο απλα να χρησιμοποιησεις π.χ. το direct 32 της lambro με πολυ καλα αποτελεσματα. αυτο γινεται...το αναποδο? εγω ας πουμε που ειμαι φαν των ανοιχτων τσιοκ σε ολα μου τα κυνηγια εχω εξωτερικο bell τσιοκ αλλα δεν το χρησιμοποιω καθολου. απλα παντα μαζι μου εχω και λιγα φυσιγγια διασπορας.
αυτα, η επιλογη ειναι δικη σου!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από marios setter »

Sergios έγραψε:
marios setter έγραψε:Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?
φίλε είχα κι εγώ fabarm max combi η μια bell choke η άλλη polychoke είχα πρόβλημα στις φασσες με το bell choke.... προτείνω να πιάσεις cabarm axis....
Καταρχην ευχαριστο για τηνανταποκριση. Επιδη εχω ενα οπλο σταθερι 3.1 τσοκ και ενα φρανκι φαλκονετ πολυτσοκ,η σκεψη ηταν να επερνα κατι που ειναι ελαφρι και να εχει κατι που θα μου εδινε ενα πλεονεκτημα (r
tula)στο κυνηγι περδικας και μπεκαστας που ειναι και τα σημαντικα για μενα
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από Sergios »

marios setter έγραψε:
Sergios έγραψε:
marios setter έγραψε:Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?
φίλε είχα κι εγώ fabarm max combi η μια bell choke η άλλη polychoke είχα πρόβλημα στις φασσες με το bell choke.... προτείνω να πιάσεις cabarm axis....
Καταρχην ευχαριστο για τηνανταποκριση. Επιδη εχω ενα οπλο σταθερι 3.1 τσοκ και ενα φρανκι φαλκονετ πολυτσοκ,η σκεψη ηταν να επερνα κατι που ειναι ελαφρι και να εχει κατι που θα μου εδινε ενα πλεονεκτημα (r
tula)στο κυνηγι περδικας και μπεκαστας που ειναι και τα σημαντικα για μενα
εννα δώκεις που εννα δώκεις ρε φιλούι μου τα 1000+ πιάε ένα μιροκού MK70 hunter......
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από LEFKIOS »

kanaris έγραψε:φιλε σε χαιρετω,
με τα φυσιγγια διασπορας που υπαρχουν σημερα στην αγορα δεν θα σου προτεινα να παρεις ενα οπλο με tula σταθερο! και το σημαντικοτερο, δουλευουν σχεδον το ιδιο με ολα τα τσιοκ! για παραδειγμα μπορεις να πας ας πουμε ολοημερο κυνηγι τζικλας με τσιοκ ας πουμε 4-3 και το πρωι στο ποφυσημα ή το απογευμα στο τζιθκιαστρο απλα να χρησιμοποιησεις π.χ. το direct 32 της lambro με πολυ καλα αποτελεσματα. αυτο γινεται...το αναποδο? εγω ας πουμε που ειμαι φαν των ανοιχτων τσιοκ σε ολα μου τα κυνηγια εχω εξωτερικο bell τσιοκ αλλα δεν το χρησιμοποιω καθολου. απλα παντα μαζι μου εχω και λιγα φυσιγγια διασπορας.
αυτα, η επιλογη ειναι δικη σου!
Συμφωνώ με το φίλο Κανάρι στο θέμα φυσίγγια διασποράς . Σήμερα εχουν κάνει μεγάλη πρόοδο στη απόδοση τους και μπορείς να τα εμπιστευεσαι απο τα 10μ μέχρι και τα 30μ :o . Αρα προς τι μια μονιμη κατασταση bell τσιοκ σε ένα οπλο. :?:
dimitris savva

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από dimitris savva »

Καταρχην ευχαριστο για τηνανταποκριση. Επιδη εχω ενα οπλο σταθερι 3.1 τσοκ και ενα φρανκι φαλκονετ πολυτσοκ,η σκεψη ηταν να επερνα κατι που ειναι ελαφρι και να εχει κατι που θα μου εδινε ενα πλεονεκτημα (r
tula)στο κυνηγι περδικας και μπεκαστας που ειναι και τα σημαντικα για μενα[/quote]


Για να κατασκευάσει ο κατασκευαστης τέτοιο όπλο σημαίνει πως σε κάποιο κυνήγι και κάποιους κυνηγούς εξυπηρετεί. Από την στιγμή που έχεις σταθερό και πολυτσοκ είναι μια καλή επιλογή που εσύ ξέρεις καλύτερα αν σε εξυπηρετεί τελικά. Κανείς δεν μπορεί να σου πει την γνώμη του γιατί εσύ γνωρίζεις καλυτερα τον τρόπο που κυνηγάς
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από mouzouris »

marios setter έγραψε:Παιδιά ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουριου όπλου και ουσιαστηκά κατέληξα στο fabarm elos combi που εχει τημια καννη tula και την αλλη polychock.αν ειναι καποιος κατοχος του συγκεκριμενου οπλου,το σηγκεκριμενο tula ειναι στη πράξη ανωτερο απο το 5chock σε μια κοντινη βολη?
Μάριε νομίζω οτί ήδη μιλήσαμε μαζί ! :)
Αυτό το αρθρο για να καταλάβουμε πια είναι είναι η θεωρία για να κατασκευαστει το συγκεγκριμένο είδος τσιοκ και πως δουλεύει ή γιατί κάποτε δεν δουλεύει σωστά το tula choke. Βασικά από τον Bruce Buck έχουμε να πάρουμε πολλά. Μήν ξεχνάμε όμως να πέρνουμε την ουσία από αυτά που γράφει γιατί αν τα ξεψυρίζουμε πολύ θα μας φαν οι ψύρες :shock: :)




http://shotgunreport.com/2014/03/21/tula-chokes/
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Αγορά Καινούριου Όπλου Fabarm

Δημοσίευση από marios setter »

Φίλε μουζουρι όντος μηλισαμε μαζί στο τηλ. Αρκετά ενημερωτικό το άρθρο. Θέλοντας να είμαι 100%βεβαιος για την απόφαση μου θα ακολουθήσουν δοκιμές στο σκοπευτήριο αυτή τη βδομάδα με το tula και με ένα 5 τσοκ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”