BAIKAL CLUB

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από Dimitris »

ΟΚ Σόλωνα, ευχαριστώ για τα πιο πάνω, στα περισσότερα συμφωνώ, είπαμε εσείς που ασχολείστε με δοκιμές σίγουρα ξέρετε καλύτερα.

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείς εσύ ή οποιος άλλος να μου τις λύσει.
Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η κατανομή μεταξύ φυσιγγίων του ίδιου είδους, της ίδιας παραγωγής;
Καταλαμβαίνω ότι οι δοκιμές επηρεάζονται από τα εξωτερικά δεδομένα αλλά δεν καταλαμβαίνω το λόγο γιατί οι κατανομές να διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. Όταν μιλάς για πυκνότητα εννοείς την διασπορά; Μια τουφεκιά για να έχει σίγουρα σωστό αποτέλεσμα,πρέπει να έχει σωστή διασπορά, ομοιόμορφη κατανομή και σωστή διατρητικότητα. Αν η ομοιόμορφη κατανομή είναι τόσο ρευστή όπως λες, άρα εγώ αν έχω σωστή πυκνότητα (διασπορά), θα βασίζομαι στην τύχη αν το συγκεκριμένο φυσίγγι θα αφήσει κενά ή όχι;
Στο θέμα της συγκέντρωσης των σκαγιών στο στόχο. Αν έχω ένα επαρκή αριθμό σκαγιών στο κύκλο, αλλά αυτός ο αριθμός είναι συγκεντρωμένος σε 1 σημείο ή μου αφήνει πολλά κενά, τότε τί να την κάνω την συγκέντρωση αφού δεν μου εξασφαλίζει σωστή διασπορά και ομοιόμορφη κατανομή;
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Dimitris έγραψε:ΟΚ Σόλωνα, ευχαριστώ για τα πιο πάνω, στα περισσότερα συμφωνώ, είπαμε εσείς που ασχολείστε με δοκιμές σίγουρα ξέρετε καλύτερα.

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείς εσύ ή οποιος άλλος να μου τις λύσει.
Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η κατανομή μεταξύ φυσιγγίων του ίδιου είδους, της ίδιας παραγωγής;
Καταλαμβαίνω ότι οι δοκιμές επηρεάζονται από τα εξωτερικά δεδομένα αλλά δεν καταλαμβαίνω το λόγο γιατί οι κατανομές να διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. Όταν μιλάς για πυκνότητα εννοείς την διασπορά; Μια τουφεκιά για να έχει σίγουρα σωστό αποτέλεσμα,πρέπει να έχει σωστή διασπορά, ομοιόμορφη κατανομή και σωστή διατρητικότητα. Αν η ομοιόμορφη κατανομή είναι τόσο ρευστή όπως λες, άρα εγώ αν έχω σωστή πυκνότητα (διασπορά), θα βασίζομαι στην τύχη αν το συγκεκριμένο φυσίγγι θα αφήσει κενά ή όχι;
Στο θέμα της συγκέντρωσης των σκαγιών στο στόχο. Αν έχω ένα επαρκή αριθμό σκαγιών στο κύκλο, αλλά αυτός ο αριθμός είναι συγκεντρωμένος σε 1 σημείο ή μου αφήνει πολλά κενά, τότε τί να την κάνω την συγκέντρωση αφού δεν μου εξασφαλίζει σωστή διασπορά και ομοιόμορφη κατανομή;
Δημήτρη μου, η πυκνότητα είναι ο αριθμός σκαγιών μέσα στο κύκλο των 76, δηλαδή η συγνέντρωση. Π.χ ένα φυσίγγι που βάζει τουλάχιστο 130 σκάγια στο κύκλο των 76 έχει την απαραίτητη συγκέντρωση-πυκνότητα για να καταβάλει περδίκι-φάσσα. Μπορεί να μην έχει σωστή κατανομή/διατρητικότητα αλλά έχει την απαραίτητη συγκέντρωση. Ένα πιο περιποιημένο φυσίγγι δεν θα έχει τόσες διαφορές στην απόδοση νοουμένου ότι τηρούνται οι ίδιες προδιαγραφές, είτε είναι εργοστασικό, είτε είναι ιδιογόμωση. Στην απόσταση που έκανα την δοκιμή μου, δλδ στα 30μ, αν πάεις σε νο 7 και νο8 θα δεις μια πολύ πιο όμορφη κατανομή λόγω του ότι θα έχεις 60-120 σκάγια παραπάνω στη γόμωση. Δεν θα περνά μούγια που μέσα.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από Dimitris »

Σπύρο νομίζω ότι πυκνότητα και συγκεντρωτικότητα είναι 2 πράγματα ξεχωριστά.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
andreas78

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από andreas78 »

Η συγκέντρωση και η πυκνότητα ειναι δύο διαφορετικά πράγματα.!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Dimitris έγραψε:ΟΚ Σόλωνα, ευχαριστώ για τα πιο πάνω, στα περισσότερα συμφωνώ, είπαμε εσείς που ασχολείστε με δοκιμές σίγουρα ξέρετε καλύτερα.

Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείς εσύ ή οποιος άλλος να μου τις λύσει.
Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η κατανομή μεταξύ φυσιγγίων του ίδιου είδους, της ίδιας παραγωγής;
Καταλαμβαίνω ότι οι δοκιμές επηρεάζονται από τα εξωτερικά δεδομένα αλλά δεν καταλαμβαίνω το λόγο γιατί οι κατανομές να διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. Όταν μιλάς για πυκνότητα εννοείς την διασπορά; Μια τουφεκιά για να έχει σίγουρα σωστό αποτέλεσμα,πρέπει να έχει σωστή διασπορά, ομοιόμορφη κατανομή και σωστή διατρητικότητα. Αν η ομοιόμορφη κατανομή είναι τόσο ρευστή όπως λες, άρα εγώ αν έχω σωστή πυκνότητα (διασπορά), θα βασίζομαι στην τύχη αν το συγκεκριμένο φυσίγγι θα αφήσει κενά ή όχι;
Στο θέμα της συγκέντρωσης των σκαγιών στο στόχο. Αν έχω ένα επαρκή αριθμό σκαγιών στο κύκλο, αλλά αυτός ο αριθμός είναι συγκεντρωμένος σε 1 σημείο ή μου αφήνει πολλά κενά, τότε τί να την κάνω την συγκέντρωση αφού δεν μου εξασφαλίζει σωστή διασπορά και ομοιόμορφη κατανομή;
ΔΗΜΗΤΡΗ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ(ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ) ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕΥΣΤΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΑΦΗΣΕ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ 3 ΜΙΚΡΑ ΚΕΝΑ Η 5 Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ 3-4 ΣΚΑΓΙΩΝ......ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ(ΚΑΝΝΗ) ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΤΑ ΤΣΙΟΚΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ....ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ!!

ΣΤΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ(ΔΙΑΣΠΟΡΑ) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ....ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ....ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΟΚ,ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ,ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ Κ.Λ.Π,Κ.Λ.Π!

ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΟ ΛΕΣ ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ...ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ.....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΗ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ....ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?

ΕΠΟΜΕΝΩΣ 1 ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!
ΓΙΆΥΤΟ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ 1 ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕ 3 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....6 ΣΤΟΧΟΙ ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΣΙΟΚ 3* ΚΑΙ ΤΣΙΟΚ 4*!!!
3*
196 ΣΚΑΓΙΑ
210 ΣΚΑΓΙΑ
209 ΣΚΑΓΙΑ
4*
163 ΣΚΑΓΙΑ
172 ΣΚΑΓΙΑ
172 ΣΚΑΓΙΑ
ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ/ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ Η ΙΔΙΑ...ΣΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΕΜΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΩ!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Η συγκέντρωση και η πυκνότητα ειναι δύο διαφορετικά πράγματα.!!
Λάθος δικό μου τότε παιδιά.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Σημερινή δοκιμή με τα Gemini chokes, εκ πρώτης όψεος πιο κλειστές κατανομές. Ο Λεύκιος λαλεί μου σε κάποια φάση "επήεν όπως τη σφαίρα τούτη". :lol: :lol:

Αναμένετε αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:Σημερινή δοκιμή με τα Gemini chokes, εκ πρώτης όψεος πιο κλειστές κατανομές. Ο Λεύκιος λαλεί μου σε κάποια φάση "επήεν όπως τη σφαίρα τούτη". :lol: :lol:

Αναμένετε αποτελέσματα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Έχουμε και τα αποτελέσματα των Gemini, βουράτε πιάστε παιδιά. :D

Baikal Chokes εργοστασιακά, στην παρένθεση ο αριθμός στο 1μ x 1μ, ο πρώτος αριθμός είναι στο κύκλο των 76 εκ.

4* - 90 (148)
3* - 124 (174)
2* - 155 (209)
1* - 144 (197)


Gemini Chokes, το ποσοστό είναι η διαφορά σε σκάγια από το εργοστασιακό choke.

4* - 123 (192) + 36.7%
3* - 163 (222) + 31%
2* - 172 (216) + 11%
1* - 182 (218) + 26%

Οι δοκιμές έγιναν με το ίδιο φυσίγγι 30-6 αλλά σε διαφορετικές μέρες.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: BAIKAL CLUB

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Σπυρο νασαι καλα λαβαντη μου!!!

Οποταν μετα από αυτά που εγραψες βγαζουμε πραγματικα το συμπερασμα ότι το 4 και το 1 τσοκ υστερουν...το 40 εβαλε μονο 90 σκαγια στο κυκλο και το 1 εβαλε ποιο λιγα από το 2...

Αλλα τα gemini τι να τα κανουμε ρε φιλε???με τσι συγκεντρωση δε θα καταφέρουμε να πιαμε φασα πετουμενη!!!!! :lol: :lol:

αν θα τα επερνα θα ανοιγα 1 αστερι το τσοκ...δηλαδή από 3-2 θα το εκανα 4-3
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”