Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Απάντηση
nicosmBERETTA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιουν 2016, 17:17

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από nicosmBERETTA »

Φίλε, και τα δύο όπλα είναι απλά "εξαιρετικά". Τέλειες οι επιλογές σου. Η ποιότητα δεν είναι κριτήριο εδώ, μεταξύ αυτών των δύο, διότι είναι δεδομένη.
Εξ άλλου στις εποχές μας κανένας δεν παράγει κάτι που είναι για πέταμα!

Τα κριτήρια σου να είναι:
- Πόσο καλά σου κάθεται το όπλο. Πρέπει να επωμίσεις επανειλλημένα και τα δύο.
- Αν μπορείς να ρίξεις και με τα δύο όπλα, με φυσίγγια που χρησιμοποιάς συνήθως, για να συγκρίνεις το λάκτισμα.
- Πως νοιώθεις με το βάρος τους ανάμεσα στα χέρια σου. Αν είναι για κυνήγι, προσπάθα να σκεφτείς πώς θα είναι μετά από κάποιες ώρες στο βουνό.
- Σε τι κράτημα είσαι συνηθισμένος. Π.χ. αν είσαι του Browning, η αλλαγή είναι αρκετά μεγάλη, και για τα δύο.
- Ανάλογα με τη χρήση (κυνήγι [και τι κυνηγάς] ή σκοπευτήριο ή και τα δύο), και το σωματότυπο σου, να γίνει σωστή επιλογή στις κάννες (28", 30") διότι παίζει ρόλο στο βάρος.

Μετά από αυτά, ο καθένας μας δικαιούται και υποκειμενικά κριτήρια, δηλαδή κρίνουμε και την αισθητική πλευρά των πραγμάτων, ανάλογα με τα γούστα μας ...γιατί όχι!!

Ότι πάντως και να διαλέξεις, την επόμενη μέρα να ξεχάσεις τα πάντα, να πιστεύεις οτι έκανες την καλύτερη επιλογή (δηλαδή να μην είσαι μετανοιωμένος...) και να ευχαριστηθείς το νέο σου όπλο όσο μπορείς παραπάνω.
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από WAFFEN »

Και τα δυο ειναι πολυ καλα οπλα, το καθενα στην κατηγορια του. Αν δεν κανω λαθος τo ενα ειναι made in Turkey και το αλλο σιγουρα made in Germany. Εχω την αποψη μονο τα DT κανει η Beretta στην Ιταλια πλεον εδω και χρονια. Μετα το θρυλικο και Νο.1 στον κοσμο σκοπευτικο οπλο 682 gold e, το 692 παιρνα καπως απαρατηρητο. Το Blaser F3 αλλη τεχνολογια, αλλη ποιοτητα, αλλη φιλοσοφια.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Anthimos »

WAFFEN έγραψε:Και τα δυο ειναι πολυ καλα οπλα, το καθενα στην κατηγορια του. Αν δεν κανω λαθος τo ενα ειναι made in Turkey και το αλλο σιγουρα made in Germany. Εχω την αποψη μονο τα DT κανει η Beretta στην Ιταλια πλεον εδω και χρονια. Μετα το θρυλικο και Νο.1 στον κοσμο σκοπευτικο οπλο 682 gold e, το 692 παιρνα καπως απαρατηρητο. Το Blaser F3 αλλη τεχνολογια, αλλη ποιοτητα, αλλη φιλοσοφια.

Φίλε καλημερα

Τα μοναδικά οπλα που παραγονται στην Τουρκια αυτη την στιγμη για λογαριασμο της Beretta ειναι τα περιτροφα Stoeger τα οποια μαζι με την Franchi και την Benelli ειναι θυγατρικες εταιρειες της Beretta.

Και τα δυο όπλα ειναι εφαμιλλα με ελάχιστες διαφορες!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα φιλοι.το λοιπον κυνηγω εδω και 25 χρονια παραπανω φτερωτο.εχω και ειχα πολλα και διαφορα οπλα απλα γιτι μου αρεσει και τα κυνηγω ολα.παντα ειμουν με την ιδεα οτι τα μπερεττα ειναι ιδιοτροπα δεν σκοτωνουν.περσι τον οκτωμβριο αγορασα ενα beretta 692 silver με ρυθμιζομενο κοντακι.κυνηγησα το οπλο απο τον αυγουστο μεχρι το τελος της σεζον.απο ορτυκι τραχηλα φασσα τζικλες .εντυπωσεις αριστες ,ελαχιστο λακτισμα θανατηφορες σφικτες τουφεκιες σε εκπληκτικες αποστασεις ,δεν σκουριαζει ευκολα πολυ ισοζυγισμενο οπλο που σε κανει να ξεχνας τα 3600 κιλα.στο τελος της σεζον μπορω με σιγουρια να πω οτι ειναι ισως το καλυτερο οπλο που ειχα στην κατοχη μου μεχρι σημερα και ξαναλεω ειχα ολες τις γνωστες μαρκες :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Καλη βδομαδα φιλε..
Θα συμφωνησω καταρχας με τα οσα εγραψε ο Νικος πιο πανω..αφου μετα τα οσα εγραψε ακομα δεν μπορεις εσυ ο ιδιος να εχεις καθαρη αποψη κ εισαι σε διλημμα τοτε θα πω την προσωπικη μου αποψη χωρις ναναι απαραιτητα σωστη..ειναι γουστα..
Εγω θα διαλεγα το Blaser f3 κ ο λογος η ποιοτητα..ναι μεν η beretta προσπαθησε να βγαλει ισαξιο οπλο αλλα υστερει σε ποιοτητα κ υλικα..υπαρχουν εξαιρεσεις στην μαζικη παραγωγη αλλα..
Επισης ακομα ενα κριτηριο της επιλογης μου ειναι η αγοραια αξια κ η μεταπωληση..το μπερεττα χανει αμεσως απο την αξια του κ με το χρονο επισης..το blaser οχι αντιθετα κρατα την αξια του κ τριτο καθαρα προσωπικη αποψη δεν νομιζω το μπερεττα να αντεχει την χρηση του αλλου..
Υπαρχει κ μια διαφορα στην τιμη τους που η γνωμη μου δικαιολογημενη λογω ποιοτητας..
Οποια κ ναναι η δικη σ επιλογη φιλε μετα την αποφαση σου ξεχνα τα παντα απολαυσε το κ καλες βολες
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

Ευχαριστω παιδια για τισ αποψες σας.νομιζω και τα δυο οπλα ειναι αριστα...ειναι θεμα γουστου..
η μεγαλη απορια ειναι η μεγαλη φιαφορα στην τιμη....
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Blaser F3 Sporting vs Beretta 692 Sporting

Δημοσίευση από KINIGOSS »

valperik έγραψε:θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με τα συγκεκριμένα μοντέλα, ποιο προτιμάτε και γιατί. Αν τα έχετε δοκιμάσει σε κυνήγι και σκοπευτήριο.
πολύ καλά και τα δύο φίλε μου τα έχω δοκιμασμένα.Το κάθε ενα εχει τη χάρη του.Αν δεν τα πιάσεις στα χέρια και αν δεν ρίξεις ντουφεκιές ,δεν θα καταλάβεις.Το μπερέττα είναι ο βασιλιάς των όπλων δεν υπάρχει θέμα,αλλά και το μπλάζερ είναι οπλάρα με όλα τα καλά ενός σύχρονου όπλου.Το κοντάκι είναι το παν ,αυτο που θα βάζει τα σκάγια στον στόχο ,τα υπόλοιπα φρόντισαν οι εταιρίες να τα κάνουν πολύ καλά .Κάποιες κακές κουβέντες έιτε για το ενα είτε για το άλλο είναι απλά μωρέματα,σοβαρες εταιριες με εξαρτήματα και οι δυο τπτ θέμα δεν εχουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”