Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Καλησπέρα παιδιά, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα λάδι συντήρησης της Browning (Legia) το οποίο πάει να λείψει. Θα πάω να αγοράσω ένα άλλο, έχετε κανένα καλό να προτείνετε σε περίπτωση που δεν βρω το ίδιο; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από canastas »

spyrosspyrou851 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα λάδι συντήρησης της Browning (Legia) το οποίο πάει να λείψει. Θα πάω να αγοράσω ένα άλλο, έχετε κανένα καλό να προτείνετε σε περίπτωση που δεν βρω το ίδιο; Ευχαριστώ.
δοκιμασε το ballistic φίλος
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

canastas έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα λάδι συντήρησης της Browning (Legia) το οποίο πάει να λείψει. Θα πάω να αγοράσω ένα άλλο, έχετε κανένα καλό να προτείνετε σε περίπτωση που δεν βρω το ίδιο; Ευχαριστώ.
δοκιμασε το ballistic φίλος
Εννοείς το Ballistol; Που επήγα να πιάσω εδώσαν μου το τζίνο.
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από canastas »

δοκιμασε το ballistic φίλος[/quote]

Εννοείς το Ballistol; Που επήγα να πιάσω εδώσαν μου το τζίνο.[/quote]

Ναι αυτό φίλος... από ότι άκουσα από φίλους έχουν παρατήσει οτιδήποτε χρησιμοπιούσαν και βάζουν αυτό τώρα και είναι πολύ ευχαριστημένοι και σε θέμα καθάρσεως και σε θέμα συντήρησης
THE BEST THERE IS
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από savvis25 »

Επαναφέρω το θέμα και έχω να προσθέσω τα εξής προϊόντα (από έρευνα σε διάφορα φόρουμ αλλά και στο YouTube): Για εσωτερικό καθάρισμα κάννης από κατάλοιπα πυρίτιδας, σκαγιών, πλαστικού... Hoppe's 9 solvent, Outers foaming bore cleaner, Break free, Hoppe's Elite, Ballistol multiple purpose sportsman oil, Kroil(Kanolabs),
Προϊόντα για λίπανση(προστασία από τριβές, νερό, οξείδωση): Froglube, M Pro 7, Minute man, Kwikseal firearm lubricant oil, Norwood MIL-PRF-32033 (General purpose lubricating oil).
Σημείωση: Για λίπανση με σκοπό τη μακρόχρονη φύλαξη προτιμούμε παχύρευστα λάδια.
Υπάρχουν και άλλα που πιθανότατα να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ο καθένας ότι θέλει επιλέγει. Αρκετά απ´ο αυτά που ανέφερα είναι αμερικάνικα και δύσκολα τα βρίσκουμε στην Κύπρο.
Παρακαλώ όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να μας πουν τις προσωπικές εμπειρίες- προτάσεις τους για παρόμοια προϊόντα. Ευχαριστώ.

ΤΑ ΠΙΟ ΠΆΝΩ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΎΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Γνωρίζει κάποιος που βρίσκουμε τα Legia της Browning στην Κύπρο/Λάρνακα αν υπάρχουν, ευχαριστώ.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από savvis25 »

Σπύρο έχω τα legia. Το σπρέι που γράφει στις οδηγίες "moisture remover that cleans and protect firearms(αποθητικό υγρασίας που καθαρίζει και προστατεύει τα όπλα)" των 750ml δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο θα ήθελα. Το σπρέι που γράφει στις οδηγίες ότι είναι κατάλληλο για καθαρισμό τις κάννης είναι καλό(200ml). Λογικά θα βρεις στην έκθεση αλλά έχουν και τα καταστήματα κυνηγετικών της Λάρνακας(10ευρω η τιμή του, το έψαξα πριν μια βδομάδα).
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από WAFFEN »

ballistol συναδελφε ballistol.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

WAFFEN έγραψε:ballistol συναδελφε ballistol.
Έχω και τo Ballistol απλώς ήμουν ευχαριστημένος και με τα Legia τα οποία είχα για πάρα πολλά χρόνια. Σάββα, εγώ είχα τα μικρά spray, ένα γκρίζο και ένα κόκκινο αλλά το ένα έλειψε και το άλλο έσπασε από πάνω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το ψεκάσω και απλώς έτρεχε ώσπου το πέταξα. Δοκίμασα να κοιτάξω να το έβρω να το φέρω από το ίντερνετ αλλά μόνο ένα 750ml βρήκα.
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: Λάδι συντήρησης - εισηγήσεις

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Ballistol kai Remington
The best there is
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”