τι οπλο μου προτινετε

Απάντηση
chrisostomos1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010, 14:43

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από chrisostomos1 »

Σέβομαι τις απόψεις όλων άλλα εγώ πιστεύω πως το σωστό όπλο είναι αυτό που 1ον μας κάθετε κάλα και θα το βρούμε δοκιμάζοντας αρκετά και έχοντας διπλά μας κάποιον που μπορεί να το καταλάβει αυτό 2ον στην αρχή κάλο θα ήταν να μην ξεφεύγουμε και στο κόστος οπότε για αρχή δεν θα συμβούλευα κάποιον να πληρώσει παραπάνω από €1500 ακόμα και αν αυτός έχει την δυνατότητα να πληρώσει χιλιάδες.
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΣΟΥ ΣΗΜΕΝΕΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΤΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΕΝΑ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΟΠΛΟ ΘΑ ΤΟ ΣΟΝΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΑ.

ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ BERETTA ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ BERETTA. ΕΓΩ ΕΣΥΝΗΘΗΣΑ ΜΕ BERETTA TA ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤA BROWNING ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΝΤΑΚΚΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ. ΕΝ ΠΙΟ ΛΕΠΤΑ ΤΑ BROWNING ΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΤΟΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΠΕΖΑ ΜΕ ΤΟ BERETTA TOΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ BROWNING ΝΑ ΠΑΙΞΩ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕΛΛΑΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΤΗΣ BERETTA ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΑΝ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΠ 3 ΠΟΥ ΕΦΚΑΛΕ ΠΟΤΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΕRETTA 682 SPORTING ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ 28ΑΡΙ ΠΟΛΙΤΣΙΟΚ ΕΝΝΑ ΠΕΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΣΟΥ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΝΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΕRETTA ΣΗΜΕΡΑ (ΜΙΛΩ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ).

ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΙΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΠΑΡΑΓΟΓΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΚΗΚΑΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΒΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙΡΝΟΥΡΙΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ;) ;) ;)
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από Stelios K. »

ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΙΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΠΑΡΑΓΟΓΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΚΗΚΑΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΒΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙΡΝΟΥΡΙΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ.

ΦΙΛΕ ΣΕ ΧΕΡΕΤΩ. ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ.
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από Μοδεστος »

φιλοι μου για σας...το οπλο που μου προτινε ο φιλος Νικολας το εχω δει και μου εχει αρεσει...τωρα για τα χρηματα γυρο στα 2000 ευρο...
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από Costas_ »

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι το πιο σημαντικό είναι το όπλο να σου κάθεται. Φυσικά κάθε όπλο που θα αγοράσεις μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου οπόταν, θεωρώ ότι μπορείς να επιλέξεις όποιο όπλο θέλεις.

Όντως, καθοριστικό ρόλο στην επιλογή ενός όπλου πάντα πρέπει να έχει η χρήση για την οποία προωριζεται. Για παράδειγμα ένα κυνηγετικό όπλο εκτός από την περισσότερη φθορά που θα τύχει μετά απο αρκετή χρήση στο σκοπευτήριο ίσως σε απογοητεύσει και εσένα τον ίδιο στην χρήση του. Τι εννοώ. Τα κυνηγετικά όπλα, η κυριότερη διαφορά που έχουν απο τα σκοπευτικά είναι το βάρος. Η διαφορά στο βάρος όμως δεν προκύπτει μονάχα απο την χρήση ελαφριότερων μετάλλων στες κάννες και στα κλειδιά. (που για αυτό τυχάνουν περισσότερης φθορας σε συγκριση με τα σκοπευτικά μετά απο συστηματική χρήση στο σκοπευτήριο). Η διαφορα στο βάρος οφείλεται και στην ρίγα του όπλου η οποία στο κυνηγετικό ειναι αρκετά πιο στενή(λεπτή) απο το σκοπευτικό, στα ξύλα, όπου τα κυνηγετικά εκ φύσεως είναι πιο λεπτοκαμωμένα κτλ.

Τωρά φυσικά ένα όπλο κυνηγετικό έαν το πηγαινεις κάθε τόσο στο σκοπευτήριο δεν πρόκειται να πάθει τπτ ή να σε απογοητεύσει. Απλά μετά την πρώτη πούλα, ίσως να αρχίσεις να νιώθεις πιο έντονες τις ντουφεκιές λόγω βάρους. Όπως και ένα σκοπευτικό όπλο ίσως να αρχίσει να βαραίνει στα χέρια σου μετά τις πρωινές μπαγανιές.


Κατά την δική μου άποψη υπάρχουν ορισμένα όπλα που συνδιάζουν και τα δύο. Άλλα περισσότερο κυνηγετικά και άλλα περισσότερο σκοπευτικά. Ένα πολύ ενδιαφέρον όπλο είναι το Miroku mk60 universal - φυσικά εγώ προσωπικά δέν έχω δεί αυτό το όπλο σε κανένα κατάστημα στην Κύπρο ακόμα.

Ενα όπλο μεταξυ 3.200-3.500kg νομίζω είναι ότι πρέπει.

Κάτι άλλο που βρίσκω ενδιαφέρον εαν δέν βιάζεσαι να πάρεις το καινουργιο σου όπλο αμέσως στα χέρια σου είναι τα Fair. Μπορείς να το παραγγείλεις στα μέτρα σου, να επιλέξεις αυλούς, σταθερό ή πολυτσόκ, το πλάτος της ρίγας, την ποιότητα των ξύλων σου, μονοσκάνδαλο ή διπλοσκάνδαλο, τα σκαλίσματα που θέλεις - ακόμα μπορείς να γράψεις και το όνομα σου πάνω! Και ότι και να επιλέξεις τα καλύερα ξύλα, το πιο ακριβό μοντέλο, δεν πρόκειται να υπερβείς τις 2000 ευρώ με τπτ.

Να μην ξεχνάμε και τα Βαικάλ βέβαια!! Οικονομικότατα όπλα, τα οποία ποτέ δεν πρόδωσαν κανένα!!

Προσωπική μου άποψη δές 4-5 όπλα που σου αρέσουν και πάρε αυτό που σε κάνει να νιώθεις περισσότερη εμπιστοσύνη. Δώσε ακόμα κάτι να το φέρεις στα μέτρα σου και όλα θα πάνε τέλεια.

Έαν είναι το πρώτο σου όπλο, μην δώσεις και πάρα πολλά λεφτά γιατι στην πορεία ίσως αντιλυφθείς πως θές κάτι άλλο που να τεριάζει περισσότερο με την χρηση που τε.λικά κάνεις, έτσι να έχεις την ευχέρεια να πάρεις κάτι άλλο.

Οποιαδήποτε βοήθεια θές μπορείς φίλε Μόδεστε να μου στείλεις πμ.
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: τι οπλο μου προτινετε

Δημοσίευση από Μοδεστος »

φιλε Costas_ σε ευχαριστω για την απαντιση...αν σε χρειαστω θα σου στηλω πμ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”