ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Απάντηση
sotiris NIKOLAOU

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

εγώ η "μοναρι" θα κρατώ η "πλαγιοκανο" όπλο
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SilverPigeonS έγραψε:Έξυπνος ο πεθερός σου φίλε Σόλων! Με τέτοιο δώρο δεν νομίζω να του χαλάς χατίρι!
Πραγματικά υπέροχο. Να το χαίρεσαι!!!
N'ΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ...ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ.....ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ?ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ?

http://doublegunshop.com/darne.htm
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Kαλημερα! Σολων πολυ ωραιο οπλο.

Δεν τα ξερουμε επειδη δεν τα αγοραζαν πολλοι στην Κυπρο. Διαβαζοντας Κυπριδημο εμαθαμεν τα! :lol:

Ο κυπριδημος τα εκτιμα πολυ (γενικα εκτιμα τα γαλλικα οπλα) και λεει οτι ειναι απο τα καλυτερα οπλα. Βαση και του μοναδικου μηχανισμου τους που η τοποθετηση του τους δινει εξαιρετικο ζυγισμα.

Επισης σε αλλο αρθρο που διαβασα του Χρηστου Χατζιωτη τα Darne τη V series τα βαζει μεσα στα 10 καλυτερα λειοκαννα του ολων των εποχων.

Τωρα το δικο σου φαινεται πολυ παλιο. Και δεν εχει σκαλισμα. Γραφει πανω type 10 και μπορει να ειναι το μοντελο. Μπορει να ειναι της σειρας Halifax που φαινεται η πιο απλη. (αν η V series ειναι η πιο πολυτελης).
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από mouzouris »

Breda Pegaso έγραψε:Kαλημερα! Σολων πολυ ωραιο οπλο.

Δεν τα ξερουμε επειδη δεν τα αγοραζαν πολλοι στην Κυπρο. Διαβαζοντας Κυπριδημο εμαθαμεν τα! :lol:

Ο κυπριδημος τα εκτιμα πολυ (γενικα εκτιμα τα γαλλικα οπλα) και λεει οτι ειναι απο τα καλυτερα οπλα. Βαση και του μοναδικου μηχανισμου τους που η τοποθετηση του τους δινει εξαιρετικο ζυγισμα.

Επισης σε αλλο αρθρο που διαβασα του Χρηστου Χατζιωτη τα Darne τη V series τα βαζει μεσα στα 10 καλυτερα λειοκαννα του ολων των εποχων.

Τωρα το δικο σου φαινεται πολυ παλιο. Και δεν εχει σκαλισμα. Γραφει πανω type 10 και μπορει να ειναι το μοντελο. Μπορει να ειναι της σειρας Halifax που φαινεται η πιο απλη. (αν η V series ειναι η πιο πολυτελης).
Ναι είναι πράγματι το R10, αλλά δεν παύει να είναι ένα Darne. Για μένα όπως και για πολλούς άλλους είναι το καλύτερο πλαγιόκανο όπλο σε balance σε συγκριση πάντα για τα λεφτά του. Την ώρα που το ανεβάζεις στον ώμο το βάρος του χάνετε, δεν υπάρχει, αυτό λέει πολλά. Είναι αρκετά αδικήμένα όπλα στην Κύπρο μιας και μας διακατέχει το σύνδρομο του μάκνουμ.
Το 1995 αν δεν κάνω λάθος έφερα 4 όπλα Darne ( P. BRUCHET) αλλά οι τιμές τους ήταν απαγορευτικές για τα Κυπριακά δεδομένα. Το R11 είχε τιμή 1600 λίρες τον τότε καιρό. Όπως καταλαβαίνετε είναι χειροποίητα όπλα και τα μεροκάματα των Γάλλων ανεβάζουν το κόστος ψηλά.
Ένα από τα λάθοι που έκανα, που μετά από τόσα χρόνια το σκέφτομε είναι ότι δεν άφησα ένα για τον εαυτό μου, τουλάχιστον κυνηγούσα με ένα από αυτά για μια κυνηγετική περίοδο.
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.

Σόλον έχει βάρος κοντά στα 2700;
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΑΙΔΙΑ......ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ HALIFAX...TO R....TO P.... KAI TO V...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ........

TO HALIFAX ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΔΡΕΠΑΝΙ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ......

ΑΝ ΛΑΒΩ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ ΤΑ 3 ΧΧΧ ΣΤΟ ΟΠΛΟ.....ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TO R ΑΠΟ ΤΟ R13 ΜΕΧΡΙ ΤΟ R17 :roll:

ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ....ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΖΥΓΙΣΗ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
axerkwtis

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από axerkwtis »

Εγυρεφκα σε πιο θεμα μπορουσαν να μπουν αυτες οι 2 φωτο εν χαρακτηριστικες αν εβγαζα ολα οσα βρηκα θαταν πολλα..βαζω αυτα τα 2 να δειτε την χρονολογια και τιμες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από Phinix »

κλασικά (αγγλικά) μπεκατσο-οπλα ειδικά αν είναι και αγγλε κοντάκι με μεγιστο μηκος κανης 26''

τα προτιμώ γυαλισμένα στον οπλοβαστο παρα να κυνηγώ μαζί τους - ειδικά κάποια παλιά μοντέλα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
axerkwtis

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε ξερω οως εφερε πανω π 10 οπλα Κυπρο ολα κλασσικα με αγγλε κοντακι..να βαλω φωτο κα8ε σελιδα απο τα βιβλιαρακια των δημοπρασιων εν να καταλαβεις..αν βρω καλη ευκαιρια πλαγιοκαννο νεας τεχνολογιας θα το πιασω αμεσως..παλιας σχολης εχω πολλα
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

axerkwtis έγραψε:φιλε ξερω οως εφερε πανω π 10 οπλα Κυπρο ολα κλασσικα με αγγλε κοντακι..να βαλω φωτο κα8ε σελιδα απο τα βιβλιαρακια των δημοπρασιων εν να καταλαβεις..αν βρω καλη ευκαιρια πλαγιοκαννο νεας τεχνολογιας θα το πιασω αμεσως..παλιας σχολης εχω πολλα
ρε μιχάλη το άγγλε κοντάκι πιο είναι εκείνο όπως το δικό μου η καμια σχέση?
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”