Aγορά Όπλου

Απάντηση
ASSIELIAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:17

Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από ASSIELIAS »

συναδελφοι καλησπερα ειμαι στη δυσκολη επιλογη αγορας καινουργιου οπλου για κυνηγι και σκοποβολη .ενδιαφερομαι μονο για το νεο 692 και το ultra xs 30intzes.ποια η γνωμη σας???
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: αγορα οπλου

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

φιλε αλλο το ενα και αλλο το αλλο! το browning που λες ειναι γυρο στις 2000 , το beretta μαλλον πανω απο 3000! για περπατητο κυνηγι ειναι βαρετα και για 30αρι που θελεις θα σε δυσκολεψει! τι κυνηγι κανεις? για να ειμαστε λιο ποιο συγκεκριμενοι στις απαντησεις μας φιλε
ASSIELIAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:17

Re: αγορα οπλου

Δημοσίευση από ASSIELIAS »

φιλε μου μια φορα θα το αγορασω δεν με απασχολει η τιμη φτανει να βγει καλο.δεν αγοραζουμε καθε μερα οπλα γι αυτο πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με το τι αγοραζουμε.στο κυνηγι μονο για περασμα μιλαμε βασικα.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: αγορα οπλου

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

ASSIELIAS έγραψε:φιλε μου μια φορα θα το αγορασω δεν με απασχολει η τιμη φτανει να βγει καλο.δεν αγοραζουμε καθε μερα οπλα γι αυτο πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με το τι αγοραζουμε.στο κυνηγι μονο για περασμα μιλαμε βασικα.
εισαι της καρεκλουας α?! :D αν σε ακουσει ο Σωτηρης που δαμεσα ,βουρα φυε! :lol: Λοιπων φιλε, αμα ειναι για περασμα μονο και δεν σε απασχολει το θεμα λεφτα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας και να τα επωμησεις και οποιο σου καθετε καλυτερα να το παρεις!!! για μενα ειναι ο ποιο σημαντικος παραγοντας αυτος! και οι 2 μαρκες ειναι απο τις καλυτερες, μη σε απασχολει αυτο!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από Phinix »

εάν δεν είσαι πολύ ιδιότροπος - διαφέρουν μονο σε τιμή
σε σκοπό - ποιότητα και αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά και τα δυο
μετά έρχεται το θέμα προτίμησης σε κάποια εταιρία και γούστου του κάθε ενός - και φυσικά πουγγας
το 692 είναι καινούργιο και δεν έχει αρκετά reviews αλλα απότι λέγεται / φαίνεται θα είναι και αυτό ξεχωριστό

διαφωνώ κάθετα εάν ένα όπλο αγωνιστικό 30 ιντζές δεν κάνει για κυνήγι (περπατιτο - καθιστό - το κυνήγι είναι ένα) ειδικά εάν ο κυνηγός είναι νεαρός σε ηλικία και δεν θα παίξει μειονεκτικό ρολο το βάρος του όπλου

τώρα εάν είναι 3,5kg και το άλλο 3,8kg η 3,3 kg η διαφορα είναι αμελητέα
εάν κολλούμε σε έτσι μικροπράματα δεν πρόκειται ποτε να προχωρήσουμε
είναι σαν κάτι σκοπευτές που ακούω (ξακουστούς και μη) να λένε ότι δεν νιώθουν καλά να παίξουν σε ένα αγώνα εάν κρατούν για παράδειγμα φτηνό φυσίγγιο
ο άλλος λαλεί δεν μπορεί να παίξει εάν δεν κρατα το X φυσίγγιο που είναι 75 euro το κιβώτιο

πήγαινε - πάρε και τα δυο - επομισε - ξαναεπομισε - δε τα, ξαναδετα - ξαναεπομισε και τότε να αποφασίσεις
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από canastas »

Phinix έγραψε:εάν δεν είσαι πολύ ιδιότροπος - διαφέρουν μονο σε τιμή
σε σκοπό - ποιότητα και αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά και τα δυο
μετά έρχεται το θέμα προτίμησης σε κάποια εταιρία και γούστου του κάθε ενός - και φυσικά πουγγας
το 692 είναι καινούργιο και δεν έχει αρκετά reviews αλλα απότι λέγεται / φαίνεται θα είναι και αυτό ξεχωριστό

διαφωνώ κάθετα εάν ένα όπλο αγωνιστικό 30 ιντζές δεν κάνει για κυνήγι (περπατιτο - καθιστό - το κυνήγι είναι ένα) ειδικά εάν ο κυνηγός είναι νεαρός σε ηλικία και δεν θα παίξει μειονεκτικό ρολο το βάρος του όπλου

τώρα εάν είναι 3,5kg και το άλλο 3,8kg η 3,3 kg η διαφορα είναι αμελητέα
εάν κολλούμε σε έτσι μικροπράματα δεν πρόκειται ποτε να προχωρήσουμε
είναι σαν κάτι σκοπευτές που ακούω (ξακουστούς και μη) να λένε ότι δεν νιώθουν καλά να παίξουν σε ένα αγώνα εάν κρατούν για παράδειγμα φτηνό φυσίγγιο
ο άλλος λαλεί δεν μπορεί να παίξει εάν δεν κρατα το X φυσίγγιο που είναι 75 euro το κιβώτιο

πήγαινε - πάρε και τα δυο - επομισε - ξαναεπομισε - δε τα, ξαναδετα - ξαναεπομισε και τότε να αποφασίσεις
και όμως φίλε στο περπατητό κυνήγι αυτο το αμελητέο βάρος που λες των κάτι γραμμαρίων παίζει μεγάλο ρόλο, και επίσης το μήκος της κάννης στην επόμιση μεταξί του 26'', 28" και του 30" έχει μεγάλη διαφορά.
THE BEST THERE IS
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

+1000.ΚΑΙ 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΠΙΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΙΑΣΤΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΣΤΟ ΚΑΙ 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ .ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΕΣ ΚΑΝΝΕΣ.ΤΟ 26'' ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΠΟΜΙΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ 28''.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από virtualgreek »

Είμαι 42 χρονώ.

Με εξαίρεση την φετινή χρονιά λόγο τραυματισμού, κυνηγώ πάντα με όπλο 30 Ιντζών και βάρος 3,850. Το ίδιο όπλο στο περπατητό, στις φάσσες και στο σκοπευτήριο.

Επιλογές έχω πολλές! Πάρα πολλές!
Εντούτις, επιλέγο εκείνο που μου κάθεται σωστά, το νοιώθω πολύ καλά στον ώμο μου, και μου δίνει απέραντη αυτοπεποίθηση.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εξαρταται και τι κυνηγα ο καθε ενας! Αμα βουρας τους περτικους σε κακοτοπους που το πρωι ως το απογευμα (ζεστη, ιδρωτας, ενταση) τα 3,800 θα γινουν 5+ κιλα και θα σε κατακοψουν δε πα να ειναι το πιο ζυγισμενο οπλο του κοσμου!

Το πως νιωθουμε με ενα οπλο ειναι αλλο πραμα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Aγορά Όπλου

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

Breda Pegaso έγραψε:Εξαρταται και τι κυνηγα ο καθε ενας! Αμα βουρας τους περτικους σε κακοτοπους που το πρωι ως το απογευμα (ζεστη, ιδρωτας, ενταση) τα 3,800 θα γινουν 5+ κιλα και θα σε κατακοψουν δε πα να ειναι το πιο ζυγισμενο οπλο του κοσμου!

Το πως νιωθουμε με ενα οπλο ειναι αλλο πραμα.
ναι ομως το πως το νοωθεις , η αυτοπεποιθηση και το κοντακι ειναι που δινουν τα αποτελεσματα ;)
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”