Lyon & Lyon

Απάντηση
axerkwtis

Lyon & Lyon

Δημοσίευση από axerkwtis »

geia sas k kala kinigia se olous!
exw stin katoxi m ena agglikis proeleusis kinigetiko oplo markas Lyon & Lyon einai 30 intzes alla den 3erw tipota perissotero giauto.an mporeite na me boi8isete na ma8w ta xaraktiristika tou 8a sas eimoun eugnwmwn..einai plagiokanno kai exei injector..ta choke tou den eimai sigouros alla nomizw einai 4-2 an mporei kapoios na to epibebaiwsei..apo katw stin kanni exei arketa simbola kai ari8mous..leei 2 1/2" , 3tons per [], 729" BNP, exei kai arketa simbola to mono p diakrinw einai tin korona ta alla den ta 3exwrizw..
to olpo auto to xrisimopoiw ta teleutaia 8 xronia..pote den to epsa3a nomiza itan 28aris k telika einai 30aris..to choke toulaxiston einai 4-2?oti m ebgale ton wmo m ennoeitai afou diskola briskeis fisiggia 65mm simera k auta p iparxoun "kofkoun kkele"..

Oti mporeite na m peite sxetika me to oplo auto 8a sas eimoun eugnwmwn
Euxaristw
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Lyon & Lyon

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε γεία σου και καλοσώρισες στην παρέα μας. Να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί είναι δύσκολη η ανάγνωση διαφορετικά.

Για το όπλο σου τώρα:

Ο James Lyon εργαζόταν για την Purdey πριν να ξεκινήσει με την δικιά του εταιρεία. Η βάση της εταιρείας βρισκόταν στην Ινδία, Καλκουττα, και λέγεται ότι τα όπλα του κατασκευαζονταν στο Μπερμινχαμ της Αγγλίας. Εαν κοιτάξεις προσεκτικά πάνω στο όπλο σου ίσως να αναγράφεται πάνω στις κάννες "Lyon & Lyon 18 Chowringher Rd, Calcutta". Κατασκεύαζαν όπλα με μακριές κάννες για τον καιρό τους τότε (30" ) μέχρι και πολύ κοντά ελαφριά όπλα. Κοσμητικά είναι κάπως άγνωστο το επίπεδο τους μίας και ο James Lyon είχε την τεχνογνωσία για να κατασκευάσει όπλα προσεγμένα με όμορφα σκαλίσματα και λεπτομέρια, αλλά οι περισσότερες αναφορές μιλάνε για όπλα απλά χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέριες και σκαλίσματα.

Αρκετοί άγγλοι στρατιωτικοί φαίνεται να είχαν κάνει custom παραγγελείες ( ιδιαίτερα όσοι υπηρετούσαν στις Ινδίες) και κάθε τόσο παρουσιάζεται ένα τέτοιο όπλο, υψηλού finish, το οποίο αναλόγως της κατάστασης του έχει και κάποια αξία. Για περισσότερες λεπτομέριες φίλε χρειάζεται φωτογραφία. Όπως και να έχει η δική μου εισήγιση είναι συντήρηση και αρμάρι το όπλο! Πάρε άλλο για κυνήγι -
axerkwtis

Re: Lyon & Lyon

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε κωστα σε ευχαριστω για την απαντηση σου

οπως ειπες συντηρηση και αρμαρι..αγορασα πριν μια βδομαδα ενα Browning cynergy για να ησυχασω απο το λακτισμα του προηγουμενου μου οπλου καθως και της ιδιοτροπιας σε φυσιγγια..μεχρι πριν λιγο καιρο υπηρχαν ορισμενα που ηταν ενταξει αλλα αποτι εμαθα αλλαξαν μπαρουτια και αναλογιες και αυτο εκανε το κυνηγι μου δυσκολο..εχω στην κατοχη μου ακομη ενα οπλο ανεκτιμητης αξιας που το περνω μια φορα το χρονο κυνηγι απογευμα απλα για να μην κολλισουν οι σουστες..φαινεται να γνωριζεις πολλα για τα ολπα κ κυριως τα αγγλικα..το αλλο οπλο ξερω αρκετα για κεινο ειναι ενα westley richards του 1879 που το εχω σαν μωρο..τους λογους τους καταλαβαινεις..
ειμουν σε δυλλημα τι οπλο θα αγοραζα,ειμουν μεταξυ του citori 625 και του cynergy..μετα απο διαφορα σχολια που ακουσα κατεληξα στο 2ο..ελπιζω η επιλογη μου να με δικαιωσει
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Lyon & Lyon

Δημοσίευση από NIKOLAS »

axerkwtis έγραψε:φιλε κωστα σε ευχαριστω για την απαντηση σου

οπως ειπες συντηρηση και αρμαρι..αγορασα πριν μια βδομαδα ενα Browning cynergy για να ησυχασω απο το λακτισμα του προηγουμενου μου οπλου καθως και της ιδιοτροπιας σε φυσιγγια..μεχρι πριν λιγο καιρο υπηρχαν ορισμενα που ηταν ενταξει αλλα αποτι εμαθα αλλαξαν μπαρουτια και αναλογιες και αυτο εκανε το κυνηγι μου δυσκολο..εχω στην κατοχη μου ακομη ενα οπλο ανεκτιμητης αξιας που το περνω μια φορα το χρονο κυνηγι απογευμα απλα για να μην κολλισουν οι σουστες..φαινεται να γνωριζεις πολλα για τα ολπα κ κυριως τα αγγλικα..το αλλο οπλο ξερω αρκετα για κεινο ειναι ενα westley richards του 1879 που το εχω σαν μωρο..τους λογους τους καταλαβαινεις..
ειμουν σε δυλλημα τι οπλο θα αγοραζα,ειμουν μεταξυ του citori 625 και του cynergy..μετα απο διαφορα σχολια που ακουσα κατεληξα στο 2ο..ελπιζω η επιλογη μου να με δικαιωσει
ΦΙΛΕ ΠΙΟ CYNERGY ΠΗΡΕΣ? ΤΟ SPORT H TO GAME? ΤΙ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΝΗΣ ΠΗΡΕΣ?ΠΑΝΤΟΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ!!!
axerkwtis

Re: Lyon & Lyon

Δημοσίευση από axerkwtis »

ΕΙΝΑΙ ΤΟ SPORT ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ Κ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ..ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΝΗΣ 28" 18.8 ΑΥΛΟ ΚΑΙ 12 GAUGE(76mm)..ΥΣΗΧΑΣΕ Ο ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ ΦΛΟΠΕΡ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”