ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από zakos85 »

Να σαστε καλα. Τα εψαξα και αυτα μονο καλες κριτικες. Θα παω να τα δω απο κοντα


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

WAFFEN έγραψε:συναδελφε μην μεινεις στα GAMO. αν θελεις κατι καλο, αξιοπιστο και να πηγαινει το σφαιριδιο παντοτε εκει που πρεπει τοτε weihrauch. hw 50, hw95,hw77,hw97 κλπ.

Φιλε απ οτι καταλαβα ασχολεισε συστηματικα με το αεροβολο.

Θε ς να μας πεις γιατι δεν θα επρεπε ο φιλος να δει καλυτερα τα gamo.?

ειμαι και εγω στο ψαξιμο και βλεπω οτι παρολο που στο εξωτερικο εχουν τρελες πωλησεις και σε reviews περνουν καλες κριτικες, σε Ελλαδα και Κυπρο δεν τα προτιμουμε.

Επειδη προσωπικα δεν προκειτε να αφιερωνω πολλες ωρες, με τ οαεροβολο, ουτε και να μπω σε βαθος στην χρηση του, δηλαδη , σκοποβολη καθε βδομαδα, βελτιωσεις, σκανδαλες, τσιμουχες κλπ, θα ηθελα σε παρακαλω την αποψη σου, οσον αφορα την αξιοπιστια τους, εαν εχουν βγαλει π[ροβληματα, και εαν γνωριζεις περισσοτερα για το συστημα igt που εχουν εφαρμοσει σχετικα προσφατα.

Λαβε υποψην οτι το θελω για σκοπους χαλαρωσης, δηλαδη 4-5 φορες το χρονο, αμα το πεθυμησω, να τ οβγαλω και να παιξω 100 σφαιρουες να το χαρω.
Θελω κατι που να αντεχει στο χρονο, να μην θελει συντηρηση, ελαφρυ και πρακτικο.

Περισσοτερο το χρησιμοποιουμε( αυτα που εχουν τα ανιψια μου - εγω δεν εχω ακομη δικο μου) υπο μορφη
διαγωνισμου, δηλαδη αμα βρεθουμε σε καποιου το σπιτι που εχει χωρο, κανουμε διαγωνισμο σκοποβολης, π.χ οποιος σβησει το τσιγαρο κλπ.

Το 97 που λες μου το εδωσε ενας φιλος για μια βδομαδα για να παιξω και να παρω μια ιδεα, αλλα αν και τ ο εκτιμω πολυ και ειναι απο τα τοπ ελατηριου, ειναι πολυ βαρετο και σε κουραζει.

Το gamo whisper igt το πηρα στα χερια, ειναι παναλαφρο και πανεμορφο για τα δικα μου γουστα και εχε ι τρομερα σκοπευτικα.Ομως δεν το εριξα και δεν ξερω πως συμπεριφερετε.

Πες μας λοιπον σε παρακαλω την γνωμη σου και τις εμπειριες σου εαν ειχες καποιο, ειδικοτερα με IGT.

Ευχαριστω

Υ.Σ - θα το δοκιμασω στην πραξη μαλλον την Δευτερα και θα χω μια πιο καλη εικονα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από WAFFEN »

συναδελφε του ειπα να μην μεινει στα gamo, δεν ειπα να αποφυγει τα gamo. οταν παρεις στα χερια σου ενα weihrauch και παιξεις και μετα ενα gamo τοτε θα καταλαβεις. εγω φιλε επραξα και τα δυο και αλλα πολλα. τα καλυτερα αεροβολα ελατηριου ειναι τα weihrauch, τα airarms 1-2 μοντελα kai 2-3 μοντελα της diana. το βαρος φυσικα βοηθα στο να κτυπα με ακριβεια διοτι και στα αεροβολα παιζει σημαντικο ρολο το balance. ετσι κι'αλλιως για να παιξεις με αεροβολο χρειαζεσαι καπου να στηριζεσαι, να ακουμπας. η ποιοτητα μετα οσον αφορα την κατασκευη και εφαρμογες ειναι παραπανω απο εμφανης.
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από zakos85 »

Εγω πάντως έχω ενα Diana48 απροβληματιστο 15 χρονων του αλλαξα 2 φορες ελατηριο για να επανελθει στις αρχικες ταχυτητητες αλλα εκει βραχος. ειναι ομως πολυ βαρετα οπλα και γι αυτο ρωτησα για τα gamo που ειναι παναλαφρα ποσο αξιοπιστα στο χρονο ειναι, η ποιοτητα κατασκευης τους δεν φαινεται ισαξια με αλλα. και γω ευκαιριακος σκοπευτης ειμαι επομενως αυτο που θα παρω θελω να κρατησει και να μην χρειαζεται συντηρηση
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από Laurona »

WAFFEN έγραψε:συναδελφε του ειπα να μην μεινει στα gamo, δεν ειπα να αποφυγει τα gamo. οταν παρεις στα χερια σου ενα weihrauch και παιξεις και μετα ενα gamo τοτε θα καταλαβεις. εγω φιλε επραξα και τα δυο και αλλα πολλα. τα καλυτερα αεροβολα ελατηριου ειναι τα weihrauch, τα airarms 1-2 μοντελα kai 2-3 μοντελα της diana. το βαρος φυσικα βοηθα στο να κτυπα με ακριβεια διοτι και στα αεροβολα παιζει σημαντικο ρολο το balance. ετσι κι'αλλιως για να παιξεις με αεροβολο χρειαζεσαι καπου να στηριζεσαι, να ακουμπας. η ποιοτητα μετα οσον αφορα την κατασκευη και εφαρμογες ειναι παραπανω απο εμφανης.
Φιλε δεν υπονοουσα οτι ειπες στον φιλο να τα αποφυγει, απολογουμαι εαν παρερμηνευθηκα.
Εννοουσα να μας πεις του λογους που το νπαροτρυνεις να ψαξει και κατιαλλο και νομιζω εισουν ξεκαθαρος.
Μην με παρεξηγεις, οι γνωσεις μου περιοριζονται σε λιγες ψυχαγωγικες βολες μεσα απο τ ην παρεα και εγκυκλοπαιδικες λογω του οτι παντα μου αρεσαν.
Δεν εχω εμπειρια συχνης και ταυτοχρονης χρησης για να μπορω να εκφερω γνωμη.

Απλα μου εκανε εντυπωση το οτι αυτη η εταιρεια εχει τοσο πολλες πωλησεις, καλες κριτικες κλπ, αλλα δεν προτιμαται και ιδιατερα απο οσους ασχολουνται συστηματικα, τουλαχιστον σε Ελλαδα και Κυπρο .

Οταν το δοκιμασω την Δευτερα θα σας πω πως μου φανηκε.

Ευχαριστω για την αναλυση και παντα σε καλα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Καλό αεροβόλο μέχρι €400 με ελατήριο. Γνώμες θέλω...


WEIHRAUCH HW-97K
WEIHRAUCH HW 98
WEIHRAUCH HW 90
WEIHRAUCH HW 80

δεν είδα οποιαδήποτε άλλη μάρκα.
Ποιες οι γνώμες σας για τα πιο πάνω.
Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
beretta686-special
Full Member
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Οκτ 2013, 09:11

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από beretta686-special »

ΤΟ 97Κ είναι πολύ καλή επιλογή! Αγόρασε ένας γνωστός μου το 97ΚΤ συγκεκριμένα. Δυνατό και σταθερό αεροβόλο κατά τη γνώμη μου! και ποιοτική κατασκευή. Το μόνο πρόβλημα (που θέτω και ως ερώτημα στους γνώστες του αντικειμένου) είναι ότι μετά από κάποιες βολές έχανε το σημάδι του λόγω της δύναμης του αεροβόλου (υποθέτω) και χρειαζόταν επαναρύθμιση :? :?
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Οντως εξαιρετικη επιλογη το HW97k, το αγορασα και εγω το 2009 και αν θυμαμαι καλα ηταν το ποιο δυνατο αεροβολο ελατηριου τοτε. Εξαιρετικα χτυπηματα στα 60 περιπου μετρα σε κορακοειδη. Πολυ καλη ποιοτητα υλικων,στηβαρο και επισης παρα πολυ καλος ο φακος που ειχε πανω οταν το αγορασα (το συγκεκριμενο αεροβολο δεν εχει σταθερο σκοπευτρο). Το μονο αρνητικο ειναι το βαρος του αλλα με ενα διποδα που εφαρμοζει στην καννη λυνεται το προβλημα. Εγω το συστηννω ανεπιφυλακτα φιλε WAFFEN αλλα αποτι θυμαμε εγω το αγορασα 600 ευρο με τον φακο. Οσο γι αυτο που ειπε ο φιλος beretta 686 εχει δικαιο, μετα απο καποιες βολες χρειαζονται μικροδιορθωσεις στο φακο αφου λογο της δυναμης του αεροβολου μετακινειται ελαφρα, κι αυτο το προβλημα λυνετε ευκολα αφου ειναι παρα πολυ ευκολο να ρυθμισει καποιος τον φακο.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από beretta682 »

Να σας βάλω τζεγώ το καμάρι μου.. BSA R10 MK2
η φοτο είναι απο μια εξόρμηση σε φάρμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φιλικά,
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΑΕΡΟΒΟΛΑ

Δημοσίευση από beretta682 »

kyriakos304 έγραψε:Καλό αεροβόλο μέχρι €400 με ελατήριο. Γνώμες θέλω...


WEIHRAUCH HW-97K
WEIHRAUCH HW 98
WEIHRAUCH HW 90
WEIHRAUCH HW 80

δεν είδα οποιαδήποτε άλλη μάρκα.
Ποιες οι γνώμες σας για τα πιο πάνω.
Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας;
Φίλε καταρχάς εν τέλεια η φοτο του αβαταρ σου... Anw εγώ έχω το HW 90 και το HW 80.
Το HW 90 εν πάαααααααααααααααααααρα πολλά δυνατό αεροβόλο αλλά εν σάννα τζε παίζεις με Πάο... Ακούεται πάρα πολλά τζε έχει μεγάλο φόο να σου σπάσει τον φακό. Το HW 80 εν πιό παλιό άρα έννε τόσο δυνατό.. εγώ έμαθα πάνω του που ήμουν μιτσής τζε έπαιζα κουρκουτάες

Τελευταίως επήα σε ένα παρέα που εγόρασε το GAMO WHISPER τζε άρεσεν μου πολλά μπορώ να πω... Αρκετά ευθύβολο τζε πάνω απόλα αθόρυβο τζε χωρίς ιδιαίτερο κλώτσημα... Με ένα καλό φακό είσαι πόμπα
Φιλικά,
Χρήστος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”