Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Phinix »

κλασική υποκειμενική ερώτηση και απάντηση

ο κάθε ένας με τα γούστα του

και τα 2 κάνουν τι δουλειά για την οποια κατασκευάστηκαν

προσωπικά 692...
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από kypros »

Αν συγκριναμε τα δυο εγω διαλεγω σιγουρα βλαζερ. Φυσικα ειναι λιγο πιο ακριβο οπλο αλλα το 692 για μενα ειναι πολυ υπερτιμημενο. Θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 600 ευρω πιο φτηνο. Για μενα Το βλαζερ υπερτερει και σε balance και σε κοντακια και σε εμφανιση. Καννες και κλειδια εχουν και τα δυο αρκετα καλα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Sergios »

kypros έγραψε:Αν συγκριναμε τα δυο εγω διαλεγω σιγουρα βλαζερ. Φυσικα ειναι λιγο πιο ακριβο οπλο αλλα το 692 για μενα ειναι πολυ υπερτιμημενο. Θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 600 ευρω πιο φτηνο. Για μενα Το βλαζερ υπερτερει και σε balance και σε κοντακια και σε εμφανιση. Καννες και κλειδια εχουν και τα δυο αρκετα καλα
Με ποιο σκεπτικό όμως κοστολογειτε η αξία κάποιου όπλου....π.χ το grade 1 κοντάκι κοστίζει εργατικά και υλικό 500 ευρώ το grade 5 800 ευρώ π.χ μαζί με κάννες μηχανισμούς έχω ενα όπλο 1500 ευρώ και γιατί η αξία καποιου άλλου όπλου που δεν έχει καλύτερα κλειδιά ξύλα είναι 3000 ας πούμε γιατί τέτοια παραδείγματα είναι πολλά....Θέλω να πω πως εκτός απ αυτά αγοράζουμε τσάμπα και το όνομα......για να λαλώ πως έχω Browning η Beretta η Blaser......Μετά που πολλές ματσουτζιές εσυ Κύπρο ξέρεις καλύτερα πιστωνω ενα 40% στο κοντάκι του όπλου ένα 40% στον χειριστή του όπλου και ένα 20% στο φυσιγγιο λόγω του οτι έχουμε αριστα φυσίγγια για μια επιτυχίες στο κυνήγι μας.......
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Sergios »

Για να μην ξεφεύγω απο το θέμα για να μην πείτε ορισμένοι τον λο σας επωμισα και με τα δύο όπλα το 692 στην έκθεση το Blaser F3 στον Σιεκκερη στην Λάρνακα προτιμώ το Blaser λόγω καλύτερου balance..... Τώρα για περαιτέρω πληροφορίες πρέπει να ρωτήσετε όσους εφκίκαν στο βουνό....χμμμμ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από kypros »

Την τιμη ενος οπλου σημερα δικαιολογειται να την ανεβαζουν μονο οι εργατοωρες ( δηλαδη να εχει δουλεια στο χερι) και η ποιοτητα των ξυλων ( αφου πλεον τα καλα ξυλα ειναι πιο δυσευρετα). Οπλα που τα καμνει 95% μηχανη και τα ξυλα του ειναι τα ξυλα που βλεπουμε τελευταιος δεν δικαιολογειται να πουλιουνται 3 και βαλε χιλιαδες ευρω
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από pambs »

Για ποιο σκοπο θελεις το οπλο καταρχην? για σκοπευτηριο η κυνηγι?

Και τα δυο ειναι πολυ καλα οπλα. Το blazer modular οποταν μπορεις να το κανεις κυνηγετικο, τραπ, σκεετ κτλπ

Το balance ειναι κατι που ρυθμιζετε και στα δυο οπλα μεσω του συστηματος που εχουν

Αντι για 692 εγω θα επερνα DT10 μεταχειρισμενο που ερχετε στα ιδια χρηματα και ειναι δοκισμενο οπλο χωρις προβληματα + removal trigger που για μενα ενα οπλο που δεν αφαιρειται η σκανδαλη του δεν ειναι αγωνιστικο

Το μονο που δεν ειμαι σιγουρος οσο αφορα τις καννες. Νομιζω δεν ειναι ακριβως steelium pro αλλα καποια πιο φτηνη παραλλαγη

Πιστευω απ τις 3000 και πανω το οπλο ειναι καθαρα επιλογη τι σου καθετε καλυτερα. Μη σου πω και πιο οπλο γιατι απο οπλο σε οπλο διαφερουν
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνω με το pambs. Αν καποιος που θελει beretta για σκοπευτηριο και διαθετει 3000 δεν βλεπω το λογο γιατι να μην παρει ενα DT10 μεταχειρισμενο. Τωρα υπαρχουν πολες ευκαιριες και σε τελεια κατασταση.

Θεωρω και γω οτι και τα 2 οπλα επρεπε να ηταν πολυ πιο φτηνα, ειδικα τα απλα μοντελα τους.

Ειναι θεμα γουστου η επιλογη. Ποιο σου αρεσει παραπανω.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Dimitris »

titosblaser έγραψε:Επειδη κατεχω και τα 2 οπλα γνωμη μου το blaser ειναι 10 σκαλια ανωτερο που πολλα οπλα πχ 692 .b 525 . b725 .mirocu τζιε πολλα αλλα απλα ειναι κορυφη
8-) Οχι και καλλύτερο πο το Β725 μη λέμε ότι θέλουμε 8-)

Σοβαρά τωρά, πιστεύω ότι το blaser F3 είναι το Νο1, είδα στο βουνό απίστευτες βολές (από το συγκυνηγό μου), βέβαια παίζει ρόλο και η δεξιότητα του καθε ενός. Ο ίδιος πάντως λέει ότι το Blaser έχει διαφορά από τη γή ως τον ουρανό σε σχέση με το beretta που κρατούσε πιο παλιά. Βέβαια το Blaser το παράγγειλε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Phinix »

καταρχάς όταν μιλάμε για όπλα μαζικής παραγωγής και όχι premium models, ΟΛΑ είναι σχεδόν ολοκληρωτικά κατασκευασμένα από μηχανές

μονο τα premium όπλα είναι τελειωμένα και φινιρισμένα στο χέρι
το κλείσιμο τους και άλλες μικρολεπτομέρειες αισθητικής κυρίως

επίσης το δυνατό σημείο που πουλα το 692 είναι το ισοζύγισμα του όπως επίσης και ο πολύ εύκολος τρόπος να το ξαναζυγίσεις

επίσης μια οπλοβιομηχανία που κατασκευάζει όπλα από το 1526 δεν μπορεί να την σκαρτάρετε τόσο εύκολα

η blazer το 2005 ξεκίνησε να παράγει όπλα κυνηγετικά
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

Μετα απο σιγουρα αρκετες δοκιμες... καποιες γνωμες σχετικα με τα δυο οπλα πιο απο τα δυο θα επιλεγατε. Καθε γνωμη σεβαστη. Απλα ειμαι αναμεσα στα δυο και θελω καποιες γνωμες
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”